- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Turizam
12. 02. 2024.
07:55 >> 08:34
Čitaj mi:
BEZ SNIJEGA I BEZ SEZONE
Prognoze za skijališta nijesu ohrabrujuće, ulaganja dovedena u pitanje
Skijalište koje je trebalo da bude zamajac razvoja Kolašina i cijelog sjevera, ove zime je prazno.
Nedostatak sniježnih padavina doveo je u pitanje opravdanost višemilionskih investicija, koje još nijesu dovedene do kraja. Država je do sada investirala oko 100 miliona eura za nova skijališta, a projekcije meterologa za naredni period nijesu ohrabrujuće.
Iako su ove sezone u kolašinskim skijalištima očekivali rekordnu posjetu skijaša, ove zime snijega je bilo jedva za grudvanje. A nekad je, kaže prvi direktor nekadašnjeg Ski centra Bjelasica, bilo drugačije.
"Nedostatak snijega je elementarna nepogoda za Kolašin. Mi smo zaista u svim elaboratima koje smo tada pravili da bi dobili investiciju za ovo skijalište i u svoj literaturi smo našli da je snijeg u Kolašinu od novembra do maja mjeseca", kaže bivši direktor Luka Medenica.
Iako 90-ih snijega nije falilo, novca, u kasi državnog skijališta očigledno jeste. Ono je 2007. privatizovano kao neprofitabilno i prodato za 550.000 eura. S druge strane, desetak godina kasnije država gradi novo na sunčanim padinama Troglave i ulaže više od 30 miliona.
Iako se sve češće dešava da snijeg kasni usljed globalnih klimatskih promjena, država je u razvoj bijele industrije uložila oko 100 miliona eura. Da li su crnogorski meteorolozi konsultovani u vezi sa tim projektima nijesu nam precizno odgovorili u Zavodu za meteorologiju i seizmologiju. Objašnjavaju da se rezultati analiza o klimatskim promjenama nalaze u Nacionalnim izvještajima Crne Gore koje šalju Svjetskoj meteorološkoj organizaciji, a trenutne projekcije ne idu u prilog zimskim sportovima.
Trizmolog Petar Golubovic kaže da za deceniju temperatura prosječno rast jedan stepen, pa se mora ozbiljnije razmišljati o ulaganjima, iako smatra da su dosadašnje investicije u sjever opravdane.
Prvi čovjek vladinog resora za turizam kaže da se na vremenske prilike ne može uticati, ali da će se pozabaviti posljedicama.
"Na kraju sezone ćemo napraviti presjek stanja i vidjeti šta je ono što možemo raditi u daljem periodu", kazao je ministar Vladimir Martinović.
Dok je snijega sve manje, u opštinama na sjeveru očekuju završetak investicije u skijališta.
Za Bijelo Polje, Mojkovac i Rožaje potrebno je uložiti još nekoliko desetina miliona. U Kolašinu za vodosnabdijevanje i osnježavanje našeg najvećeg ski-resorta treba investirati preko devet miliona.
A jesu li projekti skijališta bili najbolja opcija za razvoj sjevera, pokazaće vrijeme i vremenske prilike uslovljene klimatskim promjenama.
Коментари0
Остави коментар