Свијет
07. 09. 2023. 08:52 >> 08:53 2
РЕАКЦИЈЕ ОПРЕЧНЕ
САД шаљу Украјини муницију на бази осиромашеног уранијума
Сједињене Америчке Државе (САД) су у сриједу саопштиле да шаљу у Украјину противтенковске гранате са осиромашеним уранијумом, по узору на Велику Британију која је ту спорну муницију намијенила да би помогла Кијеву да пробије руске линије фронта у већ исцрпљујуц́ој контраофанзиви.
Гранате од 120 милиметара ће се користити за наоружање 31 тенка М1А1 Абрамс које САД планирају да испоруче Украјини на јесен.
Такве противоклопне гранате САД су развиле током Хладног рата за уништавање совјетских тенкова, укључујући тенкове Т-72 са којима се Украјина сада суочава у својој контраофанзиви.
Осиромашени уранијум је нуспроизвод процеса обогаћивања уранијума потребног за изградњу нуклеарног оружја. Та муниција задржава нека радиоактивна својства, али не може да изазову нуклеарну реакцију као нуклеарно оружје, рекао је нуклеарни стручњак и истраживач политике РАНД-а Едвард Гаист.
Када је Велика Британија у марту објавила да шаље Украјини муницију са осиромашеним уранијумом, Русија је лажно тврдила да та муниција има нуклеарне компоненте и упозорила да би њена употреба отворила врата даљој ескалацији рата. Раније је руски предсједник Владимир Путин алудирао да би рат могао да ескалира употребом нуклеарног оружја.
Осиромашени уранијум је је изузетно густ - гушћи од олова - што га чини веома привлачним као пројектил.
"Толико је густ и има толико замаха масе да само наставља да пролази кроз оклоп и толико га загријава да се запали", рекао је Гаист.
Када се испали, муниција са осиромашеним уранијумом постаје "у суштини метална стрелица испаљена изузетно великом брзином", рекао је виши аналитичар одбране РАНД-а Скот Бостон.
Седамдесетих година прошлог вијека, америчка војска је почела да прави противоклопне метке са осиромашеним уранијумом, а с друге стране је осиромашени уранијум додала композитном оклопу тенкова како би га ојачала. Такође је осиромашени уранијум у муницији коју испаљује авион за блиску ваздушну подршку А-10, назван "убица тенкова". Америчка војска и даље развија муницију са осиромашеним уранијумом, посебно оклопни метак М829А4 за главни борбени тенк М1А2 Абрамс, рекао је Бостон.
Путин је у марту упозорио да ће Москва "реаговати у складу са тим, с обзиром на то да колективни Запад почиње да користи оружје с 'нуклеарном компонентом'", а министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да је та муниција "корак ка убрзању ескалације".
Путин је неколико дана касније рекао да ће Русија одговорити на потез Велике Британије постављањем тактичког нуклеарног оружја у Бјелорусији. Путин и бјелоруски предсједник су у јулу рекли да је Русија већ испоручила дио оружја.
Кремљ није одмах реаговао на америчко саопштење, које је у сриједу стигло касно током посјете Кијеву државног секретара Ентонија Блинкена.
Пентагон је бранио употребу те муниције. Америчка војска је "неколико деценија набављала, складиштила и користила муницију са осиромашеним уранијумом, будући да је то дугогодишњи елемент неке од конвенционалне муниције", рекао је портпарол Пентагона, потпуковник Гарон Гарн у изјави у марту агенцији АП.
Та муниција је "спасла животе многих припадника (америчке) војске у борби", рекао је Гарн, додајући да "и друге земље већ дуго имају муницију са осиромашеним уранијумом, укључујући Русију".
Позивајући се на оперативну безбједност, Гарн није хтио да разговара о томе да ли ће тенкови М1А1 који се спремају за Украјину садржати модификације оклопа са осиромашеним уранијумом.
Док се муниција са осиромашеним уранијумом не сматра нуклеарним оружјем, њена емисија ниског нивоа радијације навела је нуклеарни надзор УН-а да апелује на опрез при руковању и упозорава на могуће опасности излагања.
Руковање таквом муницијом "треба да буде сведено на минимум и да се носи заштитна одјећа (рукавице)", упозорава Међународна агенција УН за атомску енергију, додајући да "зато може бити потребна кампања јавног информисања како би се осигурало да људи избјегавају руковање тим пројектилима".
"То би требало да буде дио сваке процене ризика и такве мјере предострожности треба да зависе од обима и броја муниције која се користи у неком подручју", каже та агенција.
ИАЕА напомиње да је осиромашени уранијум углавном токсична хемикалија, што је супротно опасности од зрачења. Честице у аеросолима могу се удахнути или прогутати, и док би се већина поново излучила, неке могу ући у крвоток и изазвати оштећење бубрега.
"Високе концентрације у бубрезима могу изазвати оштећење и, у екстремним случајевима, бубрежну инсуфицијенцију", каже ИАЕА.
Ниска радиоактивност гранате са осиромашеним уранијумом је "пратећа мана, а не карактеристика" те муниције, рекао је Гаист, и ако би америчка војска могла да нађе други материјал исте густине, али без радиоактивности, вјероватно би га користила умјесто тога.
Муницију са осиромашеним уранијумом, као и оклопе са осиромашеним уранијумом, користили су амерички тенкови у Заливском рату 1991. против ирачких тенкова Т-72 и поново у инвазији на Ирак 2003. године, као и у Србији, на Косову и у Црној Гори.
Амерички војници доводе у питање да ли су неке од болести са којима се сада суочавају, узроковане удисањем или излагањем фрагментима испаљене муниције или су њихови тенкови били погођени, а био је оштећен оклоп побољшан уранијумом.
У посту на друштвеним мрежама на Телеграму, портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова осудила је одлуку САД да Украјини дају муницију, написавши: "Шта је ово: лаж или глупост?".
Она је рекла да је забиљежен пораст рака на мјестима гдје је коришћена муниција са осиромашеним уранијумом.
Коментари 2
остави коментар