- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
01. 11. 2024.
06:56 >> 06:56
IZAZOVI U PRAVOSUĐU
Izabrati čelnika Vrhovnog suda, zašto se više ne govori o vetingu
Bez obzira što je u izvještaju Evropske komisije notira napredak u poglavlju 23, konstataciju zvaničnog Brisela da je crnogorsko pravosuđe i dalje ranjivo, te da fali boraca protiv kriminala i korupcije, resorni ministar Bojan Božović vidi kao podstrek i obavezu da se još snažnije odgovori izazovima.
"Neophodno je što prije izabrati predsjednika Vrhovnog suda u punom mandatu, a onda samim tim i da se nadamo da će relevantne institucije što prije donijeti pravosnažne presude iz domena organizovanog kriminala i borbe protiv korupcije", kazao je Božović.
Za učinkovitiju borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, odnosno za konkretne rezultate, nedostaje ljudstva odnosno kapaciteta, smatra izvršna direktorica CEGAS-a Marija Popović Kalezić.
Civilni sektor dao je, kaže, veliki doprinos, dok se za institucije i parlament to ne može reći.
"Zašto nije došlo do procesa vetinga, zašto nismo odabrali adekvatan model za crnogorske prilike, zašto se nije uspio sprovesti veting i u okviru sudstva i tužilaštva, a naravno i u okviru bezbedonosnog sektora, jeste veliko pitanje", konstatuje ona.
Ne izbor čelnika Vrhovnog suda, govori, kaže Marija Popović-Kalezić, da nije bilo volje da se i u toj oblasti dogodi promjena.
"Konstantno imamo blokadu kod izbora predsjednika, odnosno predsjednice Vrhovnog suda. To dosta govori o tome da se u ovoj grani pravosuđa nije dogodila određena promjena", smatra ona.
Kalezić Popović ukazuje i da se u tužilaštvu mora nastaviti na fonu reformi.
"Pogotovo u dijelu načina ocjenivanja, vođenja disciplinskih postupaka...Niz drugoh stvari moraju doživjeti promjenu"
Plan za rješavanje tih pitanja, kako ističe Božović, je napravljen.
"Napravljena je i određena agenda, kako i na koji način i kojom dinamikom će ova pitanja biti riješena. Mi ćemo u domenu naših ovlašćenja učiniti sve da pregovaračko poglavlje 23, kao jedno od poslednjih pregovaračkih poglavlja u procesu, bude zatvoreno za najviše dvije godine", zaključio je Božović.
Iz Ministarstva pravde je i poruka da će izvršna vlast učiniti sve na stvaranju boljih uslova za rad nosilaca pravosudnih funkcija.
Коментари0
Остави коментар