Друштво

К. Јанковић

05. 07. 2023. 06:38   >>  07:38

НАДЛЕЖНИ НА ОПРЕЗУ

Афричка куга свиња засад заобилази Црну Гору и Албанију

Управа за безбиједност хране, ветерину и фитосанитарне послове морала је под хитно да прошири листу земаља из којих је увоз свиња и свињског меса забрањен, јер се афричка куга свиња осим Србије, проширила на Хрватску и Босну и Херцеговину, па су мјере предострожности повећане. Ово је Поралу РТЦГ казао директор Управе, Владимир Ђаковић.

Како је навео, у Хрватској и Босни и Херцеговини регистровани су претходне недеље први случајеви заразне болести која се брзо шири.

“Иако се ради о појави ове болести у сјеверним регионима ове двије државе, ово је додатни аларм за Црну Гору, која на срећу још није захваћена заразом. Због новонастале ситуације ажурирана је листа којом су обухваћене и ове двије државе па је тренутно на снази забрана увоза живих свиња, свјежег свињског меса и производа од меса из ове двије државе, чиме је број држава које су обухваћене овом наредбом порастао на 45”, појаснио је Ђаковић.

Сарадња кључна за сузбијање болести 

Казао је да су ветеринарски инспектори у станом контакту са колегама из Хрватске и БиХ са којима иначе постоји добра сарадња.

“Пратимо развој ситуације код њих. Остале државе са листе већ су урадиле регионализацију по препорукама Свјетске организације за здравље животиња, па је из њих дозвољен увоз свињског меса и производа од меса из оних региона који нијесу захваћени овом болешћу”, навео је Ђаковић.

Управа на чијем је челу наш саговорник, “спроводи све неопходне мјере како би спријечила да заражене животиње или њихово месо стигну у Црну Гору”.

“А ових дана спроводе се појачане контроле на свим граничним прелазима у сарадњи са Управом полиције и Управом царина. Наглашавам да је већ по појави ове болести у Србији, Црна Гора постала земља са високим ризиком од појаве ове болести па се спроводе појачани надзори болести над домаћим и дивљим свињама”, истакао је Ђаковић.

Земље из којих је увоз забрањен 

Забрана увоза важи за Њемачку, Естонију, Латвију, Литванију, Мађарску, Пољску, Словачку, Италију, Чешку, Грчку и дио Хрватске.

На снази је забрана и за Румунију, Бугарску, Србију, Босну и Херцеговину, Бутан, Доминиканску Републику, Филипине, Хаити, Источни Тимур, Индонезију,Индију, Јужну Африку, Јужну Кореју, Кину.

Када је у питању Србија забрана се односи на Пчињски, Бранчевски, Поморавски, Јабланички, Моравички, Јужно-банатски, Град Београд, Борски, Подунавски и Средњебанатски округ.

"Забрана се односи и на сљедеће државе: Кина, Кенија, Лаос, Малезија, Молдавија, Монголија, Мианмар, Намибија, Непал, Нигерија, Обала Слоноваче, Папуа Нова Гвинеја, Република Сјеверна Македонија, Русија, Сиера Леоне, Сингапур, Украјина, Вијетнам и Замбија", пише у документу објављеном на сајту Владе. 

Главни преносиоци ове болести су дивље свиње чије се кретање не може контролисати.

Афричка свињска куга се не преноси на човјека, али је веома опасна, јер би се појава ове болести негативно одразила на нашу економију кроз уништавање фарми у зараженом подручју, али и кроз забрану продаје и извоза производа од свињског меса из Црне Горе.

Ова болест је веома опасна за популацију свиња јер готово свака заражена животиња угине.

Ђаковић наводи да се препоруке за сигурност и руковање фармом налазе на сајту Управе.

"У току је и кампања едукације свих учесника у ланцу који би могли спријечити појаву болести или помоћи у раном откривању болести" закључио је Ђаковић.

 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније