Друштво

K. J.

06. 09. 2023. 12:02   >>  12:07

САСТАНАК У БУДВИ

Алармантан проценат пушача, неопходне мјере за контролу дувана

У Црној Гори стопа распрострањености пушења је око 35 одсто. Овај податак упозорење је и аларм, како за здравствени систем, тако и за цјелокупно друштво, да је неопходно спровести мјере контроле дувана, како би се успјешно елиминисали штетни ефекти употребе и спријечиле евентуалне компликације, поручио је министар здравља у техничком мандату, Драгослав Шћекић на годишњем састанку оквирне Конвенције о контроли дувана.

Састанак траје од 4. до 7. септембра у Будви.

Како је саопштено из ресора којим руководи Шћекић, он је казао да су млади нарочито изложени негативним утицајима дуванског дима, а при томе евидентан је и тренд повећања корисника дуванских производа међу овом, посебно осјетљивом популационом групом.

“Како и електронске цигарете постају доступније и популарније, наш задатак је да ефикасно регулишемо употребу ових производа, који изазивају зависност и држимо их даље од свих, а нарочито од младих људи“, поручио је Шћекић.

Министарство здравља је, према његовим ријечима, иницирало измјене и допуне постојећег Закона о ограничењу употребе дуванских производа, како би се и нормативно регулисала ова област.

“Најзначајније одредбе овог закона односе се на мјере за смањење и ограничавање употребе дуванских производа, које обухватају рекламирање, производњу, промет и обиљежавање дуванских производа, забрану пушења у јавном и радном простору и излагање секундарном дуванском диму, спречавање утицаја на малољетна лица”, саопштено је из Министарства здравља. 

Шефица Секретаријата Оквирне конвенције СЗО о контроли дувана др Адриана Бланцо Марqуизо,на састанку је истакла напредак који су оствариле државе учеснице у пројекту ФЦТЦ 2030.

“Интензивна подршка коју смо понудили државама учесницама у пројекту ФЦТЦ 2030 представља додатну подршку, уз ону уобичајену коју пружа Секретаријат конвенције, гдје се обезбјеђује техничка помоћ, омогућавају контакти са другим државама које раде на имплементацији и могу помоћи, и нуди се ангажовање на политичком нивоу. У свим државама учесницама у пројекту ФЦТЦ 2030 видимо разноврсне активности које су усмјерене на контролу дувана”, појаснила је она.

Како је рекла, у средишту пројекта ФЦТЦ 2030 је промјена политике па подстичу државе да раде на постизању својих приоритетних циљева у контроли дувана, нарочито у области законодавства.

Шефица Канцеларије СЗО за Црну Гору др Мина Брајовић изразила је за забринутост због негативног утицаја дувана на јавно здравље.

“Дуван је изузетно тежак вишедимензионални проблем. Треба да имамо на уму да се смртни исходи и обољења која су узрокована дуваном могу у потпуности спријечити. Иако не можемо умањити погубне посљедице дувана на кориснике и њиихове породице, важно је размотрити и шире економске утицаје. Један од највећих изазова је како спријечити да дјеца почну да користе дуван да бисмо спријечили њихову зависност од дувана у одраслом добу која траје читав живот. У Црној Гори су готово 10 одсто младих људи старости од 13-15 година пушачи'' навела је Брајовић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније