- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
21. 11. 2024.
08:44 >> 08:53
Čitaj mi:
NVU IMPULS
Hraniteljstvom do pravilnog razvoja djece bez roditeljskog staranja
Djeci bez roditeljskog staranja neohodno je obezbjediti odrastanje u zdravom porodičnom okruženju, zbog čega je važno osnažiti hraniteljstvo kao privremeni oblik zaštite djeteta. To je poručeno sa Dana otvorenih vrata “Svako dijete je važno” koji je organizovala Nevladino udruženje “Impuls”.
Hraniteljstvo obezbijeđuje topli porodični dom i podršku rastu i razvoju djeteta u periodu dok se ne steknu uslovi da se vrati u biološku porodicu, ili dok se ne omogući drugi oblik zaštite koji je u najboljem interesu djeteta.
Da je hraniteljstvo humano i plamenito potvrđuje Slobodan Stanojević koji brine o četvoro djece.
“Evo već četiri godine i četiri mjeseca su kod mene. Uspjeli smo sve zajedno, sve probleme, sve brige da prevaziđemo. Ta su djeca danas, djeca za primjer”, kaže Stanojević.
Psihološkinja Bojana Miletić iz NVU “Impuls” podsjeća koliko je važno da djeca odrastaju u zdravom porodičnom okruženju, te da je hraniteljstvo umnogome bolje za razvoj djeteta nego institucionalni smještaj.
“Smatram da su hranitelji zapravo najhumaniji ljudi koji postoje na ovoj planeti zato što rade najhumaniji posao koji nimalo nije lak. Onaj ko želi da postane hranitelj, on mora da posjeduje roditeljske kapacitete. Ali mora da posjeduje mnogo, mnogo više od toga. Mora da posjeduje nešto što roditelji možda i ne moraju. Mora da posjeduje kapacitet da iznese sva ova iskustva koje djete zapravo donosi sa sobom”, kazala je Miletić.
Zbog toga je neophodno da kandidati za hranitelja ispune niz uslova. Ne smije se, pojašnjava Marija Nikčević iz Centra za socijalni rad Nikšić, dogoditi da djete ponovo živi u rizičnim uslovima.
Nikčević kaže i da je broj hranitelja u gradu pod Trebjesom poslednje tri godine približan.
“Prema evidenciji Centra za socijalni rad Nikšić, tokom 2004. godine je bilo do sada 25 hraniteljskih porodica, od čega 21 srodnička hraniteljska porodica i četiri nesrodničke hraniteljske porodice. Na ovaj način u hraniteljskim porodicama smješteno je 39 djece. U 2023. godini je bilo 27 hraniteljskih porodica u kojima je smješteno 41 djete. A u 2022. godini je bilo 29 hraniteljskih porodica u kojima je zbrinuto 44 djece”, istakla je Nikčević.
Lokalne samouprave imaju, kaže Tatjana Bjeletić iz Opštine Nikšić, važnu ulogu u zaštiti ranjivih grupa, razvoju usluga socijalne zaštite, pa tako i u razvoju hraniteljstva.
“Prepoznajući potrebe ranjivih grupa, prepoznajemo i adekvatne pružaoce usluga na lokalnom nivou, pa tako sa vremene na vrijeme finansiramo, odnosno pružamo i druge vidove stručne ili tehničke podrške. Prema tome težimo razvoju socijalne politike na lokalnom nivou, odnosno razvoju jednog kompleksnog sistema socijalne zaštite”, kazala je Bjeletić.
NVU Impuls organizovala je Dan otvorenih vrata “ Svako djete je važno” , u okviru istoimenog projekta, koji se realizuje uz podršku EU i Vlade Crne Gore u Nikšiću i Herceg Novom.
“Do sada u okviru projekta realizovane su brojne aktivnosti. Razvijen je “ Program obuke za hraniteljstvo”, koji je akreditovan rješenjem Zavoda za socijalnu i dječiju zaštitu. Organizovana je obuka za stručne radnike koji će sprovoditi obuku sa hraniteljima. Otvorena su savjetovalištva za hranitelje, djecu na hraniteljstvu i porodice u riziku, u Nikšiću i Herceg Novom”, pojasnila je Marina Doknić iz NVU Impuls.
U sklopu projekta sprovodi se i kampanja koja ima za cilj motivisanje građana da prihvate ulogu hranitelja. Zainteresovani informacije mogu dobiti u centrima za socijalni rad.
Simbolično Dan otvorenih vrata “Svako dijete je važno” počeo je stihovima Desanke Maksimović “ Pesma o napuštenom detetu” koje je recitovala učenica Osnovne škole “ Mileva Lajović Lalatović” Amina Jašarević.
Коментари0
Остави коментар