- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
08. 07. 2025.
12:20 >> 12:20
Uhvaćen i telemetrijski obilježen još jedan medvjed u NP Durmitor
Stručni tim Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) je uz podršku kolega iz Nacionalnog parka Durmitor uspješno uhvatio i obilježio još jednu jedinku mrkog medvjeda GPS/GSM ogrlicom, u okviru projekta ForestConnect, u nedjelju, 6. jula ove godine, u Nacionalnom parku Durmitor.
Kako su saopštili iz CZIP-a, ova metoda omogućava kontinuirano praćenje kretanja i ponašanja medvjeda radi bolje zaštite njegovog staništa i razvoja strategija za suživot čovjeka i divljih vrsta.
„Izuzetno sam zadovoljan akcijom hvatanja medvjeda u NP Durmitor. Same pripreme za hvatanje u suradnji sa CZIP-om su bile vrlo efikasne što je dovelo do uspješnog hvatanja. Tokom anestezije medvjed je bio u dobrom stanju što je omogućilo uzimanje morfometrijskih mjera i uzoraka, te postavljanje ogrlice. Ovom akcijom se uveliko doprinjelo praćenju medvjeda na području Crne Gore, a time i razumijevanju biologije, ekologije i ponašanja medvjeda što je put ka suživotu čovjeka i medvjeda na ovim prostorima.” rekao je dr Slaven Reljić, iz udruženja Bioterra.
Alarm na jednoj od zamki oglasio se oko tri sata iza ponoći, već tokom prve večeri od postavljanja zamki. Stručni tim, predvođen dr Reljićem odmah se uputio na teren, gdje je potvrđeno prisustvo medvjeda u zamci. Riječ je o mužjaku, starije dobi, pretpostavljamo više od šest godina, mase 157 kilograma, koji je u dobrom zdravstvenom stanju.
Nakon što je medvjed uspješno uspavan pomoću kombinacije anestetika, izvršena su morfometrijska mjerenja, uzeti su uzorci, a potom je stavljena telemetrijska GPS/GSM ogrlica. Tokom anestezije pratili su se svi vitalni parametri životinje. Akcija je trajala oko tri sata i protekla bez komplikacija. Oko 18 časova istog dana stigli su prvi podaci sa ogrlice, koji pokazuju da je medvjed najveći dio dana odmarao duboko u šumi i nije se puno kretao.
Akciji hvatanja su pomogli zaposleni u NP Durmitor – Bojana Badnjar, Miladin Kasalica, Milić Janjić i Lazar Kaljević, kojima se zahvaljujemo.
„CZIP je u okviru projekta ForestConnect, koji ima za cilj zaštitu i očuvanje biodiverziteta u ekološkim koridorima, već duži vremenski period pripremao hranilišta za hvatanje i telemetrijsko obilježavanje jedinke mrkog medvjeda. Uspostavili smo odličnu saradnju sa NP Durmitor, koji je bio uključen u cijeli proces” rekla je Marija Iković iz CZIP-a.
“Možemo reći da je čitava akcija bila jako uspješna i da je hvatanje medvjeda realizovano u rekordnom roku, već nakon prve noći od aktivacije zamki. Ovo je drugi medvjed koji je uhvaćen u okviru projekta ForestConnect u NP Durmitor. Podaci koje dobijemo prilikom praćenja će nam biti od velike koristi u cilju shvatanja i upoznavanja ekologije mrkog medvjeda kako bi na taj način doprinijeli očuvanju staništa koja su od velike važnosti za njegov opstanak.” zaključuje Iković.
Коментари0
Остави коментар