- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
27. 12. 2024.
16:54 >> 20:07
Čitaj mi:
članovi savjeta odgovorili camović veličković
"Pokušaj kreiranja senzacionalizma na štetu Javnog servisa a u korist nekih drugih političko-medijskih adresa"
U vezi s posljednjim javnim nastupom članice Savjeta RTCG, gospođe Marijane Camović Veličković, potrebno je ukazati na niz neistinitih i tendencioznih tvrdnji koje, nažalost, više služe nekim drugim interesima iz kojih crpe direktnu motivaciju, nego interesima unapređenja Javnog medijskog servisa Crne Gore, navodi se u saopštenju članova Savjeta RTCG Veselina Drljevića, Amine Murić, Milice Špajak, Filipa Lazovića, Naoda Zorića i Vladimira Drekalovića.
Njihovo saopštenje prenosimo integralno:
U vezi s posljednjim javnim nastupom članice Savjeta RTCG, gospođe Marijane Camović Veličković, potrebno je ukazati na niz neistinitih i tendencioznih tvrdnji koje, nažalost, više služe nekim drugim interesima iz kojih crpe direktnu motivaciju, nego interesima unapređenja Javnog medijskog servisa Crne Gore. Takođe, izjave Camović Veličković jasno ukazuju i na ozbiljno nepoznavanje posla, uloge i obaveza koje proističu iz njenog članstva u Savjetu.
U cilju razjašnjenja pred crnogorskom javnošću, naglašavamo da je kritika veoma poželjna i dobrodošla kada je konstruktivna i opravdana, zbog čega nesitinito i krajnje tendenciozno plasiranje netačnih informacija s ciljem diskreditacije RTCG-a zahtijeva odgovor.
Transparentnost rada RTCG-a
Radio-televizija Crne Gore dosljedno sprovodi sve obaveze u vezi s transparentnošću. Sjednice Savjeta su javne, dokumenti poput Programskog i Finansijskog plana dostupni su za uvid, a procesi javnih nabavki ocijenjeni su kao jedni od najtransparentnijih u Crnoj Gori. Svaka zainteresovana strana ima mogućnost da se upozna s ključnim dokumentima i procedurama.
Utemeljenje za tvrdnje o transparentnosti poslovanja Javnog medijskog servisa crpimo in nalaza DRI, ali i u istraživanju poput onog koje je sproveo Institut alternativa, prema kome je Javni medijski servis rangiran kao drugo najtransparentnije javno preduzeće u Crnoj Gori na Indeksu transparentnosti poslovanja javnih preduzeća, što je potvrda dobrih namjera I zalaganja ljudi kojima je transparentnost veoma važna.
Kada su u pitanju pravne stvari, navodi koje o sudskom postupku protiv članova Savjeta olako izriče Marijana Camović Veličković zanemaruju osnovni pravni princip presumpcije nevinosti. Dakako, to nije ni posledica pravnog neznanja, niti zabrinutosti za RTCG, već isključivo tendencioznosti namjera članice Savjeta. Ali, zbog javnosti da podsjetimo gospođu Veličković: sudski proces je u toku, a svaka optužba biće tretirana u skladu sa zakonom, tako da je svima nama, ukoliko smo društveno odgovorni i minimalno ljudski korektni, obaveza da nastupamo bez prejudiciranja krivice.
Budžet RTCG-a i raspodjela sredstava
Tvrdnja Camović Veličković da se „veći dio budžeta troši na plate, a manje na program“ pokazuje nepoznavanje strukture budžeta Javnog servisa, a samim tim i sopstvenog posla. Istine radi, RTCG ima budžet u kojem izdaci za zarade iznose manje od 50% ukupnih sredstava, i to u situaciji gdje su zarade zaposlenima povećane, što doprinosi poboljšanju njihovog statusa i motivacije! Camović Veličković je netačno napisala da su zarade 11,687 miliona eura. Istina je da su zarade 10,747 miliona. Sa još 940 hiljada ostalih ličnih primanja (otpremnine, pomoći, naknada za prevoz i slično) dobijamo 11,687 miliona ličnih primanja. Da je zaista u Savjetu RTCG iz razloga poboljšanja Javnog medijskog servisa i brige za isti, gospođa Camović Veličković bi morala znati i naglasiti da je obračun plata u RTCG-u prošao detaljne revizorske kontrole i provjere nadležnih institucija, koje su potvrdile njegovu potpunu ispravnost.
