Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

M.M. [ N1 ]

25. 09. 2024. 21:53 >> 21:53
Čitaj mi:

SZO

Evropska djeca ugrožena problematičnom upotrebom društvenih mreža

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je da da je problematična upotreba društvenih mreža u porastu među djecom u Evropi, kao i da postoji opasnost da razviju zavisnost od onlajn igranja.

Potrebne su nam hitne i održive akcije kako bismo pomogli adolescentima da zaustave potencijalno štetnu upotrebu društvenih medija, za koju se pokazalo da dovodi do depresije, maltretiranja, anksioznosti i loših rezultata u školi“, izjavio je direktor SZO za Evropu Hans Kluge.

U 2022. godini, kod 11 odsto adolescenata (13 odsto djevojčica i 9 odsto dječaka) bilo je znakova problematičnog korišćenja društvenih mreža, dok ih je četiri godine ranije bilo sedam odsto.

Podaci su dobijeni u istraživanju koje je obuhvatilo 280.000 djece, od 11, 13 i 15 godina, iz 44 zemlje u Evropi, Centralnoj Aziji i Kanadi.

Kod njih su primećeni simptomi slični simptomima zavisnosti, a to su nemogućnost kontrole prekomerne upotrebe, osjećaj povlačenja i napuštanja drugih aktivnosti u korist društvenih medija i negativne posljedice prekomjerne upotrebe u svakodnevnom životu.

Ova pojava je najraširenija među rumunskim adolescentima uzrasta od 13 i 15 godina, gdje pogađa 28 odsto njih, a najmanja je među holandskim adolescentima (tri odsto).

Razlog za zabrinutosti je i taj što trećina adolescenata igra onlajn svakodnevno, a njih 22 odsto najmanje četiri sata, podaci su SZO.

Oko 12 odsto adolescenata ima problematično ponašanje koje se dovodi u vezi sa onlajn igranjem, a od toga 16 odsto čine dječaci i sedam odsto djevojčice.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније