- Izbori 2024
- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
30. 04. 2024.
07:59 >> 08:00
Čitaj mi:
ISTRAŽIVANJA
Bajden i Tramp najlošije ocijenjeni američki lideri u posljednjih 70 godina
Pola godine prije američkih izbora, Džozef Bajden i Donald Tramp najlošije su ocijenjeni predsjednici u posljednjih 70 godina.
Aktuelni šef države je u nepovoljnijoj poziciji, jer građani njegov mandat u Bijeloj kući ocjenjuju negativno, čak i u poređenju sa Trampovim.
Više od polovine birača u istraživanjima javnog mnjenja najradije ne bi glasalo ni za jednog kandidata, dok je ekonomija ključna tema zbog koje će demokrate i republikanci lomiti koplja.
Američki predsjednik Džozef Bajden sa 39 odsto podrške u "Gallupovom" istraživanju javnog mnjenja najmanje je popularan šef države koji pretenduje na novi mandat u Bijeloj kući u posljednjih 70 godina.
Uoči novembarskih izbora, Bajden ima slabe izglede za reizbor, dok protivkandidat Donald Tramp, prema analizi, ima podršku oko 47 odsto anketiranih, što je drugi najlošiji rezultat od 1952. godine.
Sljedeći najgore ocijenjeni na listi su Ričard Nikson i Džimi Karter, a najveću podršku u prethodnih sedam decenija imao je Dvajt Ajzenhauer sa 73 odsto.
Tradicionalno "Gallupovo" istraživanje valjan je pokazatelj uspješnosti za kandidate koji nastoje da budu reizabrani.
Istorijski, svaki predsjednik SAD od pedesetih godina prošlog vijeka koji je u finišu kampanje imao podršku veću od 50 odsto, uspijevao je da još četiri godine vlada u Vašingtonu.
Izuzetak je trka Baraka Obame za drugi mandat i pobjeda 2012. uprkos 46 odsto podrške u "Gallupovim" izbornim anketama.
"Gallupova" anketa u saglasju je sa istraživanjima drugih agencija. U najnovijim projekcijama CNN-a, Bajden ne uspijeva da dostigne povjerenje koje među američkim građanima uživa Tramp, kome ni aktuelno suđenje u Njujorku nije ozbiljnije naštetilo.
Pred revanš dvojice suparnika iz 2020. godine, Amerikanci bolje ocjenjuju period vladavine republikanskog kandidata, nego aktuelnu demokratsku administraciju.
Trenutno, prema anketi CNN-a, Trampa podržava 49, a Bajdena 43 odsto ispitanika. U poređenju sa januarskim istraživanjima, 45. američki predsjednik je na istoj koti, dok je nasljednik slabiji za povjerenje dva odsto ispitanika, prenosi RTS.
Više od 55 odsto Amerikanaca Trampov mandat u Bijeloj kući sada vidi kao uspješan, dok je u istim procentima neposredno nakon napuštanja funkcije poslije nereda ispred Kapitola 6. januara 2021. godine njegov boravak u Vašingtonu ocijenjen negativno.
Bajdena kao lošeg šefa države doživljava 61 odsto građana, što je za oko pet odsto neuspješniji skor u odnosu na periode poslije šest mjeseci i godinu dana provedenih u Ovalnom kabinetu.
Na ishod značajno utiče i gotovo ujedinjujući stav republikanaca da je Tramp dobro vladao od 2017. do 2021 - 92 odsto podrške.
Sedamdeset tri odsto demokrata smatra da je i Bajden donosio pozitivne odluke. Nezavisni su takođe naklonjeniji bivšem predsjedniku.
Bajdenu se najviše zamjeraju blago postupanje prema Izraelu zbog stalnih napada na Pojas Gaze, nagomilani problemi u zdravstvu i neuspjeh u rješavanju studentskih kredita.
Negativno je ocijenjena i američka ekonomska politika u prethodne četiri godine, što više od 65 odsto anketiranih predstavlja kao ključan faktor u odluci za koga će glasati u novembru.
"Inflacija i berzanske fluktuacije značajni su indikatori da je Bajden u problemu, jer su Amerikanci izrazito nezadovoljni", navode autori istraživanja.
Koplja će se lomiti i zbog unutrašnje bezbjednosne politike - migranti, stopa kriminala i pravo na nošenje oružja, što 48 anketiranih ocjenjuje kao najvažnije.
Zdravstvena zaštita, pravo na abortus i nominacije za sudije Vrhovnog suda veoma su značajni za svakog četvrtog građanina u anketi.
Na začelju najvažnijih pitanja su spoljna politika, klimatske promjene i globalne krize.
U obje ankete prevladavaju pretežno negativni utisci o oba kandidata i više od polovine Amerikanaca je nezadovoljno što uopšte mora da bira između dva, kako navode, loša izbora.
Skoro svaki sedmi ispitanik glasao bi za nekog drugog ili ne bi glasao uopšte. Među alternativama i nezavisnima, najbolje se kotiraju Robert F. Kenedi Junior, zatim Kornel Vest i kandidat zelenih Džil Stajn.
Najmlađi birači postepeno sve manje vjeruju Bajdenu, ali u starosnoj kategoriji od 18 do 34 godine ni na Trampa ne gledaju blagonaklono.
Paradoksalno, obojica kandidata značajne resurse ulažu u pridobijanje mladih i pasivnih glasača, dok ne propuštaju šansu da ocrne jedan drugog.
U ekstremnim projekcijama, ranije ankete Fox Newsa ukazivale su da Tramp vodi i sa 18 odsto razlike u kohortama onih koji imaju 30 godina ili su mlađi, dok prethodne ankete Pew istraživačkog centra naglašavaju Bajdenovu prednost u odnosu na protivnika i do 20 odsto.
Iako pojedine ankete drastično odskaču, u gotovo svim analizama, među etabliranim i sigurnim glasačima primjetno je potpuno nerazumijevanje za suprotni tabor.
Više od 66 odsto ispitanih Amerikanaca koji ne vole Bajdena apsolutno ne razumiju kako neko može da podržava demokratskog kandidata.
Među 63 odsto onih koji ne podržavaju Trampa isto misli za one koji bi dali glas predstavniku Republikanske partije.
Коментари0
Остави коментар