Dakle, izostali su ili namjera da se javnosti predstavi istina, ili znanje. I jedno i drugo je loše, a najgore je ako je u pitanju oboje.
Takođe, povećanja naknada za članove Savjeta usklađena su sa zakonskim rješenjima, što je takođe vrlo tendenciozno zanemareno u kritikama. Iznošenje neistinitih tvrdnji o zaradama zaposlenih, uključujući urednike i dopisnike, ne doprinosi rješavanju problema, već isključivo služi diskreditaciji. Sve zarade u RTCG-u obračunavaju se u skladu sa zakonom i internim pravilnicima kuće.
Programsko-produkcioni plan
Kritika Programskog plana pokazuje nedostatak razumijevanja odnosa između finansijskog i produkcionog plana. Programske aktivnosti RTCG-a odražavaju misiju Javnog servisa, a investicije u nove emisije, tehničke resurse i sadržaj pažljivo su planirane kako bi zadovoljile standarde i potrebe publike, kao i potrebe da se Javno medijski servis ubrzano modernizuje.
Neshvatljivo je da članica Savjeta RTCG izražava protivljenje unapređenju muzičke produkcije, posebno imajući u vidu da su naši muzičari trenutno prinuđeni da traže prilike van granica Crne Gore. Takođe, tvrdnje o izostanku istraživačkih priča u radu RTCG-a potpuno su netačne, jer se ovaj važan segment novinarstva realizuje kroz sve redakcije Javnog servisa, čime se kontinuirano doprinosi kvalitetu i relevantnosti našeg programa.
Održavanje tehničkog sistema i nabavke
Dalje, planirano održavanje Avid News sistema ne zavisi od rokova tendera već od isteka prethodnih ugovora. RTCG kontinuirano smanjuje troškove ovakvih usluga kroz optimizaciju resursa i oslanjanje na rad zaposlenih, što predstavlja direktnu uštedu za budžet. Što bi Camović Veličković kao članica Savjeta RTCG trebalo da zna.
Dopisništvo za Boku Kotorsku
Opet nepoznavanje potreba kuće u čijem Savjetu sjedi gospođa Camović. Reorganizacija dopisništava u Tivtu ima za cilj bolju pokrivenost regiona i rješavanje dugogodišnjih problema s logistikom i efikasnošću. Ova odluka donijeta je nakon analize rada postojećeg dopisništva, a ne iz ličnih ili revanšističkih motiva.
Na kraju, namjera ovakvih nastupa nije unapređenje RTCG-a, što je odavno jasno svakom građaninu koji iole prati dešavanja oko RTCG, već pokušaj kreiranja senzacionalizma na štetu Javnog servisa a u korist nekih drugih političko-medijskih adresa.
Vodeći se etičkim principom koji obavezuje svakog javnog djelatnika, smatramo da je neodgovorno i krajnje neozbiljno da članica Savjeta RTCG, koja već godinu dana ne učestvuje u njegovom radu, a uredno prima naknadu za tu funkciju, komentariše bilo šta vezano za rad Savjeta. Time što ne doprinosi ni dobrim, ni lošim odlukama, ona se sama isključuje iz odgovornosti za RTCG, dok istovremeno zloupotrebljava tu poziciju fabrikujući neistine i navodne afere za potrebe lične samopromocije I interese njoj znanih krugova.
Međutim, jasna je namjera koja stoji iza ovakvih izjava, s obzirom na to da koleginica u protekle tri godine niti u jednoj jedinoj prilici nije našla ništa što bi pohvalila u radu RTCG-a, uprkos ogromnom rastu povjerenja javnosti, tehničko-tehnološkom napretku, brojnim uspjesima i unapređenjima ostvarenim u tom periodu.
