- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
08. 05. 2025.
18:35 >> 19:11
1
Čitaj mi:
Otvoren crnogorski paviljon na Bijenalu arhitekture u Veneciji
Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Slaven Radunović, večeras otvorio crnogorski paviljon na 19. Bijenalu arhitekture u Veneciji, ističući da Crna Gora ovim nastupom nastavlja tradiciju učešća na prestižnom arhitektonskom forumu i potvrđuje svoj kreativni potencijal.
Ministar je podsjetio na temu paviljona – TERRAM INTELLIGERE: INTERSTICIJUM (Razumjeti zemlju), koja arhitekturu sagledava u širem, simboličkom kontekstu – kao most između čovjeka i prirode, prošlosti i budućnosti, nauke i umjetnosti, saopštili su iz Vlade.
On je kazao da se nijedan dosadašnji crnogorski projekat ne može mjeriti s ovim, te da je ovaj projekat poruka o odgovornosti, odnosima i nadama koje dijelimo.
Napominjući da ovaj projekat nije samo umjetnički i naučni poduhvat, već i poruka o odgovornosti i povezanosti, ministar Radunović je sa venecijanskog Bijenala uputio poruku da, bez obzira na granice koje nas dijele, svi dijelimo istu zemlju, te da je razumijevanje zemlje ključ čovjekovog opstanka.
Pored ministra, posjetiocima su se obratile i kustoskinja nastupa dr Miljana Zeković, komesarka Mirjana Đurišić i predstavnik Crne Gore na Bijenalu, Ivan Šuković.
Kustoskinja dr MIljana Zeković kazala je da Crna Gora nije samo zemlja divljih ljepota, već i zemlja granica, gdje se smisao pretvara u kamen. "Njene granice nisu samo linije koje razdvajaju, već linije kompleksnih odnosa, pregovora i zajedničkih sjećanja," istakla je ona.
Dodala je da je u ovaj projekat ušla sa velikom odgovornošću kako bi se jasno čuo glas naše zemlje.
"U srcu ovog projekta je međa - po svojoj prirodi nespojivi materijal koji spaja tradiciju, odnose i pregovore i drži zajedno ono što smo oduvijek razdvajali - prirodu i kulturu, dijeljenja i interkulturalne odnose, prošlost i budućnost," zaključila je Zeković.
Ivan Šuković istakao je da su Dejan Todorović, Emir Šehanović i on udružili imaginaciju i eksperiment kako bi pronašli način da promisle odnos prema prostoru, zemlji i jedni prema drugima.
"Tako je i nastao Intersticijum - prostor između, prostor u kome se dodiruju tlo, svjetlo i sjećanje. U doba kada bliskost blijedi, a prisustvo sve češće postaje tek formalnost, naš rad pokušava da otvori prostor za drugačiji susret," rekao je on.
Šuković je zaključio da su se u izradi ovog projekta ujedinile ideje, zajedničke prakse i razmjena znanja, te da je nastao kao kolektivni projekat naučnika i umjetnika, koji su svoje senzibilitete ujedinili u živi materijal.
Коментари1
Остави коментар