- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
11. 11. 2024.
12:13 >> 12:17
Čitaj mi:
14. napad u 2024.
CGO: Država da pokaže riješenost u zaštiti medija i novinara
Centar za građansko obrazovanje (CGO) poziva tužilaštvo i sudstvo da kroz efikasnu istragu i procesuiranje biznismena Zorana Bećirovića i ostalih učesnika u napadu na novinarku "Pobjede" na Anu Raičković, osiguraju da počinioci odgovaraju pred zakonom. Naglašavaju da jedino tim pristupom država može pokazati riješenost u zaštiti medija i novinara, kao i potrebnu nultu toleranciju prema napadima na njih i njihovu imovinu.
Saradnik na programima Nikola Obradović poručio je da CGO oštro osuđuje napad na Raičković, kao i na članove njene porodice i njenu imovinu.
"Izražavamo i duboku zabrinutost nad brutalnošću počinioca u ovom slučaju, čime se osnažuje već hronična ugroženost novinara u Crnoj Gori. Institucije moraju pokazati da razumiju ozbiljnost ovog problema i reagovati na način koji će ubuduće odvratiti sve koji misle da nasiljem mogu odgovarati novinarima kad im se ne dopada njihovo izvještavanje", navodi Obradović.
CGO podsjeća da je sinoć Bećirović, sa svojim tjelohraniteljem i sinom, kako su mediji izvjestili, napao prvo verbalno, a onda i fizički novinarku Raičković i njenog sina, kao i da su oštetili njeno vozilo.
"Ovakvi i slični napadi na novinare su nesumnjiv pokušaj ograničavanja njihovog rada i izvještavanja o pitanjima od javnog interesa. Pored toga, ovim se jača atmosfera nesigurnosti među medijskim zaposlenicima u Crnoj Gori koji se često suočavaju sa raznim oblicima pritisaka, ali i drugim brojnim problemima u radu", smatraja Obradović.
CGO je, uključujući i slučaj novinarke Raičković, tokom 2024. zabilježio, kako navode, 14 verbalnih i fizičkih napada na novinare, što je "upozoravajuće visoka brojka u crnogorskom kontekstu".
"CGO ovim putem poziva tužilaštvo i sudstvo da kroz efikasnu istragu i procesuiranje ovog slučaja, osiguraju da počinioci odgovaraju pred zakonom. Jedino tim pristupom država može pokazati riješenost u zaštiti medija i novinara, kao i potrebnu nultu toleranciju prema napadima na njih i njihovu imovinu", istakao je Obradović.
CGO podsjeća na potrebu uspostavljanja mehanizama koji će doprinijeti prevenciji napada na novinare i podizanju svijesti javnosti o značaju slobodnog i nezavisnog novinarstva.
"Nekažnjivost napada na novinare, njihovu ličnu imovinu i imovinu medija, može samo poslati poruku ohrabrenja nasilnicima, bilo da su u političkoj, poslovnoj, kriminalnoj ili nekoj drugoj sferi, čime novinari postaju poželjne mete, a bezbjednost medijskih radnika ozbiljno narušena. U konačnici, time i država Crna Gora rizikuje pad u dijelu medijskih sloboda, što je suprotno njenim težnjama demokratskom razvoju i evropskim standardima", ocijenio je Obradović.
Iz CGO-a naglašavaju da će nastaviti da se zalažu za uspostavljanje funkcionalnog sistema zaštite novinara i medija.
"U kojem će svaki oblik prijetnji, nasilja i zastrašivanja biti odlučno procesuiran, čime se štiti pravo na slobodu medija, kao jedan od stubova svakog demokratskog društva", zaključio je Obradović.
Коментари0
Остави коментар