- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
08. 11. 2024.
11:48 >> 14:15
Čitaj mi:
sjednica skupštine
Ibrahimović: Očekuje nas imenovanje 20 ambasadora
Nastavljena je sjednica Skupštine, a na poslanička pitanja odgovaraju Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku, Ervin Ibrahimović, potpredsjednik Vlade za međunarodne odnose i ministar vanjskih poslova i Danilo Šaranović, ministar unutrašnjih poslova.
Tok sjednice
Poslanik SD Nikola Zirojevič pitao je ministra Ibrahimovića da li će imenovati za ambasadore predstavnike saveza ZBCG, koji su protiv članstva u NATO, protiv kosovske nezavisnosti i negiraju genocid u Srebrenici.
"Pozivam vas da pitate predsjednika parlamenta je li u Srebrenici bilo genocida. Pozivam vas da pitate Budimira Aleksića da li ste i dalje bošnjački islamisti, kao što smo mi dukljanski šovinsti. Pitajte kolege u Vladi šta misle o NATO. Da li ćete ovako ideološki profilisane pojedinice predlagati da predstavljaju Crnu Goru u svijetu, pa makar i u Beogradu", rekao je Zirojević.
Ibrahimović je rekao da se moramo okrenuti dijalogu u Crnoj Gori i ukazivati jedni drugima na greške.
"U Vladi sam koja je glasala u UN za rezoluciju o Srebrenici, koja podržava članstvo u EU i NATO, i koja održava dobre veze sa Republikom Kosovo. Jedno su politički interesi, ali ovo je relanost", rekao je Ibrahimović.
On je rekao da kao ministar, neće predlagati kandidate za ambasadore koji nijesu na liniji vanjskopolitičke agende Vlade. Očekuje odgovoran odnos koalicionih partnera.
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević pitao je da se šef diplomatije odredi prema inicijativi predsjednika parlamenta Andrije Mandića o dvojnom državljanstvu i kako to utiče na građanski karakter države.
Ibrahimović je rekao da će biti dio vlade i vlasti dok god su evropska i evroatlanstka integracija ključno na agendi. On je rekao da je njima prihvatljiva svaka izmjena zakona o državljanstvu samo u atmosferi društvenog konsenzusa i dogovora sa Evropskom komisijom.
"Lišeni bilo kakve manipulacije i izbornog inžinjeringa", kazao je Ibrahimović.
Rakočević je rekao "da vidimo šta vrijeme nosi".
Inicijative poput Mandićeve o dvojnom državljanstvu, dodao je, prijete građanskom karakteru države.
Šef kluba poslanika DPS Crne Gore Andrija Nikolić pitao je šefa diplomatije Ervina Ibrahimovića zašto nema ambasadora pri NATO-u. Kazao je da to jasno govori o slabostima sistema.
"Zašto je situacija ovakva, vidi se golim okom, i javnost to može da prepozna lako. Konsultacije taju godinu dana. Za nekoga ko je član NATO pa valjda nema prioritetnijeg pitanja od imenovanja diplomatskog predstavnika", rekao je Nikolić.
Ibrahimović je kazao da će ambasador pri NATO biti brzo imenovan. Kazao je da konsultacije traju a naglasio je da treba imati u vidu da je on na mjestu ministra četiri mjeseca.
"Vezano za konkretno mjesto ambasadora pri NATO obavještavam da konsultacije na nivou Vlade traju. Naša misija pri NATO brzo će dobiti ambasadora", rekao je ministar.
Kazao je da zna da su NATO i odnosi sa alijansom prioritet za Crnu Goru.
"Mislim da je to velika vrijednost Crne Gore. Dok sam na ovom mjestu, ovi naši pravci spoljne politike nijesu ugroženi. Ursula fon der Laujen je u Podgorici rekla 'svaka čast' za dostignuća Crne Gore u posljednjih godina", kazao je Ibrahimović.
Nikolić je komentarisao da nemamo 24 šefa diplomatsko-konzularnih predstavništava u svijetu u ovom momentu.
"Naša diplomatska mreža skoro da ne postoji", rekao je Nikolić.
Ibrahimović je rekao da u ovom momentu imamo 14 šefova DKP-a, osam ambasadora, tri stalna predstavnika, jednog šefa misije i dva generalna konzula.
