Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

M.M.Lj.

26. 06. 2025. 09:10 >> 09:10

Sistem subvencija za zapošljavanje OSI mora biti zaštićen od zloupotreba

Sistem subvencija za zapošljavanje osoba s invaliditetom mora biti zaštićen od zloupotreba, smatra pravnik, politikolog i zastupnik političkog učešća lica s invaliditetom Miloš Spaić. On je kazao da su izmjene zakona koje je poikrenulo Ministarstva rada, ispravan put ka sprečavanju daljih zloupotreba i ka uspostavljanju sistema koji zaista štiti prava osoba s invaliditetom.

Spaić je podsjetio na pokretanje krivičnih postupaka protiv pet lica i dvije firme iz Bijelog Polja, koji se sumnjiče da su fiktivnim zapošljavanjem osoba s invaliditetom oštetili državni budžet za oko 197.000 eura.

"Kroz svoju političku aktivnost u ranijem periodu više puta sam naglašavao da sistem subvencija za zapošljavanje osoba s invaliditetom mora biti zaštićen od zloupotreba. Nažalost, ovaj slučaj pokazuje da su moje sumnje bile opravdane i da su pojedinci koristili rupe u zakonu za ličnu korist", kazao je Spaić.

Posebno zabrinjava podatak da je ovako veliki iznos štete nastao kroz aktivnosti samo dvije firme, što otvara opravdanu sumnju da ovakvih slučajeva ima i više.

"Zato želim da jasno istaknem da podržavam napore Ministarstva rada, koje je već pokrenulo izmjene Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica s invaliditetom. O tim izmjenama sam i sam govorio, i sam sam ih predlagao, jednako kao što to danas radi Ministarstvo. Smatram da je to ispravan put ka sprečavanju daljih zloupotreba i ka uspostavljanju sistema koji zaista štiti prava osoba s invaliditetom", navodi se u saopštenju.

Takođe, smatra da je uz izmjene zakona neophodno sprovesti detaljnu i transparentnu reviziju svih dodijeljenih subvencija iz prethodnog perioda, kako bi se utvrdilo ima li još sličnih slučajeva i kako bi javnost dobila jasan uvid u trošenje novca namijenjenog najosjetljivijim društvenim grupama.

"Svaki euro iz budžeta mora biti usmjeren ka stvarnom poboljšanju položaja osoba s invaliditetom, a ne za privatne interese preko fiktivnih šema. Pozivam političke aktere i institucije da reaguju, kako se ovakve zloupotrebe više ne bi dešavale i kako bi se sistem zaštitio od sličnih manipulacija", zaključio je zastupnik političkog učešća lica s invaliditetom.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније