- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
24. 02. 2025.
15:39 >> 15:37
Čitaj mi:
Lacmanović: Nacrt zakona rađen "iza leđa" OSI
Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, kao i pravilnik o uslovima kriterijumima u postpku ostvarivanja prava na subvencije, rađen je "iza leđa" licima sa invaliditetom, izjavio je gostujući na Radiju Crne Gore (RCG) u emisiji "Link" član Savjeta za prava lica sa invalididetom Radenko Lacmanović. Kaže da prava OSI ne samo da su ograničena već i umanjena, te da ima prostora da reaguje i zaštitnik za ljudskih prava.
Ministarstvo rada utvrdilo je Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom. Ministarstvo je već usvojilo pravilnik o uslovima, kriterijumima te postupku ostvarivanja prava na subvencije koji je objavljen u Službenom listu 14. februara.
Ovi akti izazvali su poprilično burne reakcije nevladinog sekora koji se bave pravima lica sa invaliditetom. Tim povodom Lacmanović je sazvao sjednicu Savjeta.
"Čitav proces nije bio transparentan, sve se radilo bez učešća osoba sa invaliditetom, bez učešća stručne javnosti, bez sveobuhvatne analzije koja bi dovela do objektivnih zaključaka i najboljih rješenja", rekao je Lacmanović.
Kaže da je nakon 18. decembra poslije sjednice Savjeta lica sa invaliditetom pitao ministarku rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naidu Nišić da li će potpisati saglasnost za uvećanje naknada za asistente licima sa invaliditetom, shodno uvećanju minimalne zarade, odgovorila je da hoće, te da je ona to i uradila u januaru sa zakašnjenjem, ali da je očekivao da tu neće biti problema.
Nakon nekoliko dana, kaže Lacmanović, resorno ministarstvo i Zavod za zapošljavanje izradili su Nacrt zakona o izmjenama i dopuni zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom i pravilnik koji se odnosi na subvencije prije svega za zarade asistentima.
"Ovdje nijesu ispoštavane načela i preporuke iz Konvencije o pravima lica sa invaliditetom, ništa o nama bez nas. Sve je rađeno bez konsultacija osoba sa invaliditetom, rekao bih iza leđa osoba sa invaliditetom, nevladinim organizacija koji se bave zaštitom njihovih prava, kao i iza leđa preporukama međunarodnih organizacija koje se bave istom tematikom. Prekršene su i odredbe Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom i ima prostora da zaštitnik ljudskih prava i sloboda reaguje po ovom pitanju, jer tvrdim da su mnoga načela u ovoj oblasti prekršena, jer se ovdje radi ne samo o ograničenjima prava već i umanjenjima prava što je nedopustivo", ističe Lacmanović.
U obrazloženju ovog Nacrta zakona navodi se da je za ovakav postupak Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga motiv finansijske-ekonomske prirode. Tvrde da je u posljednje vrijeme naglo porastao broj poslodavaca i broj osoba sa invaliditetom koji se zaopšljavaju. Ima i tvrdnji da se radi o zloupotrebama.
"U obrazloženju koji sete pomenuli, oni ga osporovaju to što je naglo porastao 2020. godine broj poslodavaca koji zapošljavaju osobe sa invalidtetom kao i broj osobe sa invaliditetom. Prvo, zakon kada je usvojen prije 17 godina imao je cilj da stimuliše poslodavce, a ne da smanjuje, da imamo što veći broj lica sa invaliditetom. Ako raste broj poslodavaca očigledno je i da radi veći broj lica sa invaliditetom. Zaboravili su da ljudska prava nemaju cijenu i ne mogu se izražavati kroz cifre", istikao je Lacmanović.
On kaže da i ako ima zloupotreba, što ne spori, niko od strane države nije sproveo nijedan postupak da uperi prstom u Radenka, Obrada.... Pretpostavljaju ali, kako kaže, nemaju nijedan dokaza o zloupoterebama.
"Ako je bilo zloupotreba, nijesu osobe sa invaliditetom te koje su zloupotrebljavale. Ovo su zloupotrebljavali predstavnici države, državnih institucija i organa koji su bili članovi komisija, pa su davali procenat invaliditeta ljudima koji, srećom, nijesu zasluživali", zaključio je Lacmanović.
Коментари0
Остави коментар