- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 10. 2024.
14:50 >> 14:51
Panel “Proces”
"Katnić žrtva odmazde vlasti i zavjere protiv njega i demokratskih vrijednosti u Crnoj Gori"
Milivoje Katnić žrtva je odmazde vlasti i zavjere protiv njega i demokratskih vrijednosti u Crnoj Gori, a istina može biti zanemarena, ali ne može biti isključena i zato će kugla solidarnosti i hrabrosti, koja se zakotrljala, biti lavina koja će spriječiti da se slični postupci vode u budućnosti. To je poručeno na panelu “Proces”, u okviru međunarodne konferencije “Politički zatvorenici i progon novinara i pisaca u Crnoj Gori”, koju je organizovao Forum za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića, Crnogorski Helsinški odbor za ljudska prava i Crnogorski PEN centar.
Predsjednik crnogorskog PEN centra Adnan Čirgić, istakao je da nema nijednog kritičara vlasti koji nije u kontinuitetu žrtva besprizornih tekstova u medijima koje kontroliše vlast, a o svim takvim slučajevima PEN centar redovno obavještava relevantne međunarodne adrese i partnerska udruženja.
“Ovogodišnji kongres svjetskog PEN-a bio je prilika da u ime crnogorskog PEN-a Boban Batrićević izvijesti o najbrutalnijem slučaju utamničenja Milivoja Katnića kao političkog zatvorenika, koji je žrtva odmazde vlasti koju predvodi čovjek, kojega je prije nekoliko godina upravo Katnić raskrinkao kao teroristu što je za interese Moskve pokušao krvavo spriječiti ulazak Crne Gore u NATO”, rekao je Čirgić.
Ustvrdio je da se Tužilaštvo koristi “neviđenim mjerama”, pa se Katniću na teret stavlja i to što je komunicirao sa uglednim crnogorskim novinarima i piscima “koji se i sami sofisticirano optužuju za veze sa narodnim kriminalcima”.
“Na potpunu ogoljenost namjera vlasti da se brutalno obračuna sa svojim kritičarima ta vlast odgovara demagoškim diskursom o približavanju Crne Gore Evropskoj uniji, boljem standardu, evropskim vrijednostima. Nadam se da će ovo okupljanje poslati ne samo jasne poruke vlastima, sudstvu i tužilaštvu, koji često služe kao instrument Vučićeve marionetske vlasti, već i poslužiti kao ohrabrenje dobrom dijelu uspavane i ustrašene akademske zajednice, pisaca i kulturnih radnika u pružanju otpora fašizmu, šovinizmu i brutalnom progonu kritičara vlasti, kao pratećoj pojavi tih nakaradnih ideologija”, rekao je Čirgić.
Osnivačica i predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko, smatra da su promjene u Crnoj Gori nakon izbora 2020. godine, bile pogubne za sve koji su prepoznati kao borci za evropsku Crnu Goru.
“Nova vlast je za veoma kratko vrijeme uspjela da promijeni krvnu sliku Crne Gore, da zarobi cijelo društvo i da uspješno sprovodi politiku srbizacije. U tome je učestvovala partija predsjednika Vučića i posebno Srpska pravoslavna crkva. Najupečatljiviji primjer je svakako tužilac Katnić koji se već duže, bez pravnog osnova, drži u pritvoru. Glavni je razlog što je osudio one koji su bili involvirani u državni puč”, naglasila je Biserko.
Tvrdi da je Katnić svojevrsni politički zavorenik čija su elementarna ljudska prava dovedena u pitanje.
“Uz obračun sa svima koji su zastupali nezavisnu i suverenu Crnu Goru stradali su i mnogi novinari, koji su se kritički odnosili prema praksi nove vlasti, koja se ponaša po instrukcijama Beograda i Srpske pravoslavne crkve. Većina medija u Crnoj Gori je pod kontrolom Beograda, dakle stradaju oni koji glasno postavljaju pitanja i čiji zdrav razum iziskuje otpor takvoj vlasti. Ipak posljednji izbori u Podgorici i Kotoru pokazuju da se trend u Crnoj Gori mijenja i da je pitanje vremena kada će se Crna Gora vratiti na put ka Evropi”, istakla je Biserko.
