Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Б.Б.

15. 03. 2023. 16:26 >> 16:35

RADIONICA U KOTORU

Voditi računa da kratkoročne mjere u upravljanju obalama trajno ne unište resurse

Radionica na temu "Integralno upravljanje obalnim područjem (bioremedijacija i restauracija)", održana je u Institutu za biologiju mora Univerziteta Crne Gore. Glavni cilj radionice je bio promovisanje rezultata nekoliko važnih projekata koje finansira Evropska unija, prije svih projekta WELCOME PLUS, koji se bavio problematikom otpada u moru i zaštitom i unapređenjem pješčanih dina, kao posebnih prirodnih antierozionih struktura.

Radionica je, kako ističu u Institut za biologiju mora, dio IPA Interreg projekta WELCOME PLUS, koji se realizuje u okviru programa prekogranične saradnje Italije, Albanije i Crne Gore.

"Koncept upravljanja obalnim područjem relativno je nov, pojavio se prije manje od četiri decenije iz potrebe da se uhvati u koštac sa nizom međusobno povezanih problema uslovljenih sa rastom stanovništva i sve intenzivnijim razvojem duž obala. Prema definiciji Svjetske komisije za životnu sredinu i razvoj, 'održivi razvoj' je razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnje generacije bez ugrožavanja mogućnosti budućih generacija da zadovolje svoje potrebe. Dok su dugoročni ekonomski, ekološki i društveni aspekti uvijek neodvojivi, kratkoročni kompromisi između ovih ciljeva mogu biti neizbježni zbog konačnog prihoda od obalnih resursa. Budući da je obalni resurs ograničen u fizičkom i prostornom smislu, donošenje kratkoročnih odluka može trajno uništiti resurse u budućnosti", istakli su sagovornici radionice.

Koncept "održivosti" takođe treba da prihvati ideju da se mnoge negativne situacije stvorene ljudskom intervencijom mogu preokrenuti ili radikalno promijeniti, iako uz visoku cijenu i tokom vrlo dugog vremenskog perioda.

Radionica je bila posvećena integralnom upravljanju obalnim područjem sa aspekta planova upravljanja obalnim područjem (posebno zaštićenim morskim područjima), njihove implementacije, uticaj zagađivača (posebno problema i pritisaka otpada u moru), prostornog planiranja i namjene mora i obale, uticaju i mogućnostima održivog razvoja sektora plavog rasta u Jadranko-Jonskoj regiji, i primjerima dobre prakse upravljanja u zaštićenim morskim područjima jadranskog regiona.

Uspješnost radionice potvrđuje i učešće preko 40 učesnika, predstavnka istraživačkog sektora, sektora visokog obrazovanja, primorskih opština, nacionalnih agencija, javnih preduzeća, udruženja ribara i marikulturista, predstavnika nacionalnih kontakt osoba, sektora turizma, predstavnika IPA projekata ADRINET i BLUE LAND, nevladinog sektora, studenata i ostalih zainteresovanih strana, istaknuti naučnici iz Instituta predstavnici nacionalnih institucija, Ministarstava i javnih preduzeća.

Radionicom je rukovodila dr Milica Mandić, viša naučna saradnica Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore za oblast morske akvakulture i rukovodilac projekta WELCOME PLUS u Institutu.

Predstavnice Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, dr Milica Mandić i dr Slađana Gvozdenović, su prezentovale rezultate projekta vezane za količinu i distribuciju otpada na plažama na crnogorskom primorju, kao i trenutno stanje morskog ekosistema po pitanju zagađenja otpadom u Crnoj Gori.

"Svi projektni partneri su iskazali zadovoljstvo ostvarenim rezultatima tokom projekta i složili se da je neophodna i buduća konstantna saradnja i aktivnosti da bi se dostiglo najbolje moguće stanje morskog ekosistema kada je u pitanju zagađenje mora otpadom", navode u Institutu.

Predavači na radionici su bili: dr Stefano Piraino, direktor istraživačke jedinice nacionalnog među-univerzitetskog konzorcijuma za nauke o moru – CONISMA i Direktor Muzeja biologije mora “Pietro Parenzan”, Porto Cesareo (Leće, Italija); dr Antonella Leone, predstavnik naučnog Instituta za proizvodnju hrane i delegat nevladinog udruženja Marevivo (Apulja, Italija) koja se preko 35 godina bavi zaštitom i proučavanjem morskog ekosistema; dr Ana Pešić, viša naučna saradnica Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, ekspert iz oblasti morskog ribarstva, rukovodilac nekoliko važnih međunarodnih projekata. Rukovodilac BLUELAND projekta; mr Milena Krasić, načelnica Direkcije za upravljanje resursima i ribolovnom flotom u Diretkoratu za ribarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore. Naša cijenjena koleginica i EUSAIR ambasador; mr Milena Bataković, samostalna savjetnica za biodiverzitet u Agenciji za zaštitu životne sredine Crne Gore, koordinator brojnih međunarodnih projekata i programa zaštite i unapriješđenja biodiverziteta; Saša Karajović, prostorni planer, ekspert iz oblasti planiranja prostora, učesnik u izradi važnih dokumenata među kojima kao najznačajniji za radionicu ističemo Plan namjene mora u Crnoj Gori; Nemanja Malovrazić, diplomirani biolog, samostalni saradnik za zaštitu životne sredine u JP Morsko Dobro Crne Gore i dr Rigers Bakiu, rukovodilac Odjeljenja za akvakulturu i ribarstvo, Fakultet poljoprivrede i zaštite životne sredine, Poljoprivredni Univerzitet u Tirani.

 

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније