- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
29. 04. 2025.
11:04 >> 11:04
1
Čitaj mi:
Spasimo Komarnicu: Vlada hitno da odustane od projekta hidroelektrane
Inicijativa "Spasimo Komarnicu" uputila je danas hitno pismo Vladi Crne Gore i nadležnim institucijama sa zahtjevom za odustajanje od projekta izgradnje hidroelektrane "Komarnica" u istoimenom kanjonu. Pismo su potpisali pojedinci iz međunarodne zajednice ekonomista, inženjera, energetskih stručnjaka, ekologa, biologa i pravnika.
U saopštenju ističu da je kanjon Komarnice prepoznat kao nominovano međunarodno Emerald i Natura 2000 područje, koje predstavlja jedan od posljednjih sačuvanih mozaika divljih ekosistema u Evropi, dom rijetkih i
endemskih vrsta.
Potpisnici upozoravaju da nije sprovedena analiza troškova i koristi, niti su dostupne ekonomske i energetske studije koje bi opravdale ovakav projekat. Nezavisne procjene pokazuju da bi izgradnja hidroelektrane koštala više od 300 miliona eura, uz minimalan doprinos ukupnoj energetskoj proizvodnji Crne Gore - manje od dva odsto.
Ističu i da bi izgradnja brane i potapanje kanjona doveli do trajnog gubitka endemskih vrsta, narušavanja prirodnih hidroloških procesa i ozbiljnog ugrožavanja globalnih napora za očuvanje biodiverziteta.
"Podsjećamo javnost da cijena hidroelektrane stalno raste: 2012. godine iznosila je 183 miliona eura,
2020. – 264 miliona, a od 2023. godine HE Komarnica košta 343 miliona eura. Postoje bolja rješenja, npr. hibridna elektrana (sunce, vjetar, vodonik) bi dala najmanje dva puta više energije za isti novac, a rijeka bi ostala sačuvana. HE “Komarnica” bi proizvodila sedam puta manje električne energije od termoelektrane “Pljevlja”, a ukoliko bi se gradila bila bi puštena u rad za 10 godina", navode u Inicijativi građana Spasimo Komarnicu..
Pozvali su sve institucije i sve odgovorne aktere da zaštite kanjon Komarnice — dragocjeno prirodno nasljeđe koje je dio identiteta Crne Gore kao ekološke države.
Коментари1
Остави коментар