- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
05. 07. 2023.
06:38 >> 07:38
NADLEŽNI NA OPREZU
Afrička kuga svinja zasad zaobilazi Crnu Goru i Albaniju
Uprava za bezbijednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove morala je pod hitno da proširi listu zemalja iz kojih je uvoz svinja i svinjskog mesa zabranjen, jer se afrička kuga svinja osim Srbije, proširila na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, pa su mjere predostrožnosti povećane. Ovo je Poralu RTCG kazao direktor Uprave, Vladimir Đaković.
Kako je naveo, u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini registrovani su prethodne nedelje prvi slučajevi zarazne bolesti koja se brzo širi.
“Iako se radi o pojavi ove bolesti u sjevernim regionima ove dvije države, ovo je dodatni alarm za Crnu Goru, koja na sreću još nije zahvaćena zarazom. Zbog novonastale situacije ažurirana je lista kojom su obuhvaćene i ove dvije države pa je trenutno na snazi zabrana uvoza živih svinja, svježeg svinjskog mesa i proizvoda od mesa iz ove dvije države, čime je broj država koje su obuhvaćene ovom naredbom porastao na 45”, pojasnio je Đaković.
Saradnja ključna za suzbijanje bolesti
Kazao je da su veterinarski inspektori u stanom kontaktu sa kolegama iz Hrvatske i BiH sa kojima inače postoji dobra saradnja.
“Pratimo razvoj situacije kod njih. Ostale države sa liste već su uradile regionalizaciju po preporukama Svjetske organizacije za zdravlje životinja, pa je iz njih dozvoljen uvoz svinjskog mesa i proizvoda od mesa iz onih regiona koji nijesu zahvaćeni ovom bolešću”, naveo je Đaković.
Uprava na čijem je čelu naš sagovornik, “sprovodi sve neophodne mjere kako bi spriječila da zaražene životinje ili njihovo meso stignu u Crnu Goru”.
“A ovih dana sprovode se pojačane kontrole na svim graničnim prelazima u saradnji sa Upravom policije i Upravom carina. Naglašavam da je već po pojavi ove bolesti u Srbiji, Crna Gora postala zemlja sa visokim rizikom od pojave ove bolesti pa se sprovode pojačani nadzori bolesti nad domaćim i divljim svinjama”, istakao je Đaković.
Zemlje iz kojih je uvoz zabranjen
Zabrana uvoza važi za Njemačku, Estoniju, Latviju, Litvaniju, Mađarsku, Poljsku, Slovačku, Italiju, Češku, Grčku i dio Hrvatske.
Na snazi je zabrana i za Rumuniju, Bugarsku, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Butan, Dominikansku Republiku, Filipine, Haiti, Istočni Timur, Indoneziju,Indiju, Južnu Afriku, Južnu Koreju, Kinu.
Kada je u pitanju Srbija zabrana se odnosi na Pčinjski, Brančevski, Pomoravski, Jablanički, Moravički, Južno-banatski, Grad Beograd, Borski, Podunavski i Srednjebanatski okrug.
"Zabrana se odnosi i na sljedeće države: Kina, Kenija, Laos, Malezija, Moldavija, Mongolija, Mianmar, Namibija, Nepal, Nigerija, Obala Slonovače, Papua Nova Gvineja, Republika Sjeverna Makedonija, Rusija, Siera Leone, Singapur, Ukrajina, Vijetnam i Zambija", piše u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.
Glavni prenosioci ove bolesti su divlje svinje čije se kretanje ne može kontrolisati.
Afrička svinjska kuga se ne prenosi na čovjeka, ali je veoma opasna, jer bi se pojava ove bolesti negativno odrazila na našu ekonomiju kroz uništavanje farmi u zaraženom području, ali i kroz zabranu prodaje i izvoza proizvoda od svinjskog mesa iz Crne Gore.
Ova bolest je veoma opasna za populaciju svinja jer gotovo svaka zaražena životinja ugine.
Đaković navodi da se preporuke za sigurnost i rukovanje farmom nalaze na sajtu Uprave.
"U toku je i kampanja edukacije svih učesnika u lancu koji bi mogli spriječiti pojavu bolesti ili pomoći u ranom otkrivanju bolesti" zaključio je Đaković.
Коментари0
Остави коментар