- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
30. 11. 2022.
18:42 >> 18:43
1
OGLASILA SE I MINISTARKA KULTURE
Hrvatska zadovoljna zbog odluke UNESCO-a
Upis "Praznik Svetog Tripuna i Kolo Svetog Tripuna, tradicija Hrvata iz Boke Kotorske koji žive u Hrvatskoj" na UNESCO Reprezentativnu listu treba da bude podsjetnik na važnost obnove, prezentacije i promocije kulturne baštine koju su Hrvati vjekovima stvarali u prostoru Boke Kotorske i koja danas mora biti poveznica Hrvatske i Crne Gore poručila je ministarka kulture i medija Hrvatske Nina Obuljen Koržinek.
Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna – tradicija bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj” novo je hrvatsko kulturno dobro upisano na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne baštine, saopštilo je u utorak Ministarstvo kulture i medija Hrvatske.
Odluku o tome jednoglasno je na zasijedanju održanom u utorak u marokanskom gradu Rabatu donio UNESCO-ov Međuvladin odbor za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske u saradnji s udruženjima Bokelja kandidovalo je proslavu svetog Tripuna i kolo svetog Tripuna – tradiciju bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj, za zaštitu i upis ovog kulturnog fenomena na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, kako bi potvrdilo njegovu vrijednost i značaj ne samo kao nacionalne, već i kao dijela svjetske baštine.
“ Upis priznanje je svima onima koji su ulagali napore i bili oprezni da se nematerijalno dobro sačuva od nestajanja, a i snažan uticaj da ono i nadalje živi, provođenjem i poduzimanjem raznovrsnih mjera njegove zaštite. Ova baština dokaz je hiljadugodišnjeg prisustva Hrvata na području Boke Kotorske i duboko je ukorijenjena u mentalitet ljudi i danas je važan dio njihovog života”, ističe Ministarstvo kulture i medija Hrvatske.
Istovremeno, dodaje Ministarstvo, ta vrijedna baština predstavlja trajnu povezanost između prošlosti i budućnosti Bokelja kao aktivnih aktera u življenju i očuvanju iste od zaborava za buduće generacije koje će je onda prenositi svojim budućim generacijama.
Svoj doprinos očuvanju ovoga nematerijalnoga dobra dali su Bokelji, koji su posljednjih deset godina i vjekova obilježavali proslavu sv. Tripuna ponosno je čuvajući od zaborava i prenoseći mlađim generacijama već dugi niz godina.
Obuljen Koržinek: Zahvaljujem svima koji ovu vrijednu nematerijalnu baštinu čuvaju i prenose mladima
Ministarka kulture i medija Hrvatske Nina Obuljen Koržinek u povodu današnje odluke uputila je video-poruku zahvale na podršci članovima Međuvladinog odbora za zaštitu nematerijalne kulturne baštine, Sekretarijatu Konvencije iz 2003. te svim članovima kulturnog sektora i državama članicama koje promiču Konvenciju za zaštitu nematerijalne kulturne baštine.
Izrazila je veliki ponos novim hrvatskim, devetnaestim upisom nematerijalnog kulturnog dobra na Reprezentativni popis UNESCO-a.
“Zahvaljujem svima koji ovu vrijednu nematerijalnu baštinu čuvaju i prenose mladim generacijama. Nadam se i vjerujem da će ovaj upis doprinijeti valorizaciji i zaštiti ovog fenomena u Hrvatskoj, ali istovremeno biti i podsjetnik na važnost obnove, prezentacije i promocije kulturne baštine koju su Hrvati vjekovima stvarali u prostoru Boke Kotorske i koja danas mora biti poveznica Hrvatske i Crne Gore”, poručila je ministarka.
Коментари1
Остави коментар