Moramo naglasiti da RTCG ostaje otvoren za konstruktivne prijedloge svih članova Savjeta, uključujući gospođu Camović Veličković, ali neophodno je da se komunikacija zasniva na činjenicama i dobroj namjeri, a ne na ciljanim i neutemeljenim optužbama. Javnost Crne Gore, čiji smo mi medijski servis, zaslužuje istinu, a ne manipulaciju informacijama", piše u saopštenju članova Savjeta RTCG Veselina Drljevića, Amine Murić, Milice Špajak, Filipa Lazovića, Naoda Zorića i Vladimira Drekalovića.
Camović-Veličković: Više novca za zarade u RTCG-u nego za proizvodnju programa, ne zna se sadržaj planiranih emisija
Članica Savjeta Radio-televizije Crne Gore (RTCG) Marijana Camović Veličković kazala je da su u planiranom budžetu Javnog servisa za narednu godinu "ogromna odstupanja od i inače raskalašnog i neracionalno planiranog ovogodišnjeg budžeta".
Ona se oglasila saopštenjem u susret današnjoj sjednici Savjeta RTCG-a, zakazanoj za 14 sati, kojoj kaže da ne može prisustvovati, ali da su na dnevnom redu tačke od izuzetnog značaja i bitne informacije za koje, "zbog netransparentnog rada Savjeta" građani neće moći drugačije da saznaju.
Na početku ističe da će, po prvi put u 80 godina dugoj istoriji RTCG-a, o njegovim najvažnijim dokumentima - Programsko produkcionom i Finasijskom planu, koji će naredne godine iznositi "vrtoglavih 24,2 miliona eura javnog novca", odlučivati osobe protiv kojih država vodi krivični postupak zbog zloupotrebe službenog položaja, odnosno "krivičnog djela koje su počinili upravo kao članovi tog istog Savjeta u istom mandatu", pišu Vijesti.
"Sa jedne strane im se sudi, a sa druge dozvoljava da nesmetano raspoređuju državni novac kao da je sve unajboljem redu. U pitanju su predsjednik Savjeta Veselin Drljević, Filip Lazović, Naod Zorić i Amina Murić. Sudi se i Predragu Miranoviću, ali on više nije član Savjeta", ukazuje Camović Veličković.
Prema dostavljenom predlogu Finansijskog plana, kako je navela, planirani prihodi RTCG-a iznose ukupno 24.230.000 eura, od čega će iz budžeta biti uplaćeno 20.080.000 eura.
"Od tog iznosa čak 11.687.000 eura će biti potrošeno za zarade, a svega 7,3 miliona eura za proizvodnju programa. Podsjećam da se pet zaposlenih u RTCG redovno nalazi na spisku najvećih zarada u javnom sektoru, tu su 'generalni direktor' tri njegova pomoćnika i jedan urednik. Svih pet zarada se obračunava nezakonito".
Kako je "budžet ogroman", dodaje, "ogromna su i odstupanja od i inače raskalašnog i neracionalno planiranog ovogodišnjeg budžeta".
Istakla je neke od stavki.
"Za rad Savjeta (protiv čija 4 člana se vodi krivični postupak zato što su protivpravno izabrali tadašnjeg i sadašnjeg 'generalnog direktora') biće izdvojeno 160.000 eura. Poređenja radi, ta stavka je 2021. godine kada je ovaj Savjet preuzeo dužnost, iznosila 105.000 eura", navodi ona.
"Za 'Kreativni muzički program' će umjesto 40.000 biti opredijeljeno 160.000 eura, a za 'Emisije zabavnog sadržaja u sopstvenoj produkciji' još 190.000 eura i to za 'late night show emisije i emisije zabavno takmičarskog karaktera'", dodaje se u saopštenju.
Za ono što je jedinstvena obaveza RTCG-a, kako je rekla - obrazovne, naučne, dokumentarne i slične programe nisu istaknuti iznosi, jer se oni "i dalje proizvode na nivou koji se ne može mjeriti procentima", a sva je pažnja na informativnom, sportskom i zabavnom programu, "kao da je u pitanju komercijalni medij, a ne javni servis".
