Црном Гором

Туфик Софтић [ Портал РТЦГ ]

11. 09. 2023. 07:02   >>  07:02 1

ИЗ ШЕСТОГ ВИЈЕКА НОВЕ ЕРЕ

Aрхеолошко налазиштe у Беранама: Нађени алати и ножеви

Стручни тим Полимског музеја из Берана, уз одобрење Управе за заштиту културних добара, отпочео је и привео крају једну од фаза систематских археолошких истраживања Градца у Будимљи код Берана.

Већ на основу досадашњих резултата са сигурношћу би се могло рећи да утврђење датира из петог или шестог вијека нове ере.

Из Полимског музеја су Порталу РТЦГ казали да је ово једини пројекат који је у овој години финансијски одобрен од стране Министарства културе за подручје општине Беране, која је ималац овог културног добра.

"Оно што вам могу рећи је да смо ми већ аплицирали код Европских фондова, и намјеравамо да или уз помоћ средстава из тих фондова, или опет уз помоћ Министарства културе наставимо овај значајан пројекат” – казале је директорица Полимског музеја Виолета Фолић.

Она је објаснила да је првобитно још 2007. године стручна екипа Полимског музеја обишла локалитет Градац како би одредили локацију будућих сонди које би дале најзначајније резултате о времену коришћења овог природног и доминантног узвишења.

"Већ тада је констатовано да се на елипсоидном неравном платоу брда, које се пружа правцем исток-запад, јасно уочавају трагови некадашњих бедема и остаци појединих објеката, након чега су спроведена сондажна археолошка истраживања. Тада је у циљу заштите и валоризације овог утврђеног града, одлучено да се започну вишегодишња систематска археолошка истраживања која би подразумијевала и спровођење конзерваторских мјера на свим откривеним архитектонским остацима. Имајући у виду мали обим истраживања спроведених током 2007. године, одлучено је да је неопходно дефинисати све елементе овог необичног  комплекса и културног добра, које је у власништву општине Беране, што олакшава све будуће радове на њему”, појаснила је Фолић.

У складу са Елаборатом о истраживањима, радовима се приступило фазно тако што је, у првој фази, у сарадњи са Агенцијом за развој Берана, уређен постојећи пут и пробијен и оспособљен за нормално кретање возила нови пут до самог локалитета.

“У другој фази, извршено је пробијање новог пута, који полази од подножја Градца на сјеверој страни и креће се  дуж источне стране све  до његовог југоисточног дијела. Отворено је неколико испитних сонди и при том је лоцирано постојање два бедемска прстена која окружују и штите утврђење. Бедеми су ширине метар и 60 центиметара и пружају се у дужини од 100 метара”, казала је Фолић.

Према ријечима стручњака из Полимског музеја, наговјештава се и постојање улазних капија које ће се временом доказати и истражити.

"Сондама и пробојем пута ка утврђењу Градац такође је утврђено постојање доњег бедема, ширине метар и пружа се паралелно са горњим бедемом. На основу пронађеног материјала утврђење датира из периода 5. – 6. вијека. Углавном доминирају фрагменти лонаца и здјела који су били у свакодневној употреби. Пронађене су гвоздене стрелице и разни алати, бронзани новчић, ножеви и пољопривредни алати”, казала је Фолић.

Досадашњи радови су извођени у југоисточном сектору, системом наизмјеничних сонди које су пратиле бедемске зидове и сачуване културне седимент, док су у преосталом простору у основи стјеновита брда која не треба покривати квадратима, и у којима нема потребе за истраживањима.

Директорица Полимског музеја најавила је да ће већ ових дана у оквиру евроспког пројекта бити настављени радови на утврђењу Тумбарице, у Доњој Ржаници код Берана, а да ће стручњаци Полимског музеја учествовати и радити на истраживању локалитета Градина у петњичкој општини, као и Самоград у Бијелом Пољу, док је стручни тим ове установе већ конзервирао Градину у Рожајама.

Директорица Фолић наглашава да се овим истраживањима даје велики допринос истраживању, концезравацији и заштити такозваних градина Полимља - Тумбарице у Доњој Ржаници, Градац у Будимљи, Пећина град у Радманској клисури код Петњице, градина Бихор, Самоград у селу Брзава код Бијелог Поља, још увијек археолошки недирнути Градац изнад Годочеља код Петњице, Градац у Црнчи код Бијелог Поља, Јеринин град у Плаву, Градина изнад села Шаботићи, и још два у бјелопољској општини, Градина у Коритима и Градина изнад села Муслића, као и Градина у Рожајама.

„Све ове насеобине потичу углавном из средњег бронзаног доба и коришћене су као природна утврђења. Неке од њих су коришћене и у гвозденом добу, са доласком и доминацијом Римљана. С обзиром на стратегијски значај, опасане су моћним бедемима. Предстоји велики посао њиховог потпуног откопавања и заштите и наш стручни тим врло амбициозно прилази послу истраживања на свим овим археолошким локацијама“, закључила је Фолић.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније