- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
23. 10. 2024.
13:32 >> 13:32
1
Čitaj mi:
Ivana Jelić
Nove generacije crnogorskih sudija ključ u oblikovanju pravosuđa
Nove generacije crnogorskih sudija imaju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti pravosuđa i vladavine prava, što su neizostavni koraci na putu Crne Gore ka Evropskoj uniji, poručila je novoizabrana potpredsjednica Evropskog suda za ljudska prava, sutkinja Ivana Jelić, na radionici Mreže mladih sudija, koja je danas održana u Podgorici.
Kako se navodi u saopštenju AIRE centra, Jelić podržava djelovanje Mreže mladih sudija od njenog osnivanja. Kako je kazala, važnost ove Mreže je što omogućava prilike mladim sudijama da diskutuju o aktuelnim temama iz evropskog pravosuđa, uz domaće pravne teme.
"Ovaj projekat vidim i kao podršku nezavisnosti pravosuđa, edukaciji nosilaca pravosudnih funkcija i putu Crne Gore ka Evropsoj uniji. Takođe, to je pomoć uspješnijoj realizaciji temeljnog principa Evropske konvencije o ljudskim pravima — principa supsidijarnosti, koji ima smisla samo ukoliko domaći sudovi dobro rade i primjenjuju evropske pravne standarde", kazala je Jelić.
Jelić, koja je prva sudija iz regiona koja je izabrana za potpredsjednicu Evropskog suda za ljudska prava, započeće svoj mandat u novembru 2024. godine. Njena uloga dodatno jača vezu između Evropskog suda za ljudska prava i pravosuđa zemalja Zapadnog Balkana.
“Moj izbor za potpredsjednicu Evropskog suda za ljudska prava je još jedan prilog razbijanju tzv. "staklenog plafona", jer sam prva sudija iz Istočne Evrope iz zemlje koja nije članica EU i prava žena na toj pozicije iz ovog dijela Evrope”, kazala je ona.
Kako ističu u saopštenju, Jelić je naglasila da će fokus njenog predstojećeg mandata biti na održanju i unaprjeđenju odnosa sa ustavnim i vrhovnim sudovima država članica Savjeta Evrope, saradnji sa međunarodnim sudovima, kao i sa civilnim sektorom i pravnim fakultetima.
"Saradnja sa civilnim sektorom i pravnim fakultetima je posebno važno za stvaranje kvalitetnog kadra koji će biti koristan ne samo u svojim državama, već i konkurentan na evropskom planu. Ovdje mislim na unaprijeđenje mogućnosti stažiranja u Sudu, rada sa evropskim sudijama i u Registru Suda, kao i zajedničkim edukativnim programima na kojima će svoj doprinos dati sudije i pravnici iz Strazbura", dodala je ona.
Ističe da je radionica pod nazivom "Izazovi u radu Evropskog suda za ljudska prava: Aktuelna pitanja iz građanske i krivično-prekršajne materije", pružila je učesnicima priliku da unaprijede svoja znanja o najnovijim praksama Suda.
"Kao i prethodnih godina, i ove godine smo obradili najbitnije presude ESLjP u protekloj godini, kao i izazove u pravnoj zaštiti ljudskih prava i sloboda. Pravni standardi koje je Sud postavio u tri predmeta povodom klimatskih promjena u aprilu 2024, kao i presude u pogledu demokratskog nazadovanja i krize u zaštiti vladavine prava u Evropi, bile su u fokusu”, kazala je Jelić.
Tri godine od svog osnivanja, Mreža mladih sudija, koju je uspostavio AIRE centar u saradnji sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Crne Gore, okuplja više od jedne trećine sudija u zemlji. Nove generacije sudija su danas iskazale interes i spremnost da unaprijede pravosudnu praksu kroz jačanje zaštite ljudskih prava i implementaciju evropskih pravnih standarda, saopštili su iz AIRE centra.
"Ova mreža je ključna platforma za kontinuiranu edukaciju i profesionalni razvoj mladih sudija, što direktno doprinosi jačanju sudstva u Crnoj Gori", kazala je Đina Popović, projektna menadžerka AIRE centra.
Radni dio programa obuhvatao je predavanja i drugih domaćih stručnjaka, Senke Danilović, sutkinje Vrhovnog suda CG, i Rade Ćetkovića, sudije Osnovnog suda u Podgorici i člana Sudskog savjeta, koji su govorili o mjerama bezbjednosti i pravima djece u porodičnim postupcima.
"Mreža mladih sudija već sada igra važnu ulogu u izgradnji kapaciteta nacionalnog sudstva, a ovakvi skupovi doprinose njihovom profesionalnom napretku i efikasnijem rješavanju kompleksnih pravnih pitanja", zaključila je Popović.
Skup je organizovao AIRE centar, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici.
Коментари1
Остави коментар