- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
01. 01. 2025.
17:26 >> 17:26
Čitaj mi:
od 20 milijardi dolara
Musk želi da gradi podvodni tunel između Njujorka i Londona
Tehnološki vizionar Elon Musk izazvao je veliku pažnju izjavom da bi njegova firma Boring Company mogla izgraditi transatlantski tunel između Njujorka i Londona za nevjerovatno nisku cijenu od 20 milijardi dolara.
Ta tvrdnja je objavljena na društvenoj mreži X, kao odgovor na objavu u kojoj je trošak sličnog poduhvata projektovan na čak 20 biliona USD, prenosi Biznis.ba.
Musk je kratko odgovorio da bi Boring Company to mogla učiniti za hiljadu puta manje novca.
Projekat predviđa tunel dužine oko 5,6 hiljada kilometara koji bi bio najduži na svijetu, daleko nadmašujući postojećeg rekordera – tunel ispod Lamanša, između Velike Britanije i Francuske, koji ima podvodni dio dug oko 50 kilometara.
Poređenja radi, izgradnja ovog tunela koštala je oko devet milijardi GBP ili oko 23,4 milijarde dolara u današnjoj vrijednosti.
Taj ambiciozni plan oslanja se na tehnologiju vakuumskog tunela koji bi omogućio brzine od 1,93 hiljade kilometara na sat. Ideja sličnog projekta razmatrana je još rane 2000., ali je njena izvodljivost ostala upitna zbog visokih troškova i tehničkih prepreka.
Musk nije stranac u ovim inovativnim idejama. Još 2013. godine predstavio je koncept „hyperloop“ – sistem vakuumskih tunela koji bi omogućio prevoz brzinama od 1,1 hiljadu kilometara na sat. Iako je nekoliko kompanija, uključujući Virgin Hyperloop, ostvarilo određene pomake, najveći postignuti domet do sada je bio test od 11,8 kilometara u Švajcarskoj, sa skromnom maksimalnom brzinom od 40 kilometara na sat.
Međutim, mnogi skeptici ističu da su prepreke poput regulative, finansiranja i integracije sa postojećim infrastrukturnim sistemima prevelike za realizaciju takvih poduhvata. Na primjer, Muskovi raniji predlozi za izgradnju podzemnih tunela za Tesla automobile u gradovima poput Majamija i Los Anđelesa nijesu ostvareni.
Dok Muskova tvrdnja o mogućnosti izgradnje ovog megaprojekta za „samo“ 20 milijardi USD izaziva interesovanje, stručnjaci upozoravaju da nedostatak tehničkih dokaza i jasnih planova ostavlja mnogo pitanja bez odgovora. Ipak, ako bi projekat uspio, mogao bi da napravi revoluciju u globalnom transportu smanjujući vrijeme putovanja između dva kontinenta na manje od jednog sata.
Коментари0
Остави коментар