- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 05. 2025.
07:24 >> 09:15
I stres može da utiče nepovoljno na glas
Iako je glas osnovno sredstvo komunikacije, o njemu često ne razmišljamo dok ga ne izgubimo. Glas je u suštini naša lična karta ili individualna karakteristika svakog od nas, kazala je Radiju Crne Gore otorinolaringološkinja i fonijatrica u Kliničkom centru Crne Gore dr Gorica Asanović Rašović.
Kako je navela, simptomi koji mogu da ukažu na poremećaj glasa su promuklost, zatim poremećaj intenziteta, visine, glasovnog raspona, kao i pojava šuma u glasu.
"Kod nekih ozbiljnijih stanja, to su: suv kašalj, smetnje sa gutanjem, smetnje sa disanjem, bol u grlu, potreba da se grlo pročisti. Promjene glasa mogu se javiti zbog organskih i funkcionalnih smetnji, a mogu i zbog obične prehlade, koja je bezazlena i prolazi za pet do sedam dana. Razlog mogu biti i maligne bolesti koje zahtijevaju ozbiljno liječenje", istakla je dr Asanović Rašović.
Ukazuje na preporuke za čuvanje glasa. Veoma je važno živjeti zdravo i izbjegavati konzumiranje duvana, alkohola, gaziranih pića, te vrućih i hladnih napitaka.
"I stres može nepovoljno da utiče na glas. Loše navike poput pogrešne upotrebe glasa, zloupotrebe i nepravilnog korišćenja, mogu izazvati probleme sa glasom. Trebalo bi da izbjegavamo situacije kao što su navijanje na utakmicama, pjevanje na koncertima ili preglasan govor u bučnoj sredini. Isto tako, savjet je da ne praktikujete duge telefonske razgovore. Veoma je važno da nakon određenog glasovnog napora, odmaramo i štedimo glas. To naročito važi za vokalne profesionalce, recimo učitelje, profesore, voditelje, novinare, pjevače..." navela je dr Asanović Rašović.
Za dobar glas, kaže ona, od značaja je da sluznica bude dobro hidrirana, pa je unos tečnosti, naročito vode, prijeko potreban.
"Preporuka je da se unosi po dva litra obične vode, ne sokova i napitaka sa kofeinom, koji mogu dodatno da isuše sluznicu. Jako je bitno da se sluznica ne oštećuje korišćenjem antiseptika. Duže vrijeme može se uzimati čaj od žalfije ili bijelog sljeza, kao i kapi propolisa, koje nijesu u alkoholnom rastvoru. Sve to blagotvorno djeluje na sluznicu i ne oštećuje je. Izuzetno je bitno da se pacijenti koji su promukli duže od dvije do tri sedmice, i ta tegoba ne prolazi nakon konzervativnog tretmana, obavezno jave specijalisti ORL. Otkrivanje promjena, pa i malignih, u ranom stadijumu, ima veliki procenat izlječenja" naglasila je dr Asanović Rašović.
Коментари0
Остави коментар