Crnogorski advokat Nikola Martinović, vjeruje da će kugla koja se danas zakotrljala biti lavina koja će prekinuti mogućnost da se u Crnoj Gori dešavaju postupci kakvi se vode protiv Milivoja Katnića i Zorana Lazovića.
“Danas ovdje nemamo predstavnike ni vlasti, ni institucija, jer se oni za svoje karijere boje, a bojati se za svoju karijeru odraz je ličnosti i situacije u kojoj se nalazite. Mi smo 2016. godine imali nešto što ima odlike državnog udara, ali je četiri godine kasnije, u avgustu 2020. Crna Gora imala moždani udar od kojeg se do danas nije oporavila”, rekao je Martinović.
Prema njegovim riječima, Tužilaštvo ne posjeduje nijedan dokaz da su Marko Miljković i Veljko Belivuk u vrijeme boravka u Crnoj Gori izvršili bilo kakvo krivično djelo.
“Sve vrijeme boravaka u Crnoj Gori opservirala ih je crnogorska policija i u tom trenutku, gle čuda, na njih je spreman atentat, što je crnogorska policija spriječila. Belivuk je iz Beograda poslat u Crnu Goru kako bi ovdje bio likvidiran, kako mu se ne bi sudilo u Srbiji za ono za šta mu se danas sudi, a sudi mu se za vrlo teške zločine. I suđenje nije problematično, ali problematično je ono što Belivuk govori, a on iznosi ozbiljne optužbe protiv vlasti u Srbiji. Govori o sprezi navijačkih grupa i vlasti. A ničega od toga ne bi bilo da je Belivuk tada kada je došao u Crnu Goru likvidiran”, kazao je Martinović.
Rekao je da je dio uticaja i želje da se Katnić skloni iz društvenog života, a i sa lica zemlje dirigovan iz Beograda.
“Istina može biti zanemarena, ali ne može biti isključena. Ova istina će doći na naplatu. Oni koji danas to ne vide osjetiće u budućnosti. Ovolika količina nepravde, zlobe i mržnje nije viđena u Crnoj Gori od 1948. godine. Zato hrabrost treba da bude dio svakoga od nas. Treba da kažemo istinu ma koliko to u nekom trenutku bilo teško”, zaključio je Martinović.
Srpski političar i advokat Aleksandar Olenik, smatra da je crvena linija podjele članstvo Crne Gore u NATO-u.
“Srbija, ako hoće da opstane kao država i da postane moderno društvo mora prvo da postane članica NATO-a, pa onda da razmišlja o Evropskoj uniji, jer nam je bezbjednost ugrožena kako od strane vlasti u Crnoj Gori, tako i vlasti u Srbiji. Mada ta granica između vlasti u Crnoj Gori i Srbiji je prilično tanka, nekad čak i nevidljiva”, zaključio je Olenik.
Smatra da je konačni cilj iste vlasti u Srbiji i Crnoj Gori izlazak Crne Gore iz NATO-a, ali da to nije moguće.
“Najvažnije odluke u Crnoj Gori se ne donose ovdje, već u Beogradu, jer oni koji vladaju, nažalost, idu po mišljenje u Beograd, u Srpsku pravoslavnu crkvu i onda se vraćaju ovdje i to izvršavaju. Jedan od najfrapantnijih je primjer kolege Katnića koji je bio baš na toj granici u borbi za sprječavanje državnog udara i za dobijanje članstva u NATO. To je nešto što mu ovdašnji, a ni režim u Beogradu nikada neće oprostiti”, vjeruje Olenik.
Коментари0
Остави коментар