- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
28. 07. 2022.
12:32 >> 12:33
1
SRPSKO NACIONALNO VIJEĆE
"MKI smatra da je Pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji nadređen Ustavu"
Na inicijativu Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore da se ispita da li je došlo do diskriminacije u slučaju obilježavanja toponima na dionici auto-puta Smokovac – Mateševo, koji nijesu i na ćiriličnom pismu, odgovorilo je Ministarstvo kapitalnih investicija, koje je istaklo da su u tom dijelu ispoštovali Pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji. U Srpskom nacionalnom savjetu ističu da se iz takvog odgovora može zaključiti da je Pravilnik nadređen Ustavu Crne Gore.
Kako navode u saopštenju Srpskog nacionalnog savjeta, inicijativa je upućena Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, ali je naišla na reagovanje državnih institucija Crne Gore, najprije Ministarstva kapitalnih investicija.
Kako su naveli u tom ministarstvu, Pravilnikom je definisano da se nazivi na saobraćajnim znacima ispisuju latiničnim pismom, a ako se radi o međunarodnom putu, onda i na engleskom.
"Iz Ministarstva kapitalnih investicija Crne Gore nas obavještava da se u skladu sa Članom 13 Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji, ruši Ustav Crne Gore kojim se u Članu 13 precizno i imperativno navodi 'ćirilično i latinično pismo su ravnopravni'. Nije jasno zašto ovu neviđenu zloupotrebu Ustava Crne Gore prije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda pojašnjava Ministarstvo kapitalnih investicija, kad će oni tek nakon mišljena Zaštitnika u pravosudnom postupku dokazivati da je Pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji nadređen Ustavu Crne Gore", navode u saopštenju.
Dodaju da, ovaj primjer drastičnog nepoštovanja Ustava Crne Gore pokazuje da nije potreban više ni jedan dokaz da bi se shvatilo u kakvom ambijentu u Crnoj Gori živi srpski narod i kako mu se zloupotrebama Ustava i Zakona ruši jezički i nacionalni identitet.
"Srpski nacionalni savjet sačekaće zvanično mišljenje Zaštitnika ljudskih prava i sloboda kako bi u pravosudnom postupku odbranili ono što im još uvijek pruža Ustav Crne Gore u zaštiti sopstvenog identiteta", poručili su u saopštenju.
Коментари1
Остави коментар