Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

Бета/М.Л.Б.

04. 12. 2023. 09:03 >> 09:03

IZVJEŠTAJ SIPRI

Prodaja oružja u svijetu: Velika potražnja, ali manji prihodi

Zbog mnogih globalnih političkih žarišta, prodaja oružja godinama je cvjetala, ali je taj trend u 2022. zaustavljen, iako najvjerovatnije samo privremeno, navodi se u najnovijem izvještaju Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).

Institut je analizirao poslovanje 100 najvećih kompanija za proizvodnju oružja tokom prošle godine.

Kako je danas prenio njemački portal Dojče vele, prema tom izvještaju, kompanije su od prodaje oružja i vojnih usluga ukupno ostvarile gotovo 600 milijardi dolara.

To je ogromna suma. Međutim, njihovi prihodi su se primjetno smanjili u odnosu na 2021. i to za 3,5 odsto. To je prvi pad od 2015, odnosno otkako SIPRI formira listu najvećih 100 kompanija za proizvodnju oružja.

"Uprkos obimu novih narudžbina, koje su dostigle za mnoge kompanije rekordne nivoe, opao je prihod prvenstveno u SAD", rekao je za DW Sijao Lijang, jedan od autora izvještaja SIPRI.

Mnoge američke i evropske kompanije za proizvodnju oružja nisu bile u mogućnosti da značajno povećaju svoje proizvodne kapacitete. Zbog nedostatka radne snage, rastućih troškova, posljedica pandemije koronavirusa i poremećaja lanca snabdijevanja uzrokovanih invazijom Rusije na Ukrajinu.

Pored toga, većina naoružanja isporučenog Ukrajini bila je vojna pomoć iz evropskih i američkih zaliha, što industriji nije donijelo mnogo prihoda. Drugi razlog je to što je fokus najvećih proizvođača prebačen na skupe sisteme kao što su avioni, brodovi i projektili, rekao je Lijang.

Konkretno, prihodi 42 američke kompanije na listi značajno su pali, za 7,9 odsto, odnosno na 302 milijarde dolara. Oni su činili 51 odsto ukupnog prihoda od prodaje oružja 100 najvećih kompanija u industriji oružja.

Međutim, SIPRI procjenjuje da će dugoročnije narudžbine imati pozitivan uticaj na bilans u narednim godinama.

Prodaja oružja 26 evropskih kompanija koje se nalaze među prvih 100 u svijetu porasla je u 2022 za 0,9 odsto, odnosno na 121 milijardu dolara.

Rat u Ukrajini stvorio je potražnju za proizvodima "pogodnim za rat iscrpljivanja, kao što su municija i oklopna vozila", navodi se u studiji SIPRI.

Zbog nedostatka podataka SIPRI nije bio u mogućnosti da u potpunosti procijeni razvoj prihoda ruskih kompanija.

Zbog toga su se na listi našle samo dvije ruske kompanije "Rostec" i Ujedinjena brodograditeljska korporacija.

Njihova ukupna prodaja pala je za 12 odsto, na 20,8 milijardi dolara. Nedostatak transparentnosti Rusije nije novi trend, ali se poslije njene invazije na Ukrajinu povećao, navodi se u izvještaju SIPRI.

Ekspert stokholmskog instituta Lijang procjenjuje da je "ruska vlada spriječila tamošnje kompanije da objelodane bilo kakve informacije, jer bi to moglo da dovede u pitanje zvanični narativ o njihovim ratnim naporima u Ukrajini".

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније