- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
03. 02. 2020.
19:54 >> 19:53
SOCIJALNA I DJEČJA ZAŠTITA
Neophodna ulaganja u stručni kadar
Ulaganje u kapacitete stručnih radnika u sistemu socijalne i dječje zaštite, pružaoce usluga i potrebnu infrastrukturu preduslovi su za realizaciju aktivnosti koje je u narednom periodu planirao Direktorat za socijalnu i dječju zaštitu.
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, u okviru kojeg djeluje Direktorat, objasnili su da se ta ulaganja odnose na kapacitete stručnih radnika, ali i pružaoca usluga, bez obzira na to da li se radi o javnim ustanovama, nevladinim organizacijama, ili privatnim kompanijama.
Ulaganja su neophodna i kada je riječ o infrastrukturi potrebnoj za pružanje usluga u skladu sa definisanim standardima.
"Pred nama je veoma važan period za ostvarivanje ključnih principa reforme sistema socijalne i dječje zaštite – pluralizam pružaoca usluga i diverzifikacija usluga socijalne i dječje zaštite u skladu sa definisanim standardima, što će zahtijevati značajna ulaganja", navodi se u Informaciji o stepenu realizacije i ostvarenja ciljeva definisanih projektima pod nazivom Nastavak reforme sistema socijalne zaštite i Razvoj kapaciteta za pružanje usluga socijalne zaštite u Crnoj Gori.
Iz Ministarstva su naveli da Zavod za socijalnu i dječju zaštitu prepoznaju kao jednog od ključnih nosilaca u domenu pružanja stručne i supervizijske podrške stručnim radnicima i razvoju sistema akreditacije programa obuke i licenciranja stručnih radnika.
Oni su dodali da je Direktorat ključni nosilac u domenu koordiniranja i obezbjeđenja finansijske podrške za razvoj usluga socijalne i dječje zaštite, za šta je od velike važnosti podrška EU i UN agencija u Crnoj Gori, kroz dalji nastavak predmetnih tekućih projekata, kao i razvoj budućih novih inicijativa.
Planirane aktivnosti Direktorata u narednom periodu odnose se na nastavak podrške pružanju usluga pod nazivom Pomoć u kući za stare i Nacionalna SOS telefonska linija za žrtve nasilja u porodici, kao i radu Nacionalne dječje telefonske linije, postojeće mreže dnevnih boravaka za stare i prihvatilišta, odnosno skloništa za beskućnike u Risnu.
Planirane aktivnosti u narednom periodu odnose se na nastavak podrške pružanju usluge Porodični saradnik, kao i u radu postojeće mreže prihvatnih centara u Herceg Novom, Kotoru i Podgorici.
Direktorat će, u narednom periodu, raditi i na rekonstrukciji i opremanju objekta u okviru Opšte bolnice u Beranama za potrebe uspostavljanja usluga socijalne i dječje zaštite, kao i adaptaciji, opremanju i puštanju u rad dnevnih boravaka za starije u Kolašinu, na Žabljaku i Kotoru.
Planira se i adaptacija i opremanje prostorija za potrebe razvoja usluge Predah roditeljstvu, pri Resursnom centru za djecu i mlade u Podgorici, kao i podrška adaptaciji, odnosno izgradnji dvije stambene jedinice u Danilovgradu za potrebe uspostavljanja usluga socijalne i dječje zaštite.
"Planirana je i podrška osnivanju i radu Skloništa za žrtve nasilja u sjevernoj regiji, u Bijelom Polju, za koji je lokalna samouprava opredijelila zemljište uz oslobađanje troškova za komunalno opremanje", navodi se u Informaciji.
Direktorat će pružiti podršku osnivanju i radu Dnevnog centra za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju u Baru, kao i Prelazne stambene jedinice u Bijeloj za pripremu izlaska djece iz dječjeg doma.
Planirana je i izgradnja i podrška osnivanju i radu Malih grupnih zajednica u cilju deinstitucionalizacije korisnika Zavoda Komanski most i Dječjeg doma Mladost u Bijeloj.
Коментари0
Остави коментар