"Za Eurosong će biti potrošeno 150.000 eura; za 'rezervne djelove' će biti potrebno čak 200.000 eura (ove godineje to iznosilo 80.000); za spoljnje saradnike (pored oko 800 stalno zaposlenih) biće opetizdvojeno 450.000 eura; za službena putovanja isto 470.000 eura; stavka reprezentacija takođe raste pa će tu otići 40.000 eura, a 2021. godine za tu stavku je potrošeno 20.000 eura. Promocije i sponzorstva 150.000 eura. Isto poređenja radi, taj trošak je 2021. godine iznosio svega 10.000 eura. Za advokate i notare će biti izdvojeno čak 55.000 eura. Ta stavka je2021. godine iznosila 30.000 eura. Nastaviće se izdvajanja za renoviranje zgrade RTCG što je permanentan višemilionski posao već tri i po godine i za tu stavku će biti opredijeljeno još milion eura. Investiciona ulaganja u opremu i slično iznosiće 3.128.000 eura", napisala je Camović Veličković.
Rekla je da Programsko produkcioni plan RTCG-a za 2025. predstavlja spisak naziva emisija koje će se možda snimiti i emitovati tokom godine, jer u uvodnom dijelu direktor TVCG-a Milan Knežević "ističe da je planiranje te vrste prevaziđena forma".
"Sadržaj emisija koje su planirane ne znamo, pa se ne može procijeniti njihova relevantnost niti doprinos misiji javnog servisa. Prema tome, nemoguće je komentarisati predloženi PPP za 2025. godinu. U tabelama se povremeno u jednoj rečenici poneka emisija i djelimično obražloži, ali to nije dovoljno ni samo za sebe, a naročito kada se pročita između desetina i desetina emisija čiji nazivijednostavno ništa ne znače."
"Čak se pominje i Redakcija za istraživačko novinarstvo, ali samo u neobrazloženom podnaslovu, a podsjećam da je to redakcija koja je redovno u Programsko produkcionom planu iako je u protekle četiri godine objavila 0 (nula) istraživačkih priča. Ujedno to je i ukupan broj istraživačkih priča koje je RTCG objavila u istom periodu", kaže Camović Veličković.
Na sjednci će, kako je rekla, opet biti promijenjen Akt o sistematizaciji radnih mjesta u kojem nije objašnjeno zbog čega se to radi, koliko se radnih mjesta gasi, koliko otvara i zašto.
"Kao i prethodnih godina, novac koji je preostao na računu umjesto da se vrati udržavni trezor troši se nemilice i bez potrebe. Tako će posljednjeg dana u godini biti raspisan tender vrijedan 200.000 eura uvećan za iznos PDV-a zauslugu 'održavnje Avid News sistema'. Podsjećam da je na prethodnoj sjednici izmijenjen Finansijski plan za 2024. godinu i da je preraspoređeno više od pola miliona eura kako bi se stvorio osnov da se nepotrebno potroše preostala sredstva umjesto da se vrate državi", dodaje ona.
Biće donijeta, kako je rekla, i odluka o zatvaranju dopisništva u Herceg Novom i otvaranju novog u Tivtu "uz obrazloženje da su uočeni nedostaci koji su se ogledali u 'zanemarljivom broju priloga i slanjem istih u PJ TVCG'".
"Jer se naročito ljeti teško putuje kroz Novi 'pa je zaposlenima jako teško i gotovo nemoguće doći brzo na licu mjesta kako bi uzeliizjavu ili snimili reportažu o nekom događaju'. Zbog toga će isti ljudi koji ne uspijevaju brzo da se kreću kroz Herceg Novi povećati efikasnost tako što će ipak morati proći kroz Novi, putovati do Tivta kroz ljetnje gužve koristeći trajekt i dolaziti do Tivta gdje će završavati priloge. To je logika kojom će biti vođen Savjet koji će usvojiti ovu, jednu u nizu, nebuloznih odluka iza koje se najvjerovatnije kriju lični interesi i revanšizam", saopštila je članica Savjeta RTCG-a.
Коментари0
Остави коментар