Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Mina/M.L.B.

02. 05. 2024. 12:40 >> 12:42
Čitaj mi:

SINDIKAT MEDIJA

"Sedma sila" ni približno položaju koji zaslužuje

Sindikat medija Crne Gore (SMCG) pozvao je zaposlene u crnogorskim medijima da se sjutra priduže regionalnoj akciji Pet minuta gromoglasne tišine, koja se organizuje povodom 3. maja Svjetskog dana slobode medija.

“Sa Pet minuta gromoglasne tišine treba jasno da iskažemo svoju sindikalnu i profesionalnu solidarnost i odlučnost u namjeri da zaštitimo prava koja nam pripadaju”, poručili su iz Sindikata.

Oni su pozvali zaposlene u medijima da se sjutra, od 11 sati i 55 minuta do 12 sati, ukljuće u akciju, i da u tom periodu prekinu sa radom, objavljivanjem informacija i emitovanjem programa.

U proglasu SMCG povodom Svjetskog dana slobode medija navodi se da se medijske slobode i položaj zaposlenih u crnogorskim medijima, iako je bilo najava, u bitnom nijesu promijenile ni tokom protekle godine.

„Tako da "sedma sila" i dalje ne zauzima ni približno položaj u društvu koji bi našoj profesiji trebalo da pripada“, kaže se u proglasu.

Navodi se da je, tokom prošle godine, došlo do neznatnog rasta zarada u jednom dijelu mediji, ali je inflacija anulirala ta povećanja koja zbog toga nijesu dovela do boljih uslova života zaposlenih u medijima.

„Ostali smo na starom – ispod državnog prosjeka kada su zarade u pitanju i da se sami snalazimo radeći po više poslova koji često nemaju veze sa novinarstvom“, piše u proglasu.

Ističe se da se, osim rijetkog socijalnog dijaloga na nivou medija, desio i prvi u istoriji štrajk zaposlenih u Javnom servisu Radio i Televiziji Crne Gore, nakon kojeg su kolege, nakon neuspješnih više od pola godine pregovora, uspjeli da potpišu novi Kolektivni ugovor.

U proglasu se naglašava da problem ostaje veliki broj lokalnih javnih emitera koji imaju ozbiljnih problema sa finansiranjem, kao i mali mediji kojima se gotovo ne može ući u trag kada je cijelo poslovanje u pitanju, pa samim tim ni odnos prema zaposlenim, ako ih i ima u formalnom smislu.

Iz SMCG su ukazali da se, kada se govori o crnogorskim medijima, obično misli na desetak mainstream medija.

„A zaboravlja da medijsku zajednicu čini više od 200 medija koji proizvode kakav takav medijski sadržaj, koji dobijaju državni novac kroz razne fondove, a o velikom broju njih se gotovo ništa ne zna i ne prijavljuju da imaju zaposlene“, dodali su iz SMCG.

Kako su naveli, i dalje se čeka donošenje seta medijskih zakona.
Iz SMCG su istakli da od tih zakona očekuju da poprave položaj zaposlenih u medijima u smislu unapređenja profesionalnog integriteta, kao i da obezbijede finansijsku sigurnost i uredničku nezavisnost lokalnih javnih emitera.

Oni su naglasili da je po broju napada na novinare zabilježen određeni napredak, jer je sa 28, taj broj smanjen na 16 tokom prošle godine.

„Ali sa zabrinjavajućim ponovnim trendom rasta tokom ove godine kada smo registrovali već devet incidenata raznih vrsta“, kaže se u proglasu.

Navodi se da i dalje postoje visoko pozicionirani nosioci državnih fukcija koji olako i bez osjećaja odgovornosti prijete novinarima i novinarkama.

„Ali i policiju i tužilaštvo koji su nastavili da budu prilično ažurni kada je u pitanju otkrivanje i procesuiranje napadača“, dodaje se u proglasu.

Iz SMCG su kazali da je njihova zajednica rasla i da ih sada ima oko 700.

„Ima nas u privatnim, lokalnim i mediju čiji je vlasnik država“, rekli su iz SMCG.

Oni su naglasili da Sekcija mladih Sindikata pravi značajne iskorake i svakodnevno širi svoju bazu mladih i angažovanih medijskih radnika koji žele da rade za profesionalne medije u kojima žele dobre uslove rada.

„Vjerujemo da je budućnost medijske zajednice, pa i sindikalizma, upravo na njima i moguće da oni i njihov entuzijazam i posvećenost predstavljaju posljednji pokušaj novinarstva da bude ono što bi trebalo da bude – rad u javnom interesu i borba za pravo javnosti da zna u kakvom društvu živimo“, zaključuje se u proglasu Glavnog odbora SMCG.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније