- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
07. 11. 2024.
11:37 >> 13:05
3
Čitaj mi:
Predlog na Skupštini 12. novembra
Anketni odbor da ispita politička ubistva i "crne trojke"
Predlog odluke o otvaranju Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima državnih organa u slučajevima politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja do danas, biće na dnevnom redu sjednice Skupštine Crne Gore, koja je zakazana za 12. novembar.
Predlog je podnijela grupa poslanika iz NSD, DNP-a, PES-a i Demokrata. Kako se navodi u obrazloženju, predlog oduke na sjednici Skupštine će obrazlagati poslanik i predsjednik parlamenta Andrija Mandić.
Kao prva tačka dnevnog reda sjednice zakazane za 12. novembar navodi se: "Predlog odluke o otvaranju Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima državnih organa i drugih subjekata u slučajevima politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja do danas kao i okolnostima fizičkih napada i prebijanja novinara i drugih slobodnih intelektualaca od strane policijskih službenika poznatih kao „Crne trojke“, a za koje su se u javnosti pojavljivale informacije da su bile zadužene za prebijanje političkih neistomišljenika tadašnje vlasti".
“Kako su navedeni događaji ostali nerasvijetijeni prisutna je opravdana sumnja da je rad nadležnih organa, prije svega tadašnjeg MUP-a Crne Gore i Službe državne bezbjednosti, kao i pojedinaca iz vrha tih, ali i ostalih nadležnih institucija bio protivzakonit, s obzirom na to da iz stanja stvari i javno objavijenih izjava određenih lica proizilaze indicije da isti nijesu preduzimali mjere, radnje i aktivnosti koje su zakonom bili dužni preduzeti, već naprotiv, da su svoj položaj i uticaj koristili kako bi ometati istragu, a sve u cilju da počinioci i nalogodavci ovih dešavanja ne budu pronadeni”, navodi se u obrazloženju predloga za formiranje anketnog odbora.
Razlozi otvaranja parlamentarne istrage i obrazovanja Odbora sadržani su, kako navode, u činjenici da su okolnosti pod kojima su se ti događaji odigrali stvorili jasan utisak da u prethodnih dvije decenije nije bilo političke volje ni institucionalne odgovornosti da se ti događaji rasvijetle.
“Odbor će u okviru sprovodenja parlamentarne istrage zahtijevati da dostavi odgovarajuća dokumentacija o pitanjima koja su predmet parlamentarne istrage i za koju Odbor procijeni da je potrebno pribaviti radi neposrednog uvida u istu, a sa ciljem objektivnog sagledavanja i utvrđivanja istine na osnovu stvarnog činjeničnog stanja. Odbor će u cilju prikupljanja informacija i utvrđivanja činjenica pozvati da pred Odborom daju izjavu i odgovaraju na pitanja lica iz člana 13 Zakona o parlamentarnoj istrazi, kao i sva druga lica za koja procijeni da su im poznate određene činjenice u vezi sa predmetom parlamentarne istrage”, navodi se u dokumentu.
Kako navode predlagači cilj parlamentarne istrage je da Skupština Cme Gore, na osnovu izvještaja ovog Odbora, na osnovu prikupljenih činjenica ocijeni da li je {ne)postupanje nadležnih državnih organa i drugih subjekata bilo rezultat namjernog skrivanja činjenica od strane nadležnih državnih organa i drugih subjekata.
“Nakon toga, potrebno je utvrditi eventualno postojanje političke odgovornosti konkretnih lica, te u krajnjem pokrenuti kod nadležnih organa postupke eventualne krivično-pravne i druge odgovornosti”, zaključuje se u obrazloženju predloga.
Коментари3
Остави коментар