- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
16. 08. 2024.
21:10 >> 21:10
Čitaj mi:
Ćulafić
Očuvanje mora osiguraće zdravo okruženje za buduće generacije
Očuvanje mora nije samo ekološki zadatak, već moralna obaveza koja će osigurati zdravo i čisto okruženje za buduće generacije, poručio je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić.
On je sa saradnicima obišao marinu u Portonovom i Lazure hotel&marinu kako bi se uvjerio u stanje očuvanosti prirode i zaštite životne sredine.
Ćulafić je, kako su kazali iz MERT-a, istakao da luke i marine nautičkog turizma predstavljaju područja sa povišenim rizikom za životnu sredinu.
Zbog toga je, kako je poručio, od izuzetne važnosti da se uspostave i striktno poštuju ekološki standardi.
"Upotreba naprednih materijala i tehnologija nudi mogućnost efikasnijih modela ekološke zaštite, što je ključni korak ka očuvanju naših mora i obale," naglasio je ministar.
Upozorio je na opasnosti koje predstavljaju balastne vode, mogućnost pomorskih havarija, kao i zagađenje naftnim derivatima i otpadnim vodama sa brodova.
"More, koje je sastavni dio naše životne sredine, moramo štititi, jer je to indikator patriotskog osjećaja koji imamo. Investicije u očuvanje mora donose dugoročne benefite ne samo turistima već i lokalnom stanovništvu, osiguravajući zdravo i čisto okruženje za buduće generacije," rekao je Ćulafić.
Posebno je naglasio da, iako se procjenjuje da 80% zagađenja mora dolazi sa kopna, preostalih 20% zagađenja sa mora ne smijemo zanemariti.
"Nedozvoljene hemijske supstance, teški metali, deterdženti, mineralna ulja i visoke koncentracije bakterija ne smiju biti prisutni ni u jednoj marini, plaži ili zalivu Boke. Prirodne resurse treba kontrolisano koristiti, jer je naša obaveza i da ih očuvamo. Dakle, održivost je mjera koja nam treba," istakao je.
Ocijenio je i da intenzivni razvoj turizma, a posebno nautičkog turizma, donosi značajne ekonomske benefite, ali i ekološke izazove koje je potrebno adresirati.
Ćulafić je zahvalio svim zaposlenima u marini na njihovom doprinosu u očuvanju životne sredine, te istakao važnost saradnje između državnih organa i privatnog sektora u cilju postizanja održivog razvoja nautičkog turizma.
Коментари0
Остави коментар