Друштво
27. 04. 2023. 21:18 >> 21:19
РЕГИОНАЛНИ ФОРУМ О СОЦИЈАЛНОЈ ИНКЛУЗИЈИ
ОСИ и даље немају једнак приступ образовању и запошљавању
Црна Гора је у области побољшања права особа с инвалидитетом (ОСИ) остварила одређени напредак, али се упркос томе ОСИ и даље суочавају са многим изазовима када желе да остваре једнак приступ у свим сферама живота, а посебно у приступу образовању, запошљавању и социјалним услугама.
То је поручено на Регионалном Форум о социјалној инклузији особа са инвалидитетом који је организовао Kаритас Црне Горе у сарадњи са Удружењем параплегичара Бар у оквиру пројекта Социетиес 2 - Подршка организацијама цивилног друштва у оснаживању техничких вјештина, укључивању особа с инвалидитетом и стандардима ЕУ на Западном Балкану.
Представница Делегације Европске уније (ЕУ) у Црној Гори, Исаксон Лиселоте, казала да је улога ЦСОС-а у прац́ењу, промовисању и заштити права особа са инвалидитетом (ОСИ) и повец́ању њиховог нивоа инклузије веома важна.
“Иако је посљедњих година постигнут одређени напредак у промовисању и заштити права ОСИ, оне се и даље суочавају са многим изазовима када желе да остваре једнак приступ у свим сферама живота, а посебно у приступу образовању, запошљавању и социјалним услугама”, рекла је Лиселоте.
Истиче да се често заборавља или недовољно схвата да све ОСИ и оштец́ењима имају различита искуства, суочавају се са различитим врстама препрека и стога им је потребна различита подршка.
“Важно је да јавни системи процијени ове специфичности, како би се обезбиједило да праве услуге подршке буду доступне за сваку појединачну ситуацију”, казала је Лиселотте.
Према њеним ријечима, организације цивилног друштва играју кључну улогу у обезбеђивању ових питања.
Лиселотте је напоменула да ЕУ веома посвец́ена томе да „никог не остави иза себе“ и да осигура да ОСИ имају иста људска права и основне слободе као и сви други људи.
Државна секретарка у Министарству рада и социјалног старања, Едина Дешић, казала је како је тема, која је у данас у фокусу Форума, веома важна, како са аспекта даљег развоја инклузивног раста једне земље, тако и са аспекта стварања услова за унапређење положаја особа са инвалидитетом.
Посебно је указала на значај Конвенције о правима особа с инвалидитетом (коју је Црна Гора прихватила), а која обавезује државе потписнице да осигурају и промовишу пуно остваривање свих људских права и основних слобода за све особе са инвалидитетом без икакве дискриминације по основу инвалидности.
Према њеним ријечима, Црна Гора у овом сегменту има релативно добро успостављен законодавни оквир.
„У припреми је и нови закон о јединственом тијелу вјештачења, који има за циљ успостављање вјештачења инвалидитета и јединствених националних критеријума за утврђивање инвалидитета. Након доношења овог закона, потребно је у потпуности ускладити и измјенити остале прописе који таргетирају ову циљну групу, односно особе са инвалидитетом“, навела је Дешић.
Директор Завода за запошљавање Црне Горе, Гзим Хајдинага, рекао је да је изузетно задовољан што је Црна Гора адреса оваквих скупова.
Подсјетио је да је ЗЗЗЦГ са Каритасом започео сарадњу још 2000. године.
Хајдинага је казао да кроз разне пројекте, усаглашавања, покушавају да отворе “врата запошљавања ОСИ” и изграде такав систем у којем ће сви бити једнаки.
Предсједник Удружења параплегичара Бар, Славко Вучићевић, који је партнер на пројекту, казао да Форум нуди прилику да се представи најбоље праксе, размијене знања и искуства у регионалном контексту.
“Циљеви Форуму су побољшање учешћа јавности и улоге организација цивилног друштва у процесима доношења одлука, размејна знања и искустав између орагнизација цивилног друштва и институција у праксама и политикама социјалног укључивања”, напоменуо је Вучићевић.
Представница Дома Народа Парламената Федерације Босне и Херцеговине, Ива Ружић, казала је поред политичке улоге, она је и мајка дјевојчице са Дауновим синдромом, и да због тога присуствује Форуму.
“Сматрам да заједно можемо да направимо промјене како би побољшали положај ОСИ. Регионални сусрети су прилика да упознамо ситуацију и добре примјере из других земаља. Зато вјерујем да ће мо се саовог Форума вратити богатији за нова знања и искуства, али и пријатељства”, поручила је Ружић.
Директорица Српске коморе социјалне заштите, Сандра Перић, казала је да се “сви рађамо са једнаким сновима, али нам нажалост није омогућено свим ада на једнак начин остваримо снове и жеље које имамо”.
“Зато је некима неопходна већа подршка друштва, државе и цивилног сектора како би заједно имали једнак третман и права и могли да остваре своје потребе”, поручила је Перић.
Етторе Фусаро из Царитас-а Италиана представио је Истраживање заговарања за особе са инвалидитетом у организацијама цивилног друштва.
На Форуму су присутни представници институција и организација цивилног друштва из Албаније, Босне и Херцеговине, Косова, Србије и Црне Горе. На Форуму ће учешће узети око 100 учесника.
Пројект СОЦИЕТИЕС 2 финансира Еуропска комисија кроз Подршку регионалним тематским мрежама организација цивилног друштва.
Коментари 0
остави коментар