"A nemamo 24 šefa DKP-a. To su 20 ambasadora, dva stalna predstavnika i dva generalna konzula. Nije opravdanje, ali mnoge evropske države boluju od istih stvari kao mi. Nisam zadovoljan, ali radićemo na tome. Očekujem dogovor i popunjavanje ambasadorskih mjesta u sledćim zemljama - Albaniji, Argentini, Austriji, Belgiji, BiH, Bugarskoj, Grčkoj, Kosovu, Njemačkoj, Poljskoj, Rumuniji, Rusiji, Svetoj Stolici, Suverenom malteškom redu vitezova, Srbiji, Turskoj, UAE , Ujedinjenom Kraljevstvu, Hrvatskoj, Španiji i Holandiji"; rekao je Ibrahimović.
On je rekao da treba popuniti i mjesta šefova misija pri UN u Njujorku i NATO, i dva generalna konzula u Njujorku i Frankfurtu.
Rekao je da je neophodna politička stabilnost, jer to šalje dobru poruku međunarodnim partnerima.
Poslanik Demokratske Crne Gore Momčilo Leković kazao je da je izlazak iz sale poslanika DPS-a najbolji dokaz o onome o čemu govore u proteklom periodu.
"Bježanjem, nemanja hrabrosti da Vas Bečiću pogledaju u oči, stvari su jasne. Građani Crne Gore jasno vide, jer je potvrđeno ono što svi znamo, gospoda koja je napustila zasijedanje ne vjeruje u ono što govore a ni ono što pišu, jer to nijesu njihove riječi ni saopštenja, to su riječi Zorana Lazovića, Petra Lazovića, Milivoja Katnića Veselina Veljovića, Zvicera, pripadnika kavačkog i škaljarskog klana, svih onih koji bi se radovali ukoliko vi više ne biste bili u bezbjednosnom sektoru", kazao je Leković.
Leković je upitao Bečića koje rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije smatra naročito bitnim a koji su napravljeni u posljednjih godinu dana.
Bečić je odgovorio da su uzaludni svi pokušaji mafije, da više nema povratka na staro. Uspjeli su, kako je kazao, da postignu zapažene rezultate za ovih godinu dana. Najvažnije je, dodaje, što su uspjeli da vrate povjerenje.
"Imaju oni resurse, sticali su ih decenijama, zna da im smeta ali džaba fabrikovane afere i pomoć sa raznih strana društveno-političko-medijske zajednice, nema povrtaka na staro i nema više sluganstva državnih institucija i čelnika ove države kriminalnim strukturama", istakao je Bečić.
"Imamo timski odnos između ljudi u bezbjednosnom sektoru, njihov odnos sa tužilaštvom i naš zajednički odnos sa međunarodnim partnerima. Zato je povećana razmjena podataka sa Europolom za 25 odsto", kazao je Bečić.
"SPO dobija bolju poziciju, zato je pomama u mafijaškim strukturama"
"Šaranović je prihvatio sve sugestije Specijalnog državnog tužioca. Specijalno policijsko odjeljenje dobija još bolju poziciju i ulogu, zato je pomama u mafijaškim strukturama. Pokušava se zaustaviti svaki reformski proces u Upravi policije, zbog toga vlada buka i histerija", kazao je Bečić.
Bečić je rekao da su iza nas vremena kada su perjanice borbe protiv kriminala i korupcije bili Petar Lazović i Ljubo Milović.
"Šta je bilo kasnije, vidjeli ste. Vijeće za nacionalnu bezbjednost je detektovalo da su dugotrajni sudski postupci problem za efikasnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. U tom smislu, predložiće se sveobuhvatna izmjena Zakonika o krivičnom postupku (ZKP), u dijelu produženja pritvora, i mislimo da će to u ovom visokom domu ubrzo biti usvojeno, kako bi se unaprijedila borba protiv organizovanog kriminala i korupcije. Izmjenama je predviđeno da lice ostaje u pritvoru do pet godina prije izricanja presude", rekao je Bečić u parlamentu.
Poslanik Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović rekao je da je u ranijem periodu sektor bezbjednosti služio kriminalcima.
"Izjednačiti časnog Vladimira Novovića sa jednim Milivojem Katnićem, drskost je", rekao je Bogdanović, pitajući potpredsjednika Vlade da li mafija pokušava da destabilizuje 44. Vladu.
