- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Crnom Gorom
23. 06. 2024.
09:18 >> 10:48
GAZDINSTVO STANKOVIĆA
Andrijevički kraj idealan za stočarstvo, ali rijetki biraju taj posao
Ekipa emisije "Agrosaznanje" posjetila je Milonju Stankovića iz Gračanice-Andrijevica, koji drži krupna grla. Smatra da je ovaj kraj idealan za stočarstvo, ali rijetki biraju ovaj posao.
Milonja Stanković iz Gračanice drži krupna grla, posjeduje 11 muznih krava, 5 junica i 5 bikova. Smatra da je ovaj kraj idealan za stočarstvo, ali rijetki biraju ovaj posao.
"Imamo oko 17 hektara pašnjaka imamo. To nam je sve ograđeno i tu puštamo krave i tako"
Migracija stanovništva dovela je do toga da nam sela ostaju pusta. Stanković kaže da se i ovdje može sada lijepo živjeti, no loša infrastruktura do skoro bila je veliki problem.
"Ljudi su sela napustili, nisu imali perspektive za život. Do evo godinu dana nisu imali puta, a i još jedan dio puta nije nam asfaltiran. Onda, imamo problem sa električnom energijom, loša nam je struja. Na primjer, nama na farmi, na pola krava ne može muzalica da radi, nema napona struje... I tako, narod se oselio zbog neuslova za svoj život, ali evo dvije godine se to promijenilo. Rađeno je na putu.
Krupna grla ne zahtijevaju veliki posao kao sitna, kaže Milonja, koji je nekada imao mješovitu farmu.
"Prvo smo držali ovce, roditelji bili jaki, pomagali nam i tako... Ovce stvarno treba da se čuvaju i da se non stop u njih. Nemamo toliko radne snage i onda smo prešli na krupna grla, da sa time radimo. Sir proizvodimo tu na svom domaćinstvu, nedjeljno prodajemo tu oko 70-80 kila sira, pa zadovoljni smo, imamo svoje mušterije, prodajemo ga po 5 eura i tako
Stari sir, odnosno ugoreli, kako mještani kažu, prodaje se po cijeni od 8 eura, a zastoja na tržištu, dodaje, nema.
"Ne stvaramo neku veliku količinu, tako, nedeljno imam ugovor sa ovim, dolje na pijacu te njemu nosim i prodajem po 5 eura i tako. Imali smo i veliku količinu rakije, to smo prije dvije godine ispekli, ostavili tu nekih 30-40 litara za svoje potrebe, do nove, dok se ne ispeče i tako..."
Коментари0
Остави коментар