Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Astrid Prange  [ DW ]

08. 11. 2024. 09:50

Folksvagen u krizi – živjela nostalgija!

On vozi, vozi i vozi... Može li Folksvagen u eri električnih automobila da razvije model koji će postati toliko popularan kao što je bila Buba?

Da li je Folksvagen samo još jedan od njemačkih automobilskih koncerna? Da li su Folksvagenovi automobili samo obični automobili? Za generacije Njemaca odgovor je sasvim jasan: Nije!

Marka Folksvagen se kroz generacije utisnula u kolektivni DNK Njemačke, bez obzira na to da li se radi o Bubi, Golfu, Kediju ili Pasatu, Folksvagenovi modeli kod mnogih Njemaca rođenih pre 1990. bude sjećanja i emocije.

„Baka vozi Golfa“

Jer, nekako su svi u Njemačkoj barem jednom vozili neki od modela Folksvagena – od hipika, do baka i porodica, od brzih vozača, do policajaca i vatrogasaca.

Za mnoge Njemce, vožnja preko Alpa u Bubi, onda kad još nije postojao tunel ispod Gotharda, ili odlazak na Korziku s prijateljima u Folksvagen-transporteru, ostala je posebno zabilježena u sjećanju. S Kedijem je bilo moguće organizovati i neku manju selidbu, jer su krevet, ormar ili sto bez problema mogli da stanu u prtljažnik.

Made in Wolfsburg, Made in Germany

Takav nostalgični pogled u prošlost posebno se javlja u aktuelnoj krizi Folksvagena. Priča o uspjehu automobila te kompanije nije samo priča o Folksvagenu. To je simbol privrednog oporavka Njemačke nakon Drugog svjetskog rata. To odiše duhom njemačkog ekonomskog čuda.

„Folksvagen je više od obične marke automobila. On Njemcima pruža i osjećaj sigurnosti“, piše autor Jan Grosart u listu „Velt“ „Folksvagen je simbol iskonskog povjerenja u poslovni model Njemačke.“

Buba: Od narodnog do kultnog automobila

Priča o uspjehu Folksvagena počela je s Bubom. To vozilo koje je 1935. lično naručio Adolf Hitler, preimenovano je nakon Drugog svjetskog rata i zvanično u Folskvagen (Volkswagen) – u prevodu „narodni auto“.

Auto je brzo je postao prodajni hit i na kraju – bez obzira na nacističku istoriju – stekao kultni status širom svijeta. Već u decembru 1945. prva poslijeratna Buba sišla je s proizvodne trake. Deset godina kasnije već je prodato milion primjeraka.

U 1960-im godinama ime „Käfer“ (Buba) je ozvaničeno, a automobil je osvojio tržišta širom svijeta – u SAD, Brazilu, Meksiku i Kini. Ukupno je proizvedeno i širom svijeta prodato gotovo 22 miliona Buba. Posljednja Buba sišla je s proizvodne trake u Meksiku 30. jula 2003. godine.

Transporter Buli kao simbol njemačke nacije

I nije bila samo Buba ta koja, kako se kaže u čuvenoj reklami iz 1968, „vozi, vozi i vozi“. Kristof Bauer, stručnjak za testiranje automobila, opisuje transporter Buli kao „najprijateljskije lice u istoriji automobila“: „On je magarac za vuču i prenošenje tereta, pokretna kućica, vatrogasno vozilo, taksi, vozilo hitne pomoći i svojevrsno lajfstajl-vozilo. Nema ništa što on ne može.“

Tehnički gledano, mali transporter T1 baziran je na Bubi. Izvorno je bio zamišljen za zanatlije i majstore, kojima je trebalo vozilo za prevoz alata i materijala. Između 1950. i 1967. godine u Njemačkoj je prodato 1,8 miliona tih transportera.

Golf: „Harmonija koja se osjeća“

Naredni korak u priči o uspjehu Folksvagena, a time i brenda „Made in Germany“, bio je dolazak Golfa 1974. godine. Sada je na tržištu već osma generacija tog automobila. S više od 35 miliona prodatih primjeraka, Golf spada među najprodavanije modele na svijetu. Uspjeh je bio toliki, da su čitave generacije odrasle uz taj automobil. Pisac Florijan Ilies nazvao je generaciju odraslu uz to Folksvagenovo vozilo „Golf-generacijom“, slično američkoj „Generaciji Iks“.

Golf je bio uspješan i na svjetskom tržištu: model se pravio i u Brazilu, Južnoafričkoj Republici, Kini, SAD, ali i u sarajevskom TAS-u, a prilagođavan je specifičnim potrebama svakog tržišta. Za Jana Linenkampa, predsjednika „Zajednice entuzijasta Golfa 1“, Golf je „automobil bez klasnih podjela“: Jer, „Golfom su na posao dolazili, kako šefovi bolnica na primjer, tako i sekretarice. A i poštari su tim automobilom raznosili poštu.“

Ekonomsko čudo u opasnosti?

A šta je s Folksvagenom sada? Da li je to ekonomsko čudo u opasnosti? Da li je koncern postao žrtva sopstvenog uspjeha? I da li će Njemačka, koja preko savezne pokrajine Donje Saksonije ima udio u vlasništvu Folksvagena ostati uz Volfsburg?

Iako još nije jasno da li će i kako koncern izaći iz aktuelne krize, jedno je sigurno: budućnost Folksvagena nije samo pitanje nostalgičnih osjećanja. To je i pitanje političkih emocija.

*ovaj članak je najpre objavljenna nemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније