07.11.2024 18:12
Share Comments11 Edit
Milena Đurović Stanojević, A.B.  [RTCG]
Čitaj mi:

ODLUKA

Parlament Prijestonice: Mandić nije dobrodošao na Cetinje

Lokalni parlament Prijestonice jednoglasno je odlučio večeras da šef parlamenta Andrija Mandić nije dobrodošao na Cetinje.

Odbornici parlamenta su naveli da Mandić nije dobrodošao u Prijestonicu, sve dok se "javno ne izvini građanima Cetinja zbog svega izrečenog u vezi sa Prijestonicom". 

"Odbornici su pozvali i nadležne državne institucije da u skladu sa zakonom zaštite prava građana toga grada", piše u odluci.  

Zamjenik gradonačelnika Marko Brnović saopštio je da Skupština Prijestonice osuđuje izjave i stavove Mandića, u kojima je, kako navode "grubo povrijedio dostojanstvo, ugled i čast Cetinja i njenih hgrađana".

"Zato tražimo javno izvinjenje Mandića Cetinju i građanima Cetinja zbog izjava i stavova kojim se vrijeđa njihovo dostojanstvo, ugled i čast. Sve dok ne uputi javno izvinjenje, Skupština Prijestonice jednoglasno iskazuje stav da Andrija Mandić nije dobrodošao na Cetinje", naveo je Brnović. 

Brnović je takođe pozvao nadležne organe da pokrenu odgovarajuće postupke u cilju utvrđivanja da li u izjavama i stavovima Andrija Mandića ima elemenata prekršajne ili neke druge odgovornosti.

"Ovi zakljuci objaviće se u službenom listu Crne Gore", zaključio je Brnović. 

Podsjetimo, cetinjski odbor Demokratske partije socijalista (DPS) pokrenuo je krajem oktobra inicijativu da se Mandić proglasi "personom non grata" na Cetinju.

To je najavio ranije poslanik DPS-a Oskar Huter.

"Od sazdanja Cetinja do danas mnoge su vojske i okupatori atakovali na crnogorsku prijestonicu. Niko u toj burnoj polumilenijumskoj istoriji nije Cetinjane i Crnogorce tako ponizio kao trenutni predsjednik državnog parlamenta", napisao je Huter na Mreži Iks. 

Od promjena logoa Skupštine do pominjanja Kralja Aleksandra

Odluci Skupštiner Prijestonice prethodila je odluka Mandića da promijeni logo Skupštine Crne Gore.

Mandić je početkom oktobra na sjednici parlamenta saopštio da je novi vizuelni identitet oličen je u "reprezentativnom objektu zgrade nekadašne zetske banovine u kojoj su se nalazile najvažnije institucije Republike Crne Gore".

"Tako želimo uvažiti našu Prijestonicu, nas kao poslanike i da govorimo o značaju ovog grada", rekao je Mandić.

Mandić je tada podsjetio da se navršilo 90 godina od kako je pala prva žrtva fašizma u Evropi, podsjetivši na atentat na kralja Aleksandra Karađorđevića.

"On je bio unuk Kralja Nikole i velika istorijska ličnost koji zaslužuje da mu se na Cetinju pomene ime i da kažemo da je bio prva žrtva fašizma u Evropi", rekao je tada Mandić.

Iz opozicije su nakon toga burno reagovali. Iz DPS-a su kazali da je simbolika jasna i da se Mandić pozova na  zetsku banovinu u vremenu kad je Crna Gora izgubila ime, dostojanstvo i svoju teritoriju.

Oskar Huter iz DPS-a kazao je da veliki broj simbola ima Cetinje i oni bi trebalo da budu ispred zetske banovine.

"Kontekst u koji hoćete da smjestite Aca Palikuću je sraman", rekao je tada Huter.

Poslanik URA Filip Adžić tada je kazao Mandiću da je žalosno što promoviše ljubav prema Cetinju.

"A pozivate se na ljude koji ni u jednom Crnogorcu ne izazivaju ništa pozitivno", zaključio je tada Adžić.