- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
15. 05. 2025.
18:36 >> 18:56
Usvojen Program za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja
Vlada je danas usvojila Program za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja u Crnoj Gori za ovu i narednu godinu, čime se, kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, potvrđuje posvećenost unapređenju mentalnog zdravlja stanovništva i implementaciji efikasnih i održivih rešenja u toj oblasti.
Kako su kazali iz Ministarstva, Program, koji je razvijen u saradnji sa stručnjacima iz oblasti mentalnog zdravlja, pruža sistemski okvir za rešavanje aktuelnih izazova u ovoj oblasti.
„Fokus je na prevenciji mentalnih poremećaja, unapređenju pristupa uslugama mentalnog zdravlja, kao i podizanju svijesti o važnosti mentalnog zdravlja u društvu“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva zdravlja su kazali da glavni ciljevi Programa uključuju edukacije i promocije mentalnog zdravlja i prevencije mentalnih poremećaja sa posebnim naglaskom na najranjivije grupe i one koji su najviše izloženi riziku.
Cilj Programa je, kako se navodi, unapređenje mentalnog zdravlja populacije i smanjenje tereta mentalnih oboljenja u populaciji, sa posebnim fokusom na rizične i vulnarabilne grupe, kao i uspostavljanje zakonskih osnovu i definisanje mape puta za smanjenje broja hospitalizacija i rehospitalizacija mentalno oboljelih osoba.
U saopštenju se dodaje da ciljevi Programa uključuju stvaranje uslova da ljudska prava osoba sa problemima mentalnog zdravlja budu u potpunosti cijenjena, zaštićena i promovisana i da im bude osigurana mogućnost da ostvare najbolji mogući kvalitet života, uz smanjenje stigme i diskriminacije.
Cilj je i upravljanje, planiranje i pružanje usluga u oblasti mentalnog zdravlja zasnivati na kvalitetnim informacijama i dokazima dobijenim iz reprezentativnih istraživanja i pouzdanih informacionih sistema.
Vlada je danas usvojila i Akcioni plan za realizaciju Programa koji, kako su rekli iz Ministarstva, sadrži konkretne aktivnosti koje će biti sprovedene tokom narednih godina, sa jasno definisanim rokovima i odgovornostima.
„Plan se zasniva na principima održivosti, integracije u postojeće zdravstvene i socijalne sisteme, i saradnje sa relevantnim institucijama i organizacijama“, kaže se u saopštenju.
Ministar zdravlja Vojislav Šimun naglasio je važnost ovog programa, ističuči da je mentalno zdravlje neizostavan dio cjelokupnog zdravlja i dobrobiti populacije.
„Usvajanjem ovog Programa, radimo na tome da stvorimo podršku koja je građanima neophodna i koja će pozitivno uticati na kvalitet života. Ovaj dokument je temelj za jačanje zdravstvenog sistema i bolju zaštitu građana“, rekao je Šimun.
Kako je kazao, Programom jasno okreću pravac – od pasivnog, institucionalnog odgovora prema mentalnim poremećajima, ka aktivnoj, dostupnoj i preventivnoj brizi, bliskoj mjestu gdje ljudi žive i rade.
„Time planiramo osnaživanje kapaciteta primarne zdravstvene zaštite za rano prepoznavanje mentalnih smetnji, uz istovremeno smanjenje potrebe za hospitalizacijom i omogućavanje liječenja u zajednici, uz podršku stručnih i dobro obučenih timova“, naveo je Šimun.
On je dodao da su Akcionim planom predviđene i aktivnosti koje će unaprijediti kapacitete zdravstvenih radnika, uključujući edukaciju iz oblasti mentalnog zdravlja, razvoj vodiča dobre kliničke prakse, i jačanje sistema upućivanja i praćenja pacijenata.
„Ove mjere su posebno značajne u svjetlu porasta prevalencije anksioznih poremećaja, depresije i poremećaja ponašanja, naročito među mladima i starijim osobama“, rekao je Šimun.
On je istakao važnost zaštite ljudskih prava osoba sa problemima mentalnog zdravlja.
Šimun je poručio da se ne smije dozvoliti da društvo marginalizuje osobe sa mentalnim oboljenjima, niti da ih stigma i predrasude udalje od pomoći i podrške.
"Borba protiv stigme jednako je važna kao i pružanje terapije, jer samo uz poštovanje dostojanstva i ravnopravnosti, možemo govoriti o stvarno humanom i funkcionalnom sistemu mentalnog zdravlja“, zaključio je Šimun.
Коментари0
Остави коментар