- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Film i pozorište
24. 11. 2025.
15:37 >> 15:37
Čitaj mi:
Preminuo glumac Udo Kir
Preminuo Udo Kir, njemački glumac koji je glumio u preko 200 filmova.
Udo Kirspe, poznat kao Udo Kir, njemačko-američki pozorišni, filmski i TV glumac, producent i reditelj, odigrao je 275 uloga u holivudskoj i evropskoj kinematografiji, uključujući više filmova Rajnera Vernera Fasbindera, Gasa van Santa i Larsa fon Trira.
Kir je preminuo u nedjelju ujutru, rekao je njegov partner Delbert Mekbrajd za časopis Varajeti. Glumac je preminuo u bolnici u Palm Springsu, u Kaliforniji, objavio je njegov prijatelj, fotograf Majkl Čajlders, na društvenim mrežama. Uzrok smrti nije naveden.
Poznat po svom prodornom pogledu, Kir je često igrao zlikovce, čudovišta i nakaza; više puta je portretisao vampire i naciste. Glumio je u filmovima, televiziji, muzičkim spotovima i video-igrama, a ponekad je nazivan i karakternim glumcem zbog svojih nezaboravnih uloga u evropskoj kinematografiji i Holivudu.
„Volim horor filmove“, jednom je rekao, „jer ako igrate male ili gostujuće uloge u filmovima, bolje je biti zao i plašiti ljude nego biti tip koji radi u pošti i ide kući svojoj ženi i djeci. Publika će vas više pamtiti.“
Kir je rođen kao Udo Kirspe u Njemačkoj 1944. godine. Samo nekoliko sati nakon što se rodio, bolnica je bombardovana i morao je biti spasavan iz ruševina porodilišta sa majkom.
Njegovo djetinjstvo u poslijeratnoj Njemačkoj bilo je „užasno“, rekao je za Gardijan 2002. godine.
"Moj otac je već bio oženjen i imao je troje djece kada sam se rodio, a moja majka to nije znala. Tako smo odrasli siromašni. Nismo imali toplu vodu dok nisam napunio 17 godina“, ispričao je Udo.
Sa 16 godina sprijateljio se sa budućim filmskim rediteljem Fasbinderom, tada petnaestogodišnjakom, dok je pio u radničkom baru u Kelnu.
Kada se preselio u London da studira engleski jezik, lovci na talente su ga otkrili u kafiću.
Uloga koja ga je proslavila bila je u horor filmu "Znak đavola" iz 1970. godine.
Kir je često opisivao svoju karijeru kao da je oblikovana slučajnošću. Sjedio je u avionu pored reditelja Pola Morisija, prijatelja Endija Vorhola, koji mu je dodijelio ulogu Frankenštajna u filmu "Meso za Frankenštajna" iz 1973. godine, a zatim "Drakule" u filmu "Krv za Drakulu" iz 1974. godine.
Ponovo se sastao sa svojim prijateljem Fasbinderom i pojavio se u njegovim filmovima "Žena šefa stanice", "Lola", "Treća generacija" i "Lili Marlen", kao i u njegovoj mini-seriji "Berlin Aleksanderplac".
Osamdesetih godina upoznao je mladog provokativnog danskog filmskog stvaraoca Fon Trira, koji ga je angažovao za ulogu u svojoj TV produkciji "Medeje" iz 1987. godine i započeo saradnju koja je trajala decenijama. Kir, koji je takođe bio kum Fon Trijerovom sinu, pojavio se u rediteljevim projektima Epidemija, Evropa, Kraljevstvo, Preko talasa, Ples u tami Dogvil, Melanholija i Nimfomanka 2.
Van Santu su se dopale Kirove uloge u filmovima Frankenštajn i Drakula, pa mu je ponudio njegovu prvu ulogu u američkom filmu Moj privatni Ajdaho iz 1991. godine. Madona, obožavateljka filma Moj privatni Ajdaho, angažovala je Kira koji se pojavio u više njenih spotova.
Tokom devedesetih, Kir je nastavio da igra male, ali nezaboravne uloge u mnogim holivudskim filmovima, uključujući "Ejs Ventura: Detektiv za kućne ljubimce", "Džoni Mnemonik", "Armagedon", "Kraj dana" i "Blejd".
Kirov poslednji film bio je politički triler "Tajni agent", u kojem je igrao preživjelog iz Holokausta zarobljenog u posljednjim godinama brazilske vojne diktature. Takođe će se pojaviti u OD, predstojećoj horor video-igri japanskog autora Hidea Kodžime i producenta Džordana Pila.
Коментари0
Остави коментар