- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
23. 01. 2025.
13:23 >> 13:23
JOKOVIĆ
Neusvajanje budžeta stvara posljedice i za Agrobudžet
Neusvajanje državnog budžeta znači neusvajanje i Agrobudžeta i ogromne posljedice, i to na poljoprivredne proizvođače, podsticaje države a dovela bi se u pitanje i isplata staračkih naknada, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.
To je saopštio na konferenciji za medije povodom predstavljanja rezultata IPARD II programa. IPARD program sadrži bespovratni novac za podršku razvoju poljoprivrede i za njegovo sprovođenje je zaduženo Ministarstvo poljoprivrede. U ukupnoj sumi iz IPARD II programa EU je učestvovala sa sa 39 miliona (75 odsto), dok je 12,74 miliona (25 odsto) opredijeljeno iz državnog budžeta.
"Neusvajanje državnog budžeta znači i neusvajanje Agrobudžeta. Neusvajanje Agrobudžeta bi imalo ogromne posljedice po poljoprivredne proizvođače jer mi na vrijeme ne možemo i ne bi mogli kreirati sve mjere koje su važne kada je u pitanju podsticaj poljoprivredne proizvodnje. Došlo bi u pitanje isplata staračkih naknada koje imamo za ta domaćinstva, koji su proveli žviotni vijek u ruralnim područjima i nemaju druga primanja za njih 3.580. U procesu poljoprivreda počinje sad, kada se priprema zemljište za sjetvu, kada se nabavljaju sjemena, u februaru se u Zeti i Tuzima sije. Vjerujem da će preovladati razum i da će svi shvatiti koje probleme bi imala Crna Gora neusvajanjem budžeta, uvjeren sam da će se usvojiti", kazao je Joković i dodao da vjeruje da će se to dogoditi u toku januara.
Joković je naglasio da je IPARD II program iskorišćen 90 odsto, odnosno da je od 39 miliona eura preuzeto 37,7 miliona i to kroz ukupno 748 projekata. Dodao je da je ova podrška doprinijela tome da domaći proizvođači mogu da pariraju onima iz EU, te da je Crna Gora opravdala povjerenje pa je 2022. godine usvojen i IPARD III program kroz koji je dostupno 63 miliona eura od EU i dodatnih 19 miliona eura od Vlade. Naveo je da je već opredijeljeno 10 miliona eura kroz ovaj projekat.
Joković je istakao da je Crna Gora rekorder na Zapadnom Balkanu po novcu povučenom iz fonda IPARD II, te da je 10 odsto ostalo neiskorišćeno zbog odustajanja poljoprivrednika. Dodao je da je usko grlo u domaćoj poljoprivredi nastalo još 1970. godine, kada je stanovništvo počelo da napušta sela i prelazi u gradove i ostavlja neodržana imanja.
"Važno je da bavljenje poljoprivredom bude ekonomski isplativo, kako građani ne bi morali da žive u gradovima. Izgradnja infrastrukture i implementacija programa imaju efekta, svi poljoprivrednici govore da nikada nije bilo bolje ali nemamo snažan povratak iz urbanih u ruralna područja", kazao je Joković i dodao da se problemi ne mogu riješiti čarobnim štapićem već sistemski, te da će EU fondovi svakako pomoći.
Šef pretpristupne jedinice za susjedstvo, proširenje i pretpristupnu pomoć Evropske komisije Frenk Bolen je naveo da su zadovoljni kako Crna Gora napreduje na ovom polju, te da je IPARD dokaz saradnje. Naglasio je da je IPARD II bio prvi put da se država bavi ovakvim programom, da nije bilo lako ni brzo, ali da Evropska komisija nastavlja da očekuje da se novac troši na pravi način.
Bolen je dodao i da će se razvoj ubrzati jer je kroz IPARD III planirana veća količina novca ali i širi opseg podrške. Istakao je i da je IPARD važan u procesu pristupanja EU.
Коментари0
Остави коментар