Bečić je rekao da opozicija bježi od dijaloga o bezbjednosnom sektoru i ekonomskoj situaciji, iako je on voljan da o tome razgovara. Kazao je da su sve reforme u posljednjih godinu u sektoru bezbjednosti bile nasušno potrebne.
"Govore o imaginarnoj odgovornosti. Iza svega se krije želja kriminalnih struktura da na mjestima odlučivanja ne budu pošteni ljudi, koji rade za platu, koje nemaju ničim da ucijene. Država neće biti kurir mafije, toga filma više gledati neće", kazao je Bečić.
On je rekao da je Crna Gora ozbiljna država, i na njenom čelu su ozbiljni ljudi.
"Ohrabrujem sve organe da nezavisno i profesionalno djeluju", kazao je Bečić.
On je siguran da većina građana Crne Gore ne želi da se država vrati u mračno vrijeme sektora bezbjednosti, prije 2020. godine.
"Ključ problema su neefikasni sudski postupci. Mi smo na sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost razmotrili cjelovitu izmjenu Zakona o krivičnom postupku jer su nas čelnici sudstva upoznali da jedno zastarjelo zakonsko rješenje, staro više decenija, ne daje dovoljne mehanizme za efikasne sudske procese. Ministar pravde je brzo reagovao, radna grupa je uradila svoj dio posla, predložena cjelovita izmjena Zakona o krivičnom postupku je poslata Evropskoj komisiji i čekamo povratno mišljenje", kazao je Bečić.
On je rekao da su sudovi uzeli u razamatranje mjere da se poveća broj sudija i da se unaprijedi efikasnost sudskih procesa.
Bečić je naglasio da su u slučaju potrage za osumnjičenim dvostrukim ubicom iz Bijelog Polja Alijom Balijagićem na terenu stotine policajaca i vojnika, i da se nastavlja opsežna potraga. Djeluju, kako je naglasio, svakog dana.
"A vi ne od nekih neodgovornih, koji imaju tu fleksibilnost da budu neodgovorni jer se kriju iza nekog lažnog imena, nego od nosilaca važnih funkcija u ovom društvu, imate komeduiju, ismijavanje napora i angažmana tih ljudi. A čuli ste informacije da su neke druge vlasti, tog očito poznatog i vještog bjegunca prije dvadeset godina tražili mjesecima, i na kraju ga nijesu uhapsili oni, nego obični građani. Čuli ste da se i druga zemlja uključila u potragu prije pet, šest dana. Zemlja koja je veća, koja po prirodi stvari ima veće kapacitete, vidjeli ste najave istaknutih funkcionera te zemlje, postavljeni su čak i neki rokovi, anagžovane najelitnije jedinice, koristi se najmodernija oprema, pa ponovo postoji izazov. Potraga i dalje traje. To je svakako vrlo kompleksno", kazao je Bečić.
Kako je naglasio, u Crnoj Gori su se za to vrijeme čule neke poruke političkog lešinarenja.
DPS će podnijeti zahtjev za kontrolna saslušanja čelnika bezbjednosnog sektora
Na početku sjednice, poslanica DPS Aleksandra Vuković Kuč je kazala da Aleksa Bečić i Danilo Šaranović imaju moralnu i političku odgovornost i obavezu da podnesu ostavke zbog bezbjednosne situacije u Crnoj Gori.
“Crna Gora gubi bitku sa organizovanim kriminalom i građani se osjećaju nezaštićeno. Ako kriminalci mogu u sred bijela dana da izvrše kaubojsku likvidaciju na najprometnijoj raskrsnici u Podgorici gdje se nalazilo stotine automobila i duplo više civila, isplaniraju bjekstvo i zapale auto na drugoj lokaciji i nestanu bez traga, onda je to ruganje u lice državi i njenim službama i poruka da nemaju nikakvog straha od države”, poručila je Vuković Kuč.
Ona je poručila Bečiću da poslanici DPS-a neće voditi dijalog sa njim i Šaranovićem i to je, kako je kazala, njihov protest protiv Bečićevog odbijanja da snosi moralnu i političku odgovornost za anarhiju u zemlji.
DPS će, kaže Vuković, podnijeti zahtjev za kontrolna saslušanja čelnika bezbjednosnog sektora.
Коментари0
Остави коментар