- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 09. 2024.
14:30 >> 14:29
Čitaj mi:
CGO
U posljednjih 16 godina dodijeljeno 2.441 počasno državljanstvo Crne Gore
U posljednjih 16 godina, preciznije od 26. maja 2008. do 31. maja 2024. godine, dodijljeno je 2.441 počasno državljanstvo Crne Gore kažu iz CGO i navode da je od toga 2.074 dodijeljeno u vrijeme posljednje četiri Vlade – Duška Markovića, Zdravka Krivokapića, Dritana Abazovića i Milojka Spajića, a najviše od 2019. do 2024. godine.
Najvelikodušniji u dodjeli crnogorskih državljanstava bio je, kažu, bivši premijer Abazović sa 1.044 lica kojima je njegova Vlada dala naše državljanstvo, i to dominantno po kontroverznom Programu ekonomskog državljanstva.
"Kako stvari stoje, Vlada Milojka Spajića možda ugrozi taj rekord sa 629 izdatim državljanstvom za prvih sedam mjeseci rada, uglavnom odlučujući po ranije predatim zahtjevim u okviru istog Programa. Vlada Duška Markovića dodijelila je 110, a Vlada Zdravka Krivokapića 291 počasno državljanstvo stranim državljanima. CGO će uskoro objaviti studiju sa detaljnijim presjekom dodjele ovih državljanstava, sa fokusom na ona kojima je bio osnov Program ekonomskog državljanstva, zbog kojeg je Crna Gora skoro ugrozila bezvizni režim sa EU, a koji je nakon brojnih opomena EU konačno ukinut, tj. prestao da važi od 31.12. 2023. godine, ali su se nastavile obrađivati aplikacije predate do tog dana", navodi ser u saopštenju.
Istraživanje je napravljeno kroz progam CGO-a podržan kroz Core grant regionalni projekat SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, koji sprovodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Centar za istraživanja i javne politike (CRPM) i Institut za demokratiju i medijaciju (IDM) a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Коментари0
Остави коментар