- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
20. 06. 2019.
09:10 >> 09:14
2
JOVANOVIĆ PORUČIO
Zaustaviti diskriminaciju raseljenih i izbjeglih
Poražavajuća je činjenica da međunarodni vojni i civilni autoriteti, koji su bili zaduženi da stvore uslove za povratak prognanih lica na Kosovo i Metohiju, u Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku, svoje obaveze nijesu ni pokušali da ispune, poručuju iz Saveza udruženja raseljenih i izbjeglih u Crnoj Gori.
Povodom svjetskog Dana izbjeglica Milenko Jovanović, predsjednik Saveza udruženja raseljenih i izbjeglih u Crnoj Gori kaže da su naročito poražavajući podaci o nestvaranju uslova za povratak Srba i Crnogoraca na Kosovo.
“Uz to što im je zabranjen povratak na spaljena ili uzurpirana ognjišta, raseljenim Srbima i Crnogorcima sa Kosmeta se ne dozvoljava da na bezbjedan način obiđu čak ni groblja u pokrajini na kojima su sahranjeni njihovi najbliži, niti da posjete tamošnje crkve i manastire, a o njihovoj imovini i da se ne govori”, poručuje Jovanović.
Kaže i da međunarodni autoriteti ni prstom nijesu mrdnuli da se prognanom stanovništvu sa Kosova, iz BiH i Hrvatske omogući minimum uživanja elementarnih ljudskih i građanskih prava u Crnoj Gori.
“Toj populaciji, je suprotno obećanjima državnih institucija u procesu ispunjavanja uslova za pristupanje Evropskoj Uniji (EU), kroz dodjeljivanje statusa stranaca ograničena mogućnost zapošljavanja, potpune zdravstvene zaštite i drugih prava koja garantuje Univerzalna Deklaracija o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija”, ističe Jovanović.
Takvo stanje je, kako ističe Jovanović, krajnje nepodnošljivo.
“To iscrpljuje do iznemeglosti ionako diskriminisanu populaciju raseljenih i izbjeglih, i iziskuje široku akciju svih relevantnih subjeketa društva kako bi se bez daljeg odlaganja stvorili uslovi za održivi i bezbjedan povratak i integraciju onih koji žele da se vrate, odnosno za punu integraciju crnogorsko društvo onih koji su odlučili da život nastave u Crnoj Gori, kroz hitno i bezuslovno dodjeljivanje crnogorskog državljanstva”, zaključio je Jovanović.
Коментари2
Остави коментар