Друштво

[ Туфик Софтић ]

19. 03. 2023. 07:12   >>  18:50 2

"СКАДАР НА БОЈАНИ" У БЕРАНАМА

Пензионери на станове чекају 15 година, бивши функционери потрошили ненамјенски 240.000 еура

Пензионери у Беранама на изградњу 12 станова чекају деценију и по, од када су локални функционери власти која је формирања 2006. године потрошили ненамјенски 240.000 еура опредијељених за изградњу те зграде.

Да ли ће и ко надокнадити та средства и када ће зграда почети да се гради, питање је које из Удружења пензионера Беране годинама упорно постављају.

Из тог удружења кажу да дефинитивно имају доказе да су Фонд ПИО и Министарство здравља, рада и социјалног старања одавно опредијели 220.000 еура за изградњу зграде за пензионере са 12 станова, али да се не зна гдје су та средства 2009. године завршила. 

“Бројни наши чланови још нијесу ријешили стамбено питање. Зато захтијевамо да се интензивирају активности у правцу изградња планираног објекта за стамбено збрињавање пензионера. Из Владе смо добили доказе да је новац за реализацију овог пројекта уплаћен на рачун Општине Беране”, каже Миланка Раденовић, предсједница једног од два удружења пензионера у Беранама.

Из локалне управе су поновили да је Влада усвојила измјене и допуне ДУП-а "Лијева обала Лима", чиме су стоврене могућности да се на локацији преко пута зграде гимназије крене са изградњом зграде намијењене пензионерима. 

Предсједница Удружења пензионера каже да се тражи начин да Општине изнађе могућност за повраћај средства која су опредијељена за изградњу зграде за пензионере.

"Представници пензонера су прошле године имали састанак са челницима Општине који су нас увјерили да имају искрене намјере да иницирају изградњу стамбене зграде за потребе беранских пензионера. Међутим, још нема неких конкретних потеза. Ми тражимо да се то убрза и да се извши повраћај средстава за ове намјене које је неко очигледно ненамјенски потрошио прије 15 година. И то је, наравно, проблем. Како надокнадити та средства”, каже Раденовић.

Из овог удружење пензионера наглашћавају да им Специјално тужилаштво још није одговорило да ли је оптужницом против бивших функцинера Демократске партије социјалиста из овог града обухваћен и предмет који се тиче "загубљеног“ новца намијењеног за изградњу зграде за пензионере. 

„Обезбиједили смо материјал и уступили све податке како би кривична пријава која је поднијета против бившег градоначелника и других функционера из Демократаске партије социјалиста била поткријепљена доказним мтеријалом и у случају новца за зграду за пензионере“, каже Раденовић.

Она напомиње да удружење на чијем је челу неће одустати ни од изградње зграде, ни од откривања истине о томе гдје је и како завршио тај новац за који, како тврди, зна да је својевремено легао на рачун Општине Беране.

“У децембру 2008. године потписан је уговор о суфинансирању стамбеног објекта за 12 станова у Беранама за потребе корисника пензије републичког Фонда ПИО. Потписници тог уговора су били тадашње Министарство здравља, рада и социјалног старања, Општина Беране и Фонд ПИО”, каже Раденовић.

Према њеним ријечима уговором су се све три стране обавезале да за реализацију тог пројекта уложе по стотину двадесет хиљада еура. Према њеним ријечима уговором су се све три стране обаезале да за реализацију тог пројекта уложе по стотину двадесет хиљада еура. 

“Општина је свој дио требало да обезбиједи кроз плац и комуналну инфраструктуру, док су други требали да уплате новчана средства”, каже предсједница Удружења пензионера.

Расположива документација, у коју је Портал РТЦГ имао увид, показује да су Министарство здравља, рада и социјалног старања и Фонд ПИО већ у старту измирили свој дио обавеза и уплатили по 120 хиљада еура на жиро-рачун Општине Беране. 

То су потврдили и из локалне управе, али истичу да им није познато на шта је тадашње ДПС општинско руководство потрошило та средства.

“Постоје јасни докази да је Министарство здравља, рада и социјалног старања након потписивања уговора на жиро-рачун Општине Беране уплатило једном двадесет хиљада еура, а други пут сто хиљада. Такође, имамо доказе да је Министарство рада и социјалног старања 17. децембра 2008. године уплатило новац, а Фонд ПИО је то учинио 5. октобра 2009. године. Остало је непознато, и нема трага о томе, шта се с тим ноцем десило. Знамо само да није усмјерен за изградњу те зграде”,  напомињу у локалној управи у овом граду.

Предсједница Удружења пензионера истиче да је у тој асоцијацији рачуница јасна, односно да је било све по плану, данас би, како тврди, у Беранама било изграђено не 12, него 17 станова.

Она објашњава да је те већ далеке 2008. године било обећано да се у Беранама и Никшићу праве зграде за пензионере са по 12 станова.

“У Никшићу је направљена најприје једна мала зграда са 12 станова. Па се није стало на томе, него је направљена још једна зграда за пензионере са седамдесет и пет станова, а сада се гради још једна. У Беранама од свега није било ништа”, каже Раденовић.

Према њеним ријечима, срамота је што се неко усудио да ненамјенски потроши новац који је намијењен беранским пензионерима.

“Од укупног броја пензионера у овом граду, наше су процјене да њих око стотину и двадесет немају ријешено стамбено питање. Толико је изразило интересовање за стан. Неко би  морао да одговара зашто је пројекат који је без проблема заживио у Никшићу, пропао у Беранама”, каже Раденовић.

У овом сјеверном граду према посљедњим процјенама живи око пет и по хиљада пензионера. 

Просјечна пензија је далеко испод државног просјека и економска криза посебно негативно утиче на стандард ове популације. Већина њих суочава се са тешким егзистенцијалним проблемима.

Нова зграда на атрактивној локацији, преко пута Гимназије и Општине болнице, онако како је замишљена, према ријечима предсједнице Удружења пензионера, допринијела би бољем положају ове популације. 

“Осим 12 станова, у приземљу би били простор за дружење, односно клуб, као и простор за цјелодневни боравак пензионера”, каже Миланка Раденовић. 

 

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије