Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Milica Kapa

02. 04. 2025. 19:34 >> 19:34

Protest: Nadležni ignorišu djecu sa autizmom, nije riješen nijedan problem

Roditelji djece i mladih u spektru autizma protestovali su ispred zgrade Vlade zbog, kako kažu, nebrige države i višegodišnjih problema s kojima se suočavaju. Roditelji poručuju da ih nadležni uporno ignorišu, te da država nije riješila nijedno goruće pitanje. Nasležnima su dali rok od 30 dana. U Crnoj Gori je između pet i šest hiljada djece s dijagnozom iz spektra autizma.

Roditelji djece s autizmom, neki samohrani, nezaposleni, na rubu egzestencije, iscrpljeni, ali izrevoltirani i u potrazi za rukom spasa okupili su se danas ispred zgrade Vlade. Poručuju da vapaje njihove djece nadležni ignorišu godinama i traže od njih da od nule počnu da grade sistem podrške.

"Želim da vam kažem da je nama preko potreban jedan centar s ručnjacima koji će raditi s našim djecom, da će naše djece moći da borave i posle 27. godine života. Jer znate, ona sada ima samo 9, a zamislite sa 27 kakvo će ona biti stanje. 27 Evo. Znajte, a koliko ću ja tada imati godina i da li ću ja imati tada snage za sve ovo? ", rekla je Ivana Ramović.

Neće, svjesni su roditelji. Zato, između ostalog, traže uslugu roditeljski predah i uvođenje Zakona o roditelji negovatelju. Traže i da se napravi registar i savremeni centar za autizam.

"Mi imamo centar za rani rast i razvoj, mi sve nešto imamo. Ali kako je to što mi imamo? Imamo pet prostorija u kojima se dva puta mesečno eventualno mogu održavati tretmani. Znate li vi šta je to za djecu s autizmom? Ništa!", rekla je Tamara Pejović.

"Jedinu opciju imamo van Crne Gore. Mi tražimo tretmane u Crnoj Gori, da se porodice ne razdvajaju, da se djeca ne odvajaju od braće i sestara i od drugog roditelja. Dakle, tražimo da se poboljšaju uslovi ovde u Crnoj Gori", kazala je Sabina Decević, iz Fondacije „Ognjen Rakočević“.

Bolji uslovi podrazumijevaju i više stručnog kadra, kao i osnivanje defektološke komore i Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.

Slavica Raičević, psihološkinja kaže da prema nezvaničnim podacima danas imamo oko 5.000, između 5.000 i 6.000 dece sa dijagnozom iz spektra autizma.

"A imamo sedamnaest stručnjaka. Kako da tih sedamnaest stručnjaka kvalitetno radi sa našom decom? Verujte da je ovo za roditelje jako mučno, a ponekad i detektivski posao, naći pravo stručnog lica za rad sa decom", kazala je ona.

"Mora postojati adekvatna obuka, mora postojati praktična obuka, a ne samo teorijska.55 Mi imamo situaciju da kada dijete s autizmom krene u vrtić ili u školu, to bude asistent koji nikad nije vidio dijete s autizmom", navela je Decević.

Osim obučenih asistenata, vaspitno-obrazovne ustanove treba da imaju i senzorne sobe, napominju roditelji. Pozivaju nadležne da, umjesto što ih ignorišu, obuju njihove cipele i vide kako izgleda život nedostojan čovjeka i djeteta. Ukoliko se ćutnja nastavi, najavljuju novi protest.

Goran Laković, iz NVO „Niste sami“ poručuje da imaju rok od 30 dana.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније