Црном Гором

[ Туфик Софтић ]

26. 01. 2023. 06:59   >>  06:54 4

ВИШЕ ИНИЦИЈАТИВА ЗА ВАЛОРИЗАЦИЈУ

Аеродром у Беранама: Нова нада или нова обећања?

У протеклих пола године било је више иницијатива за валоризацију аеродрома у Беранама, али је и данас то питање још отворено, а тај ресурс сјевера државе невалоризован, казао је Порталу РТЦГ градоначелник Берана, Вуко Тодоровић.

Према његовим ријечима најозбиљнија иницијатива била је она од прије шест мјесеци, када су страни инвеститори боравили у овом сјеверном граду.

“Радило се о једној иностраној фирми и њихови планови су били велики. Да је то реализивано, Беранама би било доста. Остало је, међутим, на томе, и сада причати о детаљима, не би имало смисла”, казао је Тодоровић.

Он је објаснио је та иницијатива потекла од Владе Црне Горе, и да је након тога једоно што он зна је то да је предсједник Владе, Дритан Абазовић недавно на самиту у Давосу поново актуелизовао то питање.

“До локалне управе није. Ако држава жели да помогне и ако има интересовања, ми смо спремни да било ком инвеститору пружимо сваку подршку са локалног нивоа да се овај велики развојни ресурс Берана и сјевера Црне Горе валоризује”, казао је предсједник општине Беране.

Представници једне иностране компаније су прије пола године обишли аеродром и констатовали да чак ни неплански изграђено насеље у близини узлетно-полетне писте не представља проблем као што се мисли, односно да је у зони лета само мањи број кућа.

Да Влада Црне Горе озбиљно размишља и има велике планове за Беране, од којих је један валоризација аеродрома у овом граду, Абазовић је изјавио најприје протеклог љета.  

“Морам истаћи да Влада Црне Горе има велике планове за Беране. Један од њих је изградња Аир парка, који треба да се реализује од јесени, стављање у функцију аеродрома Беране са још два пропратна бизниса које сада не бих откривао“, казао је Абазовић.

Мада је јесен већ за нама, а од ове идеје до сада није било ништа, предсједник Владе је недавно на Свјетском економском форуму у Давосу изјавио да Црна Гора није одустала од активирања трећег аеродроме у Беранама или Никшићу.

“Оно што мислим да би било најбоље рјешење јесте да ставимо у погон аеродроме у Беранама или Никшићу. Не одустајемо од планова да активирамо трећи аеродром у Црној Гори, без обзира да ли би он био за путнички или карго саобраћај”, казао је Абазовић.

Он је указао на жељу инвеститора из Кувајта и Јужне Кореје да буду присутни у Црној Гори И додао да треба имати готове пројекте које би они могли да реализују у одређеном периоду.

“Разговарали смо о енергетици и иновацијама. То је оно што интересује Јужну Кореју. Било је ријечи о Аеродромима Црне Горе, при чему у овом тренутку немамо коначну одлуку око тога, али је важно да се нова тржишта појављују”, рекао је Абазовић.

У Беранама се са резервом узимају све иницијативе о валоризацији аеродрома, због чињенице да их је у протеклих три деценеије било превише, и као по правилу пред изборе, а од свега до данас није било ништа.

Један од последњих је била она, за вријеме Владе Здравка Кривокапића, која је подразумијевала претварање беранског аеродорома у регионални центар за борбу против елементарних непогода, као и регионални центар за обуку припадника служби заштите и спасавања. 

“Идеја је да се на писти некадашњег аеродрома стационира и хуманитарни центар. Из њега би се у ванредним околностима дистрибуирали љекови, животне намирнице и остале потрепштине  на подручја којима је потребна хуманитана помоћ. То би се радило такође уз помоћ специјализованих летјелица”, речено је тада.

Историјат политичких обећања за валоризацију аеродроме у Беранама захтијевао би много простора. Аеродром у Беранама не ради три деценије, а власти су деценијама уназад обећавале његово реактивирање. Једног тренутка се чинило да је то близу, и то онда када су се иницијативом за активирање овог аеродрома државном врху, у вријеме власти Демократске партије социјалсита (ДПС), обратили сви предсједници општина са сјевера Црне Горе, без обзира на партијску припадност, али је то пропало, као што је и овај ресурс наставио да пропада.   

Беранска ваздушна лука има дугу традицију. Први авиони ту су слијетали у вријеме Другог свјетског рата. Савезници су одатле превозили партизанске рањенике на лијечење у Италију. Овдје је  формиран и познати спортски аеро клуб Беране, из којег су излазили школовани пилоти који су касније летјели широм свијета за најпознатије свјетске компаније.  

Пристанишна зграда изграђена је  шездесетих година када је успостављен редовни путнички саобраћај. Данас, наравно, највећим дијелом неупотребљива.Десетак година на линији Беране – Подгорица –Беране и Беране – Београд – Беране, па и за Загреб и Љубљану, саобраћали су авиони ДЦ 3, а у кратком периоду и фокер. 1974. године војска тадашње СФРЈ, урадила је тако квалитетну писту, дужине близу два километра и ширине скоро педесет метара, која и послије четири и по деценије, до данас, одолијева зубу времена.

Хоће ли овај ресурс Берана и сјевера Црне Горе и даље пропадати и хоће ли и посљедње иницијативе бити уписане као нова нада или само нова обећања, показаће вријеме. 

Пратите нас на

Коментари 4

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије