Друштво
25. 08. 2023. 07:01 >> 09:37 2
ВАЖАН ДАТУМ
Сјећање на жртве тоталитарних режима да постоји и у Црној Гори
Иако је Европски парламент препоручио да државе треба да обиљеже дан сјећања на жртве тоталитарних режима, у Црној Гори се 23. август - Дан сјећања на те жртве - обиљежава веома скромно. Скоро и да нема адекватне иниституционалне подршке обиљежавању тог важног датума.
Парламентарна скупштина Савјета Европе усвојиа је 2006. године резолуцију о међународној осуди злочина тоталитарних комунистичких поредака, а Европски парламент је донио препоруку којом је нагласио да свака земља треба да одреди вријеме и начин обиљежавања сјећања на жртве тоталитарних режима и то прилагоди сопственој историји и традицији.
Програмски директор Грађанске алијансе (ГА) Милан Радовић за Портал РТЦГ казао је да Европски дан сјећања на жртве свих тоталитарних и ауторитарних режима у 20. вијеку има за циљ да очува памћење на све оне који су изгубили животе или су патили због репресије, прогона и насиља током различитих тоталитарних и ауторитарних режима током 20. вијека.
"Када говоримо о овом дану, морамо скренути пажњу на Голи оток - једно од најболнијих сјећања у нашој историји. Голи оток је мјесто на којем су у периоду 1949. до 1956. године затварани политички затвореници, интелектуалци и дисиденти и били подвргнути нечувеном физичком и психичком злостављању, присилним радовима и понижавајућим условима живота", казао је Радовић.
Истиче да у Црној Гори ни данас нема озбиљног приступа обиљежавању и признавању овог дана.
"Недостатак адекватних институционалних активности, комеморација или пажње од стране релевантних институција тумачимо као недостатак подршке жртвама и њиховим породицама, али и недовољно залагање надлежних за осигурање да се оваква историја не понови", наглашава Радовић.
Из тог разлога, Радовић позива надлежне институције у Црној Гори да на адекватан начин признају важност Европског дана сјећања на жртве свих тоталитарних и ауторитарних режима у 20. вијеку, те да предузму кораке како би се овај дан адекватно обиљежио.
"То могу учинити кроз, прије свега, организацију комеморација, али и едукативних догађаја, јавних трибина и других активности које ће утицати на подизање свијести о значају демократије, те промовисати принципи људских права, владавине права и сјећање на страдања која су се догодила", поручио је Радовић.
Коментари 2
остави коментар