- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
03. 07. 2024.
16:47 >> 16:47
Kais Sajed raspisao
Predsjednički izbori u Tunisu raspisani za 6. oktobar
Predsjednik Tunisa Kais Sajed raspisao je predsjedničke izbore u toj zemlji za oktobar, ne otkrivajući da li će se kandidovati za drugi mandat na čelu te sjevernoafričke zemlje koja je nekad važila kao model demokratije za arapski svijet.
Sajed je dekretom, u utorak kasno uveče, odredio 6. oktobar kao datum novih izbora. Sajedov prvi mandat se završava 23. oktobra. Izbori će biti prva prilika za birače da ocjene Sajedovu vladavinu, nakon ekonomske krize i njegovog sve izraženijeg vladanja „čvrstom rukom“.
Sajed se 2019. godine kandidovao na populističkoj, antikorupcijskoj platformi koja je privukla Tunižane razočarane partijskom politikom i ekonomskom stagnacijom da glasaju za njega, nakon prodemokratskih protesta Arapskog proljeća 2011. godine.
Međutim, Sajed je poništio neke od demokratskih dostignuća u Tunisu, promijenivši ustav i hapseći kritičare režima, kako bi konsolidovao svoju moć. Analitičari očekuju da će se kandidovati za drugi, petogodišnji mandat, s obzirom na to da mu novi ustav daje velika ovlašćenja.
On je takođe raspustio parlament prije dvije godine, nakon što su poslanici najveće opozicione islamističke partije Enahda održali virtuelnu sjednicu kako bi poništili njegove odluke iz 2021. godine, kojima je preuzeo široka ovlašćenja.
Sajed je tada tvrdio da se zemlja suočava sa „neposrednom opasnošću“ zbog protesta i ekonomskih obećanja. Od tada upravlja zemljom dekretima.
Više od 40 Sajedovih kritičara i političkih protivnika zatvoreno je prošle godine po raznim optužbama za zavjeru protiv bezbjednosti zemlje, uključujući lidera Enahde Rašida Gianučija, koji je ranije ove godine osuđen na tri godine zatvora po optužbama da je njegova stranka dobila novac iz inostranatva za finansiranje svojih političkih kampanja 2019. godine.
Front nacionalnog spasa, koalicija glavnih opozicionih partija koja uključuje Enahdu saopštila je da neće učestvovati na predsjedničkim izborima tražeći da se Sajedovi politički protivnici puste na slobodu i da se uspostavi nezavisnost pravosuđa.
Ipak, još nekoliko političkih lidera najavilo je svoju kandidaturu na oktobarskim izborima, uključujući lidera desničarske Slobodne desturijske partije Abira Musija, koji je u pritvoru zbog sumnje da je remetio javni red. Lotfi Mraihi iz stranke Republikanska narodna unija, koji se neuspješno kandidovao za predsjednika 2019. godine, takođe će se kandidovati, iako su vlasti izdale nalog za njegovo hapšenje navodno zbog pranja novca.
Коментари0
Остави коментар