- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
30. 01. 2018.
08:34 >> 08:10
1
SAVJETI LJEKARA
Kako prepoznati male boginje?
U Crnoj Gori juče je zabilježen prvi slučaj malih boginja, odnosno morbila. Ono što bi svi trebalo da znaju jeste da se i male boginje, kao i većina infekcija izazvanih virusom, mogu prenijeti kapljicama iz nosa, usta i grla od zaražene osobe.
Svaka osoba koja nije stekla specifični imunitet (bilo vakcinacijom ili time što je preležala male boginje) ima veliki rizik da se pri kontaktu sa oboljelom osobom zarazi i da oboli.
U prvim mjesecima života djecu donekle štite antitjela koja su dobila od majke (prirodni pasivni imunitet), ali ova zaštita postepeno iščezava u drugoj polovini prve godine života.
Osobe koje su vakcinisane takođe mogu oboljeti, naročito ukoliko su primile samo jednu dozu vakcine MMR, a ne dvije, no to je veoma rijetko. Ukoliko se dogodi da dobiju male boginje, vakcinisane osobe će najčešće imati ublažen oblik bolesti.
Za stvaranje imuniteta nakon primanja vakcine potrebno određeno vrijeme (od desetak dana do tri nedjelje) i da prije nego što prođe taj interval vakcinisana osoba još uvijek nije zaštićena.
Kako da prepoznati male boginje?
Male boginje počinju simptomima i znacima akutne infekcije gornjih disajnih puteva, što je po pravilu praćeno visokom temperaturom, podbulošću lica, zakrvavljenošću vežnjača, glavoboljom i malaksalošću.
Karakteristična ospa po pravilu izbija 2-4 dana kasnije i dijete obično izgleda "kao posuto crvenim tačkama". Rani znak malih boginja su i Koplikove mrlje – sitne bjeličaste promjene na sluzokoži usne duplje, slične zrnu griza, okružene crvenilom. Najčešće se viđaju u predjelu iznad gornjih kutnjaka.
Kako se male boginje šire?
Virus malih boginja se vrlo lako širi sa osobe na osobu najčešće putem kapljica koje se stvaraju prilikom kašljanja i kijanja ili direktnim kontaktom sa nosnim ili ždrijelnim sekretom inficiranih (zaraženih) osoba i mnogo rjeđe preko predmeta koji su svježe kontaminirani (zagađeni) nosno-ždrijelnim sekretom.
Kada su osobe oboljele od malih boginja zarazne?
Osobe oboljele od morbila su najzaraznije oko 4 dana prije i do 4 dana nakon izbijanja ospe.
Koje komplikacije se mogu javiti kod malih boginja?
Kod malih boginja može se javiti sekundarna (bakterijska) infekcija unutrašnjeg uha, proliv, bronhitis i upala pluća. U nekim slučajevima, (obično kod jedne od 1000 oboljelih osoba), kod oboljelih od malih boginja može se razviti infekcija mozga (encefalitis). Značajno rjeđe, virus može prouzrokovati subakutani sklerozirajući panencefalitis koji izaziva teška oštećenja i propadanje nervnog sistema. Smrtnost od malih boginja u zemljama u razvoju je značajno veća i procjenjuje se na 1-5%, dok je u razvijenim zemljama značajno niža i iznosi oko 0,1%.
Kako se male boginje mogu spriječiti?
Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i crvenke (rubele) sprovodi se kod djece kada navrše 12 mjeseci, primjenom kombinovane vakcine protiv malih boginja, rubele (crvenke) i epidemijskih zaušaka – MMR vakcine. Druga doza MMR vakcine daje se prilikom upisa u osnovnu školu ili u kasnijim uzrastima ukoliko su djeca iz nekih razloga propustila da prime vakcinu.
Kako da se ponašamo kad dijete ima male boginje?
Dijete je potrebno odvesti na ljekarski pregled. Prethodno je poželjno telefonom najaviti posjetu ljekaru i sestri i objasniti da je dijete febrilno i da ima osip. Pridržavati se savjeta ljekara. Bolničko liječenje se sprovodi u slučaju komplikacija. Nekomplikovani slučajevi morbila najčešće se liječe ambulantno i u kućnim uslovima. Tada je potrebno:
Uzimati dovoljno tečnosti (mlaki i blagi čajevi), vlažiti vazduh prostorije u kući barem 2-3 sedmice;
Pošto je jedan od simptoma malih boginja osjetljivost na svijetlo – zamračite prostoriju u kojoj se dijete nalazi;
U skladu sa preporukama izabranog ljekara, po potrebi, koristiti lijek za snižavanje tjelesne temperature i smanjivanje bolova u mišićima;
Zbog pada imuniteta koji izaziva virus malih boginja, postoji povećan rizik od infekcija (proliv, infekcije disajnih puteva i sl.). Ako se pojavi kašalj, konvulzije (grčevi) ili ako temperatura ponovo počne da raste, iako se bila stabilizovala – ponovo se, obavezno, javite ljekaru jer su moguće komplikacije izazvane tzv. sekundarnim (bakterijskim) infekcijama.
Neko ko je jednom preležao male boginje, stiče trajni imunitet. Jedina prevencija je vakcinacija MMR vakcinom.
Коментари1
Остави коментар