[ BBC ]

10. 08. 2024. 15:13   >>  15:14

Olimpijske igre u Parizu 2024: Slovenka zlatna u penjanju, Srbiji bronza u košarci, oproštaj legende maratona

Revanš Nemcima za poraz u finalu prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva. Oboren olimpijski rekord u muškom maratonu, oproštaj legendarnog kenijskog trkača Eliuda Kipčogea.

Janja Garnbret
Martin Rickett/PA Wire
Janja Garnbret u istoriji slovenačkog sporta - prva koja je odbranila olimpijsko zlato

Sloveniji zlato, Srbiji bronza 15. dana takmičenja Olimpijskih igara u Parizu.

Slovenka Janja Garnbret odbranila je zlato iz Tokija pre tri godine i postala prvi sportista ove zemlje - bilo u muškoj, bilo u ženskom sportu - kojoj je to pošlo za rukom.

Uprkos povredi prsta, uspela je da nadmaši rivalke i stigne do zlatnog odličja u kombinovanom sportskom penjanju.

Muška košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Nemačku 93:83 i osvojila bronzanu medalju.

Srbija je vodila ceo meč, a dve verovatno ključne trojke u važnim trenucima, pogodio je Vanja Marinković - jednu u prvom poluvremenu, a drugu u finišu.

Najviše pogodaka za Srbiju na ovom meču postigli su Nikola Jokić i Vasilije Micić - 19, dok je u nemačkom timu najbolji bio Franc Vagner sa 18 poena.

Nikola Jokić je ušao u istoriju olimpijskih igara kao četvrti igrač sa tripl dabl učinkom na turniru.

Srbija se revanširala Nemcima za poraz u finalu prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva.

Opširnije o meču za bronzanu medalju pročitajte u posebnom tekstu.

košarka, srpski košarkaši, srbija - nemačka u borbi za olimpijsku bronzu
REUTERS/Evelyn Hockstein

Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) iskoristila je sada već čuvenu izjavu Svetislava Pešića, selektora košarkaške reprezentacije, da Srbiji čestita osvajanje medalje: 'Svi za jednog, jedan za svi'

Pogledajte i kako su srpski košarkaši u autobusu do Olimpijskog sela slavili medalju:

Ovo je Srbiji četvrta medalja na Igrama u Parizu, a ima osiguranu još jednu jer su vaterpolisti u finalu.

Zlatne medalje osvojili su strelci Zorana Arunović i Damir Mikec, kao i teniser Novak Đoković, srebro tekvondistkinja Aleksandra Perišić, a bronzu košarkaši Srbije.

Slovenija ima tri medalje - dve zlatne (džudo i sportsko penjanje) i srebro (kajt).

Muška rukometna reprezentacija Slovenije će se u nedelju protiv Španije boriti za bronzu, posle poraza u polufinalu od Danske 31:30.

Na borilištima su danas i rvači i tekvondisti sa Balkana.

Srpski rvač Hetik Cabolov boriće se za bronzanu medalju u kategoriji do 74 kilograma slobodnim stilom nakon što mu je Kubanac Hendri Garson predao duel u reperesažu.

Cabolov će se za bronzu boriti protiv Amerikanca Kajla Daglasa Dejka, a meč bi trebalo da počne oko 18:15 sati.

Za medalje se bore i hrvatski tekvondisti, kao i bacačica koplja Sara Kolak koja je u finalu ove atletske discipline.

U maratonskoj trci za muškarce oboren je olimpijski rekord koji je bio na snazi od Igara u Pekingu 2008. godine.

Olimpijske igre, 15. dan:

• Atletika

- maraton, muškarci -

Etiopljanin Tamirat Tola osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu u maratonskoj trci i ujedno je oborio olimpijski rekord sa Igara u Pekingu 2008. godine.

maraton, maratonska trka
REUTERS/Isabel Infantes
Etiopljanin Tola je oborio olimpijski rekord u maratonu star 16 godina

Tola je završio je trku na 42.195 metara u vremenu od 2:06,26.

Dosadašnji vlasnik olimpijskog rekorda bio je Kenijac Semjuel Vandžiru - 2:06,32.

Srebro u Parizu je pripalo Belgijancu Baširu Abdiju (2:06,47), koji je pre tri godine u Tokiju bio treći, a bronzanu medalju je osvojio Kenijac Benson Kipruto (2:07,00).

Tola je 2016. godine u Rio de Žaneiru osvojio bronzanu medalju u trci na 10.000 metara i ovo mu je druga olimpijska medalja u karijeri.

Legendarni trkač, 39-godišnji Kenijac Eliud Kipčoge, nije uspeo u nameri da postane prvi trostruki olimpijski šampion u maratonu.

Posle trke, koju je opisao kao njegov najgori maraton, saopštio je da završava karijeru.

eliud kipčoge, maraton, karatonska trka
Poslednja trka u karijeri legednarnog Eliuda Kipčogua

Nikada ranije mi se nije dogodilo da odustanem od maratonske trke, rekao je razočarani Kipčoge.

„Ovo je moj najgori maraton. To je život. Poput boksera, padao sam, ustajao, pobešivao, bio drugi, osmi, deseti, ali sada nisam završio trku", dodao je.

Upitan da li će se takmičiti i na Igrama u Los Anđelesu 2028, odgovorio je:

„Gledaćete me u drugačijoj ulozi, možda ću biti motivator, ali neću trčati".

• Odbojka

Odbojkaši Francuske odbranili su zlato iz Tokija, ubedljivo pobedivši Poljsku 3:0.

Selektor Poljske je nekadašlji proslavljeni srpski igrač Nikola Grbić.

• Veslanje

Srpska kajakašica Milica Novaković nije uspela da se plasira u finale trke jednoseda na 500 metara.

U polufinalnoj grupi stigla je treća na cilj.

• Dizanje tegova

Bugarin Karlos Nasar oborio je svetski rekord u kategoriji do 89 kilograma, podigavši ukupno 404 kilograma.

Podigao je 224 kilograma iz trzaja i oborio sopstveni rekord od 223 kg postavljen na Velikoj nagradi Katara u Dohi 2023.

Nasar (20) je prvi evropski osvajač zlatne medalje u ovom sportu na Igrama u Parizu i prvi bugarski sportista koji je postao olimpijski šampion u Parizu.

• Rukomet

Rukometašice Danske osvojile su bronzanu medalju na Olimpijskim igrama, pošto su pobedile Švedsku 30:25 (15:13).

Rukometašice Norveške i Francuske igraće danas od 15 sati za zlatnu medalju.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk