- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
18. 11. 2023.
22:30 >> 22:38
APEK 2023
Objavljena deklaracija, ne pominju se ratovi
Lideri 21 države Azijsko-pacifičkog foruma za ekonomsku saradnju (APEK) predstavili su zajedničku deklaraciju nakon samita u San Francisku u kojoj se ne pominje osuda rata u Ukrajini i sukoba Izraela i Hamasa. SAD su u posebnom saopštenju osudile "rusku agresiju na Ukrajinu". Deklaracija odudara od prošlogodišnjeg zajedničkog saopštenja sa samita u Bangkoku.
Lideri 21 države Azijsko-pacifičkog foruma za ekonomsku saradnju (APEK) predstavili su zajedničku deklaraciju nakon samita u San Francisku u kojoj se ne pominje osuda rata u Ukrajini i sukoba Izraela i Hamasa.
Tekst zajedničke deklaracije APEK-a razlikuje se od prošlogodišnjih zaključaka sa samita organizacije u Bangkoku kada je većina članica osudila "rusku agresiju" na Ukrajinu, zahtevala povlačenje ruske vojske sa teritorije Ukrajine i navela da taj rat negativno utiče na svetsku ekonomiju, prenosi Rojters.
SAD su u zasebnom saopštenju ponovile formulacije iz Bangkoka i navele da "većina" članica APEK-a osuđuje rusku agresiju na Ukrajinu.
Takođe su navele da rat u Ukrajini "prouzrokuje nesagledivu ljudsku patnju i pogoršava globalnu ekonomsku krizu", što je formulacija koja je bila dio deklaracije APEK-a sa samita u Bangkoku, uprkos protivljenju Rusije, navodi agencija EFE.
Članice APEK-a su nakon samita u San Francisku navele da su zemlje učesnice razmijenile stavove o tekućoj krizi u Pojasu Gaze, kao i da nije postignut konsenzus u vezi sa sukobom Izraela i Hamasa.
Stav dijela članica bio je da "APEK nije forum na kom bi trebalo da se razgovara o geopolitičkim temama", piše Rojters.
Predstavnici Bruneja, Indonezije i Malezije u APEK-u su pozvali na hitan prekid vojnih operacija u Gazi i "trenutno, trajno i održivo" humanitarno primirje.
Lideri zemalja članica APEK-a su u zajedničkoj deklaraciji zaključili da je potrebno da se obrati posebna pažnja na klimatske promjene, ali i da se njeguje "transparentno i inkluzivno poslovno okruženje u svijetu".
Članice APEK-a navele su i da je cilj veće učešće žena u radu organizacije, kao i da će u narednom periodu biti posvećene borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.
U zaključku se navodi i da će se članice zajedno boriti protiv korupcije i nezakonitog kretanja kapitala.
APEK je međunarodna organizacija, osnovana 1989. godine, u cilju promovisanja slobodne trgovine između država članica.
Države članice su Australija, Brunej, Kanada, Čile, Kina, Hongkong, Indonezija, Japan, Južna Koreja, Malezija, Meksiko, Novi Zeland, Papua Nova Gvineja, Peru, Filipini, Rusija, Singapur, Tajvan, Tajland, SAD i Vijetnam.
Sjedinjene Države su se u posebnom saopštenju osvrnule na rat u Ukrajini i sukob Izraela i Hamasa, navodeći da su "pojedini lideri bili protiv" uključivanja dva događaja u zaključke sa samita u San Francisku.
Коментари0
Остави коментар