- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
22. 07. 2025.
09:06 >> 09:12
Čitaj mi:
Erjavšek: U poeziji ne možemo ništa novo da izmislimo, osim novih riječi
Prvo književno veče iz selekcije bARS 38. "Barskog ljetopisa" obilježila je promocija poetske zbirke "Sirup od ogorčevine" autorke Dragane Erjavšek.
"Na platou Doma kulture okupili su se brojni istinski ljubitelji pisane riječi u želji da barem nazru 'ukus ogorčevine' iz prve knjige poezije svoje nekadašnje sugrađanke objavljene nakon 27 godina. Riječ je o zbirci koja je na prošlogodišnjem konkursu Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva (ZUNS) osvojila prvu nagradu, dok je ZUNS za to izdanje zavrijedio posebno priznanje na Internacionalnom sarajevskom sajmu knjiga", navode u saopštenju.
Urednica je Lida Vukmanović Tabaš, a grafički dizajn potpisala Ana Pejović, iskoristivši za ideju naslovnog rješenja korice temu iz pjesme „Čaj od bazične nelagode“ koja je poslužila kao vezivno tkivo za čitavu zbirku. Predgovor je napisao Nikola Nikolić, koji je i moderirao sinoćnju promociju.
Nikolić je izrazio zadovoljstvo što je bio član žirija koji je procijenio da je novi rukopis Dragane Erjavšek nešto što vrijedi ukoričiti i promovisati pod etiketom renomirane kuće kakav je podgorički ZUNS.
„Iako, nekome ko će je čitati, djeluje kao pisana iz jednog daha, proces je trajao duže“, kazao je Nikolić, a potvrdila Erjavšek u priči o istorijatu i genezi knjige.
„Radi se o rukopisu koji je nastajao dvadesetak godina, dvije ili tri pjesme su nastale baš davno. Nisam htjela da objavljujem poeziju, ne znajući kakva je sudbina čeka, osim kačenja na internet, jer danas skoro niko ne čita poeziju. S obzirom na to da sam ja neko ko čita poeziju, nisam odustala od svog rukopisa. Drugi razlog leži u naslovu koji je objedinio sva moja osjećanja koja su, pogotovo u posljednjih deset godina, bila dominantna, a tiču se smrti moje majke kada je i krenula ogorčevina – simpatična igra riječi spojena u sintagmu i vezana za sirup od jagorčevine koji smo pili kao djeca, protiv kašlja. Nakon tri godine ’plakanja’ u fioci, rukopis je prijavljen na konkurs jedne poznate alternativne izdavačke kuće, međutim nije prošao. Nakon toga je uslijedio Konkurs za vanudžbeničku literaturu ZUNS“, kazala je Erjavšek.
Ona dodaje da je bila šokirana rezultatima konkursa, odnosno činjenicom da je Zavod prepoznao kvalitet njenog djela čiji je veći dio posvetila majci.
„Sve moje zbirke su bile povezane sa smrtima, one su moj način da pretočim osjećanja u stihove. ’Sirup od ogorčevine’ nije dominantno takva knjiga. Ovdje sam pokušala da odgonetnem savremene psihičke probleme sa kojima se ljudi nose i kako na nas utiču nagle promjene i način života koji nas osamostaljuje i zatvara u kalupe“, pojašnjava Erjavšek.
Nikolić naslov djela smatra hrabrim, možda i previše sugestivnim da bi ga nosila korica jedne knjige. Ustvrdio je, ipak, da naslov simbolički objedinjuje teme svih pjesama, te da predstavlja njihovu krovnu konstrukciju. Osvrnuo se i na neologizme, nove izraze koje je Erjavšek izmišljala u knjizi, i sa kojima se u savremenoj poeziji nije susretao.
„Potičem iz porodice koja je njegovala socijalističku kulturu, bila sam zaljubljena u socrealizam, a uzor i poetski učitelj mi je bio Radovan Zogović koji je govorio da je piscima dopušteno da izmišljaju riječi. Danas u poeziji ne možemo mnogo toga da izmislimo, osim riječi. Sve smo probali – stilove, teme... na sve smo postali imuni, ali lijepu riječ koja se, kako kaže Majakovski ’u mukama noći začela’, to pamtimo“, kazala je Erjavšek, dodajući da, i kad je prestajala da piše, nije prestajala da čita, da prima utiske spolja, da razmišlja kakav glas želi da pusti.
Govorila je i o muškoj perspektivi i disfunkcionalnosti međuljudskih odnosa u svojoj poeziji, a dotakla se i kulturne rubrike „Pobjede“ koju je godinama uređivala.
„Najdublji proces tokom pisanja je bio izmjestiti se iz sebe i biti neko drugi, poigravati se sa likovima, biti na samo svom igralištu gdje mogu da radim što želim“, zaključila je Dragana Erjavšek koja je mnogo puta bila prisutna na „Barskom ljetopisu“, ali sinoć prvi put u ulozi autora čija se knjiga promoviše. Tokom večeri je veoma izražajno i emotivno govorila pjesme „Crveno od pršute“ i „Nedostajanje“ iz svoje nove zbirke.
Gost večeri je bio je Ivan Ivanović na gitari, pjevač i gitarista grupe „Bubnjivi i psi“, ujedno i bubnjar jazz benda „MP Trio“ koji je noć ranije nastupio na istoj sceni.
Коментари0
Остави коментар