Друштво

Б.Б.

26. 09. 2023. 15:44   >>  15:45

ПОБИЈЕДИО ТИМ ИЗ ЦГ И МАЂАРСКЕ

Изабрано идејно рјешење за школу у Сити кварту

На међународном Конкурсу за идејно архитектонско рјешење објекта основне школе у Цитy кварту у Подгорици, жири Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма изабрао је рјешење заједничког тима из Црне Горе и Мађарске, аутора Мирка Поповића, Жаклине Њежић и Золтана Шрамела.

Како наводе у саопштењу Министарства просвјете, предмет конкурса била је израда идејног архитектонског рјешења основне школе у Цитy кварту у Подгорици, на парцели у захвату Детаљног урбанистичког плана "Радоје Дакић", површине 18.660 квадрата.

Жири су чинили, као предсједник, главни државни архитеткта Владан Стевовић, и стручни чланови Снежана Веснић доцент на Архитектонском факултету у Београду, инжењер архитектуре Срђан Тадић, представница Инжењерске коморе ЦГ Маја Велимировић Петровић, Бојан Каранаков професор на Архитектонском факултету у Скопљу, архитекта Радован Радоман и представница Министарства просвјете Весна Кривокапић.

"Обликовање и естетика првонаграђеног пројекта досљедно прате типологију и карактер ове врсте објеката. Рад који у највећој мјери доноси једноставност, лакоћу и структуралност свих елемената и примијењених материјала, како у екстеријеру, тако и у ентеријеру, наглашавајући да је ријеч о објекту који у својој идеји носи карактер специфичне флексибилности и транспарентности. Форма равни која лебди од тла и носи призматичне форме омогућава транспарентне засијенчене мултифункционалне просторе који се по вертикали раслојавају у дупле просторе, да би се добиле динамичне просторне слике примјерене креативним едуктивним процесима. Смјела одлука о бијелој боји која 'купи' све различите употријебљене материјале и плава боја акценат програмских помјерања, дају слободу да у први план дође оно што ће бити будућност и развој школе, а архитектура у својој појавности бити оквир не само за догађај, већ у слободним готово модернистичким плановима, бити и њен најактивнији елемент", стоји у образложењу жирија.

На Конкурсу за идејно архитектонско рјешење објекта основне школе у Цитy кварту у Подгорици, пристигло је 116 конкурсних радова. Откуп за прву награду је 18.000 еура, за другу (тим из Аргентине) 11, за трећу 7.000 еура (ЦГ), док је откуп за четврту и пету награду по 2.000 еура за радове из Црне Горе и Аргентине.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније