- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
24. 12. 2016.
10:25 >> 10:02
OBILJEŽEN JUBILEJ
Duga istorija crnogorskog bibliotekarstva
Savremeno crnogorsko bibliotekarstvo ima istorijsko utemeljenje i viševjekovno iskustvo, kazao je ministar kulture Janko Ljumović na svečanosti koja je povodom jubileja 120 godina crnogorskog bibliotekarstva održana sinoć u Zetskom domu.
Svečanost “Istorija duhovnosti i trezor pamćenja” organizovana je u okviru programa obilježavanja 1000 godina državnosti i 10 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore.
"Poklapanje jubileja deset godina obnove crnogorske nezavisnosti, hiljadu godina državnosti i sto dvadeset godina od utemeljenja državne biblioteke svojevrsnaje simbolična poruka koja nas obavezuje na posebno senzibilan odnos prema kulturi u procesu očuvanja i jačanja crnogorske državnosti”, kazao je Ljumović.
On je istakako da crnogorsko bibliotekarstvo i knjigopisanje imaju dugu istoriju.
"Crnogorsko bibliotekarstvo i knjigopisanje svakako imaju dugu povijest – prisjetimo se samo manastirskih skriptorijuma po crnogorskome primorju s početaka naše državnosti u kojima su se čuvale i pisale knjige; Miroslavljeva jevanđelja i Regnum Sclavoruma Popa Dukljanina, tih dragulja naše medievalistike; zatim zamaha dinastije Balšić koja je još u XIV vijeku na ostrvcima Skadarskoga jezera organizovala reprezentativnu skriptorsku djelatnost, čiju će tradiciju nastaviti dinastija Crnojević, transponujući rukopisnu knjigu u jednu novu Galaksiju – Gutembergovu Glaksiju. Pa i period od Đurđa Crnojevića, koji je imao sluha da tadašnjem mladom zanatu štamparstva pruži okrilje same države, što je, bez sumnje, bio visoki domet vizionarstva u tadašnjem svijetu, do perioda velikh vladara, Petra I i Petra II Petrovića Njegoša, za čijih će vremena knjiga postati bitna podrška kulturnim i identitetskim strijemljenjima, crnogorska svijest o značaju čuvanja knjige neće imati diskontinuitet. Cetinjski manastir, Sv. Trojica, Nikoljac, Morača i Piva, Đurđevi stupovi, brojne katoličke manastirske biblioteke na crnogorskome primorju i pisani biseri orijentalne kulture koji su se u tome periodu čuvali u džamijama na tlu Crne Gore, svjedoče o tome da savremeno crnogorsko bibliotekarstvo ima istorijsko utemeljenje i viševjekovno iskustvo", naveo je Ljumović.
Direktorica Nacionalne biblioteke "Đurđe Crnojević", Jelena Đurović, istakla je da je ta institucija sačuvala materijalne dokaze o kulturnoj istoriji Crne Gore.
"Kao biblioteka sa jednom od najbogatijih i najraznovrsnijih kolekcija u regionu, koja predstavlja kulturnu baštinu od izuzetne vrijednosti, sačuvali smo materijalne dokaze o kulturnoj istoriji i stvarnosti Crne Gore, a time i o postanku i identitetu naroda koji vjekovima žive na ovim prostorima. Temeljnim radom na promociji pisane i štampane baštine, na publikovanju crnogorske nacionalne bibliografije i stručne bibliotečko-informacione literature, na organizaciji naučnih skupova i brojnih kulturnih programa, Nacionalna biblioteka podstiče istraživanje, učenje i kreativnost i obogaćuje kulturni život građana Crne Gore", kazala je Đurović.
Ona je naglasila da se nacionalna biblioteka oduvijek suočavala sa velikim izazovima i odgovornošću pred postavljenim ciljevima, a danas se suočava sa veoma kompleksnim izazovima, kada se uporedo razvijaju tradicionalna i digitalna biblioteka i kada je neophodno kreirati ambijent u kome će promjene biti moguće i uspješne.
Na svečanosti je predstavljena i izložba “Nezavisnost Crne Gore iz pera stranih autora: Berlinski kongres 1878. i majski referendum 2006.”, koja tretira dva izuzetno značajna nacionalna istorijska datuma kroz stručna zapažanja stranih autora − diplomata, istoričara, političara, posmatrača, novinara.
U okviru obilježavanja jubileja publikovana je i monografija “Biblioteka za novo doba”, koja prikazuje rad Nacionalne biblioteke u obnovljenoj nezavisnoj državi i njena najvažnija dostignuća u protekloj deceniji.
Takođe, u Kraljevskom pozorištu “Zetski dom” sinoć je prikazan dokumentarni film “Od Državne do Nacionalne biblioteke: 120 godina” i dramski program u režiji Ane Vukotić, u izvođenju glumaca Mirka Vlahovića, Momčila Otaševića, Ane Vučković i Dejana Ivanića, a uz muzičku pratnju Eden Sekulović.
Коментари0
Остави коментар