- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
25. 09. 2024.
22:26 >> 22:26
Asanž prekida ćutanje: Pred Savjetom Evrope iznijeće dokaze
Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž pojaviće se u javnosti sljedeće nedJelje, prvi put od kada je oslobođen iz britanskog zatvora, kada SavJetu Evrope bude podnosio dokaze, objavila je njegova organizacija.
Pedesettrogodišnji Asanž se vratio u Australiju u junu nakon što je postignut sporazum o njegovom puštanju u okviru kojeg je priznao krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži, čime je završena 14-godišnja pravna odiseja u Velikoj Britaniji, prenosi N1 Zagreb.
Njegova supruga Stela, koju je oženio dok je bio u londonskom zatvoru, rekla je da će mu trebati neko vrijeme da popravi svoje fizičko i duševno zdravlje nakon dugotrajnog zatvora i da bude s njihovo dvoje djece, koje nikada nije vidio van zatvora.
Prvi put će govoriti u javnosti kada bude podnosio dokaze Odboru za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope u Strazburu, 1. oktobra.
U izvještaju koji je ovo tijelo objavilo o njegovom slučaju, zaključuje se da je Asanž bio politički zatvorenik i poziva Velika Britanija da istraži da li je bio izložen nehumanom postupanju.
Savjet Evrope “pozvao je Asanža da svjedoči za izvještaj odbora o njegovom slučaju i o njegovim širim implikacijama”, napisala je Stela Asanž na društvenoj platformi X.
Skrivao se u Ekvadoru
Asanž je pušten iz britanskog zatvora u junu nakon što je odslužio kaznu zbog objavljivanja stotine hiljada povjerljivih dokumenata američke vlade iz 2010. godine.
Oni su uključivali vrlo iskrene opise američkih državnika, izvještaje o ubistvima i prikupljanju obavještajnih podataka protiv saveznika.
Asanž je većinu posljednjih 14 godina proveo skriven u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, kako bi izbjegao hapšenje.
Pristalice ga pozdravljaju kao pobornika slobode govora i istraživačkog novinarstva koji je bio na meti progona vlasti.
Коментари0
Остави коментар